Czy wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki z o.o. do spółki komandytowej (...)

Czy wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki z o.o. do spółki komandytowej rodzi skutki podatkowe w podatku dochodowym dla wspólników spółki z o.o.?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 1 lutego 2010 r. (data wpływu 19 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dla wspólnika spółki z o.o. wniesienia przez tę spółkę zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki komandytowej - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 19 lutego 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dla wspólnika spółki z o.o. wniesienia przez tę spółkę zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki komandytowej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka z o.o. wraz z 4 osobami fizycznymi będącymi jedynymi wspólnikami tejże spółki zamierza zawiązać spółkę komandytową. Komandytariuszami w tej spółce będą osoby fizyczne (wszyscy wspólnicy spółki z o.o.), natomiast komplementariuszem będzie spółka z o.o. Tytułem wkładu, spółka z o.o. wniesie aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, tj. nieruchomość zabudowaną budynkiem hotelowym wraz z pełnym wyposażeniem o wartości ok. 8 mln. zł. Nieruchomość zabudowana budynkiem hotelowym wraz z pełnym wyposażeniem, stanowi finansowo i organizacyjnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych. Wyodrębnione składniki majątku są przeznaczone do realizacji konkretnego zadania gospodarczego jakim jest działalność w zakresie szeroko rozumianych usług hotelarsko ? gastronomicznych. Posiada ono aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki w postaci kadry pracowniczej, jest również prowadzona rachunkowość.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w tym zakresie, w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wchodzą: budynek, maszyny, urządzenia, środki transportu, wartości niematerialne i prawne, zapasy, środki pieniężne do samodzielnego funkcjonowania zakładu, należności i zobowiązania związane z produkcją, a także plany finansowe.

Osoby fizyczne tytułem wkładu wniosą środki pieniężne w wysokości po 10.000 zł. Spółka z o.o. jako komplementariusz uczestniczyłaby w zyskach w wysokości 5%, natomiast osoby fizyczne ? komandytariusze odpowiednio w pozostałym zakresie.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki z o.o. do spółki komandytowej rodzi skutki podatkowe w podatku dochodowym dla wspólników spółki z o.o....


Zdaniem Wnioskodawcy, czynność w postaci wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki z o.o. do innej spółki handlowej - spółki komandytowej, nie rodzi skutków podatkowych w postaci podatku dochodowego dla wspólników spółki z o.o.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z treścią ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych (Dz.U z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką handlową o kapitałowym charakterze, mającą osobowość prawną, działającą w oparciu o kapitał zakładowy podzielony na udziały, ponoszącą odpowiedzialność całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki.

Zgodnie z powyższym, do opodatkowania dochodów powyższej spółki mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

W myśl art. 191 § 1 ww. ustawy, wspólnik spółki z o.o. ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników, z uwzględnieniem przepisu art. 195 § 1. Umowa spółki może przewidywać inny sposób podziału zysku, z uwzględnieniem przepisów art. 192-197 (§ 2).

Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, zysk przypadający wspólnikom dzieli się w stosunku do udziałów (§ 3).

Zgodnie z art. 192 Kodeksu Spółek Handlowych, kwota przeznaczona do podziału między wspólników nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, udziały własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe.

Uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są wspólnicy, którym udziały przysługiwały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku (art. 193 § 1).

Spółka z o.o. ponosi odpowiedzialność całym swoim majątkiem, natomiast wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki. Wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki, ale ponoszą ryzyko wniesionymi do spółki wkładami.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. Nr 51 poz. 307) w art. 17 ust. 1 zawiera katalog przychodów z kapitałów pieniężnych.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 tej ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.

W art. 17 ust. 1 w pkt 6 lit. a) ww. ustawy, mieści się natomiast zapis, że za przychód z kapitałów pieniężnych uważa się między innymi należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.


W myśl art. 24 ust. 5 powołanej ustawy, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także:


  1. dochód z umorzenia udziałów (akcji),
  2. dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji),
  3. wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej,
  4. dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach - dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej,
  5. dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
  6. w przypadku połączenia lub podziału spółek - dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych,
  7. w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem,
  8. wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe; przychód określa się na dzień przekształcenia.


Z treści wniosku wynika, że przedmiotem aportu do spółki komandytowej jest zorganizowana część przedsiębiorstwa spółki z o.o., w której Wnioskodawca jest wspólnikiem. Wnoszącym aport jest spółka z o.o.

Samo wniesienie przez spółkę z o.o. zorganizowanej części przedsiębiorstwa tej spółki do innej spółki handlowej ? spółki komandytowej (bez wyzbycia się/umorzenia udziałów posiadanych przez wspólników) jako nie wymienione w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie rodzi po stronie wspólnika spółki z o.o. żadnych skutków podatkowych w tym podatku.

Jednocześnie, należy mieć na uwadze, iż niniejsza interpretacja nie ma mocy wiążącej dla pozostałych wspólników spółki z o.o.

Uzyskanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej przepisów ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez pozostałych wspólników możliwe jest poprzez złożenie wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej wraz z wypełnieniem wszystkich warunków określonych w art. 14b i art. 14f ustawy Ordynacja podatkowa przez poszczególne osoby fizyczne ? wspólników spółki z o.o.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika