Moment powstania przychodów. sygn: ITPB1/415-313/13/AD

Moment powstania przychodów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 marca 2013 r. (data wpływu 11 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu powstania przychodów? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 11 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu powstania przychodów.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Jest Pani polskim rezydentem podatkowym. Jest Pani wspólnikiem w spółce komandytowej prowadzącej działalność gospodarczą m.in. w zakresie wynajmu powierzchni biurowych. Spółka planuje zawrzeć umowę najmu na podstawie której będzie świadczyła usługę najmu na rzecz innej spółki (dalej: najemca). Przedmiotem najmu będą powierzchnie biurowe, których właścicielem jest spółka. Umowa najmu zawarta zostanie na czas określony. Postanowienia umowy najmu będą przewidywały, że najemca zobowiązany będzie uiszczać spółce czynsz najmu rozliczany w okresach miesięcznych.

Najemca ma określone wymagania co do standardu wykończenia pomieszczeń biurowych, według którego urządzone są biura najemcy w innych lokalizacjach. Na podstawie wytycznych najemcy spółka odpowiednio dostosuje więc przedmiot najmu. Przystosowanie może polegać m.in. na podwyższeniu standardu wykończenia pomieszczeń biurowych, użyciu określonych materiałów wykończeniowych, montażu elementów wystroju i oznakowania (tzw. obrandowanie).

W związku z opisanym wyżej przystosowaniem wynajmowanych pomieszczeń, najemca będzie uiszczał na rzecz spółki dodatkową opłatę za korzystanie z przedmiotu najmu w standardzie podwyższonym (dalej: opłata za podwyższony standard).

Opłata za podwyższony standard będzie uiszczana przez najemcę przez część okresu na jaki została zawarta umowa najmu. Innymi słowy za część okresu na jaki została zawarta umowa najmu, spółce będzie przysługiwał od najemcy nie tylko czynsz najmu ale również opłata za podwyższony standard.

Na podstawie umowy najmu opłata za podwyższony standard będzie rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych (pokrywających się z okresami rozliczeniowymi dla czynszu najmu). Możliwe jest jednak, że najemca wypłaci spółce opłatę za podwyższony standard z góry za określoną ilość okresów rozliczeniowych.

W związku z przystosowaniem wynajmowanych pomieszczeń najemca może być również zobowiązany do zapłaty jednorazowej opłaty wstępnej za przygotowanie podwyższonego standardu pomieszczeń (dalej: opłata wstępna). Opłata wstępna zostanie uiszczona przy zawarciu umowy najmu i nie będzie rozliczana w okresach rozliczeniowych.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym dla Pani jako wspólnika spółki komandytowej przychód z tytułu płatnej przez najemcę opłaty za podwyższony standard będzie powstawał, zgodnie z art. 14 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, każdorazowo na koniec okresu rozliczeniowego, w wysokości odpowiadającej wartości opłaty za podwyższony standard za dany okres rozliczeniowy (zgodnie z Pani udziałem w zysku spółki komandytowej)?
  2. Czy w przypadku gdy najemca zobowiązany będzie do zapłaty jednorazowej opłaty wstępnej za przygotowanie podwyższonego standardu pomieszczeń, przychód powstanie, zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy o o podatku dochodowym od osób fizycznych, w dniu wykonania usługi nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności?


W ocenie Wnioskodawczyni, w opisanym zdarzeniu przyszłym przychód z tytułu płatnej przez najemcę opłaty za podwyższony standard rozliczanej w miesięcznych okresach rozliczeniowych będzie powstawał, zgodnie z art. 14 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, każdorazowo na koniec okresu rozliczeniowego. Przychód będzie powstawał na koniec okresu rozliczeniowego w wysokości odpowiadającej wartości opłaty za podwyższony standard za dany okres, nawet jeżeli najemca wpłaci z góry opłaty za podwyższony standard za określoną ilość okresów rozliczeniowych. W związku z tym jako wspólnik spółki komandytowej będzie Pani zobowiązana do rozpoznania na koniec każdego okresu rozliczeniowego przychód z tego tytułu (zgodnie z udziałem w zysku spółki komandytowej).

Natomiast jeżeli oprócz rozliczanej w okresach rozliczeniowych opłaty za podwyższony standard najemca zobowiązany będzie do zapłaty jednorazowej opłaty wstępnej za przygotowanie podwyższonego standardu pomieszczeń, przychód z tego tytułu powstanie zgodnie z art. 14 ust. 1c ww. ustawy w dniu wykonania usługi nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności. Będzie więc Pani zobowiązana do rozpoznania przychodu w wysokości należnej od najemcy opłaty wstępnej (zgodnie z udziałem w zysku spółki komandytowej) w momencie wykonania usługi, nie później jednak niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.


Zgodnie z art. 14 ust. 1c ww. ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:


  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.


Przepis ten wprowadza ogólną zasadę decydującą o dacie powstania przychodu. Powstanie przychodu następuje w dniu zaistnienia wymienionych zdarzeń, a jeżeli wystąpią one po dniu wystawienia faktury, czy po dniu dokonania zapłaty należności, o momencie powstania przychodu decydują te dni, a nie fakt zaistnienia konkretnego zdarzenia.

Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 1e ustawy o ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Spółka zawrze na czas określony umowę najmu z innym podmiotem gospodarczym, w której strony ustalą, że czynsz oraz opłaty za podwyższony standard uiszczane będą w miesięcznych okresach rozliczeniowych. W tej sytuacji zastosowanie znajdzie art. 14 ust. 1e ww. ustawy. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia ?okresu rozliczeniowego". Przywołując znaczenia tego pojęcia funkcjonujące w języku powszechnym należy wskazać, że w internetowym słowniku języka polskiego (http://sjp.pwn.pl) ?okres" to czas trwania czegoś, przedział czasowy, wyodrębniony ze względu na określone wydarzenie, czas, w którym ma miejsce jakieś zjawisko cykliczne i po jego upływie powtarza się jego przebieg. Natomiast ?rozliczenie" to uregulowanie wzajemnych należności, załatwienie z kimś spraw finansowych. Okres rozliczeniowy oznacza zatem przedział czasowy, wyodrębniony ze względu na obowiązek uregulowania przez dane podmioty wzajemnych należności. Istotną okolicznością w tym wypadku świadczącą o momencie powstania przychodu jest określenie w łączącej strony umowie lub na wystawionej fakturze, jakiego okresu dotyczy czynność będąca jej przedmiotem. Wynika z tego, że określenie okresu rozliczeniowego pozostaje wyłącznie w gestii stron, które łączy stosunek cywilnoprawny.

Przychód z tytułu usług o ustalonym okresie rozliczeniowym powinien być określany w ostatnim dniu przyjętego przez strony okresu rozliczeniowego, a data wystawienia faktury oraz termin płatności nie decydują o terminie powstania przychodu. W związku z tym nawet jeżeli najemca wpłaci z góry opłatę dodatkową za określoną ilość okresów rozliczeniowych, przychód będzie powstawał na koniec okresu rozliczeniowego w wysokości odpowiadającej wartości dodatkowej opłaty za dany okres. Jako wspólnik spółki komandytowej będzie więc Pani zobowiązana do rozpoznania na koniec każdego okresu rozliczeniowego przychodu z tego tytułu (zgodnie z udziałem w zysku spółki komandytowej).

Natomiast jeżeli oprócz rozliczanej w okresach rozliczeniowych opłaty za podwyższony standard najemca zobowiązany będzie do zapłaty jednorazowej opłaty wstępnej za przygotowanie podwyższonego standardu pomieszczeń, zastosowanie znajdzie art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.. Zgodnie z ogólnymi zasadami przychód z tego tytułu powstanie w dniu wykonania usługi, nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Będzie więc Pani zobowiązana do rozpoznania przychodu w wysokości należnej od najemcy opłaty wstępnej (zgodnie z udziałem w zysku spółki komandytowej) w momencie wykonania usługi nie później jednak niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności.


Zdaniem Pani prawidłowość przedstawionego stanowiska potwierdzają liczne interpretacje organów podatkowych wydane w odniesieniu do podobnych stanów faktycznych, np.:


  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 27 czerwca 2012 r., Nr ILPB1/415-358/12-2/AP;
  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 2 grudnia 2011 r., Nr IPTPB1/415-166/11-2/DS;
  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 31 sierpnia 2011 r., Nr IBPBI/1/415-593/11/AB;


oraz wydane na gruncie analogicznych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:


  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 18 czerwca 2012 r., Nr ILPB3/423-97/12-2/JG;
  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 12 marca 2010 r., Nr PPB3/423-918/09-4/KK;
  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 14 listopada 2008 r., Nr PPB3/423-1170/08-2/ECH.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. - Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika