Jaka jest podstawa obliczenia i wysokości podatku dochodowego z tytułu zawartej umowy zbycia udziałów (...)

Jaka jest podstawa obliczenia i wysokości podatku dochodowego z tytułu zawartej umowy zbycia udziałów na rzecz spółki w celu umorzenia należnego od podatników (zbywców udziałów), do pobrania którego zobowiązana jest Spółka jako płatnik?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 9 kwietnia 2008 r. (data wpływu 10 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku pobrania i odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych przez spółkę z o.o. jako płatnika od dochodu uzyskanego przez wspólnika z tytułu odpłatnego zbycia na rzecz spółki jego udziałów w celu ich umorzenia - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 10 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku pobrania i odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych przez spółkę z o.o. jako płatnika od dochodu uzyskanego przez wspólnika z tytułu odpłatnego zbycia na rzecz spółki jego udziałów w celu ich umorzenia.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Spółka nabyła od swoich wspólników na podstawie umowy pod tytułem odpłatnym udziały własne w celu ich umorzenia w trybie umorzenia dobrowolnego (art. 199 § 1 ksh). Nabycie nastąpiło z czystego zysku spółki, a nabyte udziały zostały umorzone na mocy uchwały Zgromadzenia Wspólników. W umowie zbycia udziałów zawartej między spółką, a wspólnikami ustalono cenę nabycia płatną w trzech ratach. Wspólnicy zbywający udziały nabyli je w wyniku spadkobrania po zmarłym wspólniku spółki, wstępując do spółki zgodnie z postanowieniami umowy spółki na zasadzie współwłasności łącznej ? wspólności majątku spadkowego.

Udziały w spółce, które następnie uzyskali spadkobiercy, zostały objęte przez spadkodawcę za wkład pieniężny. Spadkobiercami są osoby fizyczne.

Udziały, które zostały zbyte spółce w celu ich umorzenia nabyli spadkobiercy w drodze nabycia spadku po zmarłym spadkodawcy będącym wspólnikiem spółki.

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, prawa i obowiązki wchodzące w skład spadku przechodzą w drodze dziedziczenia na jedną osobę lub na kilku współspadkobierców. Jeżeli spadek dziedziczy kilku spadkobierców dochodzi wówczas do powstania wspólności majątku spadkowego, istnieje ona do chwili dokonania działu spadkowego.

Zmarły spadkodawca posiadał w spółce 20 udziałów, więc wszyscy spadkobiercy uzyskali współwłasność łączną przedmiotowych 20 udziałów i w ten sposób zostali wpisani na listę wspólników spółki ujawnioną w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Spółka nie otrzymała informacji o dokonaniu przez spadkobierców działu spadku w odniesieniu do odziedziczonych udziałów.

W umowie zbycia przedmiotowych udziałów na rzecz spółki w celu umorzenia wszyscy współspadkobiercy działali łącznie po stronie zbywcy i złożyli łączne oświadczenie o zbyciu 20 udziałów za ustalonym wynagrodzeniem. Wynagrodzenie to, tj. dotychczas wymagalna pierwsza rata, została przelana na konto jednej osoby upoważnionej przez zbywców ? współspadkobierców. Spółka nie może dokonać podziału wypłaty między zbywców, gdyż jest to element działu spadku, który jest sprawą współspadkobierców. Od dokonanej wypłaty został odprowadzony podatek dochodowy od osób fizycznych


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Jaka jest podstawa obliczenia i wysokości podatku dochodowego z tytułu zawartej umowy zbycia udziałów na rzecz spółki w celu umorzenia należnego od podatników (zbywców udziałów), do pobrania którego zobowiązana jest Spółka jako płatnik...


Zdaniem Wnioskodawcy, z tytułu zawartej umowy zbycia udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia powstał po stronie zbywców obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem Spółki, zastosowanie znajduje przepis art. 17 ust. 1 pkt 4, zgodnie z którym za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni oraz przepis art. 24 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z zm.), który stanowi, że dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

Na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Zryczałtowany podatek dochodowy pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania (art. 30a ust. 6) i dochodów (przychodów) tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według skali (art. 30a ust. 7).

Osoba prawna ? Spółka ? dokonująca wypłat (świadczeń) lub stawiająca do dyspozycji podatnika pieniądze lub wartości pieniężne z tytułów określonych m. in. w art. 30a ust. 1 jest jako płatnik zobowiązana do pobierania zryczałtowanego podatku oraz przekazywania go na rachunek urzędu skarbowego właściwego według siedziby płatnika w terminie do 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek (art. 41 ust. 1 i 4 oraz art. 42 ust. 1 ustawy).

Zgodnie z przywołanymi przepisami Spółka przekazała 19% zryczałtowany podatek dochodowy od dokonanej zapłaty pierwszej raty ceny zbycia udziałów bez pomniejszania jej o koszty uzyskania przychodów. Tak samo Spółka zamierza postąpić przy dokonywaniu zapłat dalszych rat ceny.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Źródłem przychodów, które wymienione zostały w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) są kapitały pieniężne, których pełen katalog wymieniony został w art. 17 ustawy. W myśl którego, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się, m. in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną (17 ust. 1 pkt 4 ustawy),

Uszczegółowieniem powołanego przepisu art. 17 ust. 1 pkt 4 jest art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy, zgodnie z którym dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji). Opisany we wniosku przychód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia zawiera się zatem w katalogu dochodów wymienionych w art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który jednoznacznie kwalifikuje taką czynność, jako udział w zyskach osób prawnych przewidziany w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Ustalenie dochodów z tytułu umorzenia udziałów następuje natomiast w myśl przepisów art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten stanowi, że dochodem z tytułu umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f. Jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny. W świetle powyższych unormowań prawnych, opodatkowaniu podlega różnica pomiędzy przychodem uzyskanym za udziały przeznaczone do umorzenia, a kosztem ich wcześniejszego objęcia, czy nabycia przez udziałowca.

Jak stanowi art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów) z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

Na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Spółka jako płatnik jest obowiązana pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych miedzy innymi w art. 30a ust. 1 tej ustawy.

Natomiast w myśl art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Spółka winna przekazać kwotę pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) ? na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Reasumując, prawidłowo zatem Spółka zakwalifikowała, wg przedstawionego stanu faktycznego - przychody wspólników uzyskane z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) jako przychody z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, prawidłowe jest zatem stanowisko Spółki co do obowiązku pobrania i odprowadzenia do urzędu skarbowego podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodu (przychodu) uzyskanego przez wspólnika z odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej ? powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika