Czy Wnioskodawca, wykonując usługi na rzecz działalności prowadzonej przez żonę, może wystawiać (...)

Czy Wnioskodawca, wykonując usługi na rzecz działalności prowadzonej przez żonę, może wystawiać żonie faktury?
Czy żona prowadząca indywidualnie działalność gospodarczą może zaliczyć w koszty uzyskania przychodów faktury za usługi świadczone przez Wnioskodawcę, prowadzącego odrębną działalność gospodarczą?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 24 czerwca 2008 r. (data wpływu 30 czerwca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie świadczenia usług między małżonkami prowadzącymi działalność gospodarczą, w części dotyczącej możliwości wystawiania faktur za usługi wykonane na rzecz żony - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 30 czerwca 2008 r. został złożony ww. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie świadczenia usług między małżonkami prowadzącymi działalność gospodarczą.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca prowadzi od 1 maja 2008 roku jednoosobową działalność gospodarczą, opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, w zakresie niespecjalistycznego sprzątania budynków i obiektów przemysłowych (PKD 81.21.Z), zagospodarowania terenów zieleni (PKD 81.30.Z) oraz naprawy i konserwacji maszyn (PKD 33.12.Z).

Małżonka Wnioskodawcy prowadzi od 1 maja 2002 roku jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną tzw. podatkiem liniowym 19%, w zakresie: placówki gastronomiczne pozostałe (PKD 55.30.B) oraz przygotowywanie i dostarczanie żywności dla odbiorców zewnętrznych - catering (PKD 55.52.2). Zdarzenia gospodarcze ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


Czy Wnioskodawca, wykonując ww. usługi na rzecz działalności prowadzonej przez żonę, może wystawiać żonie faktury...

Czy żona prowadząca indywidualnie działalność gospodarczą może zaliczyć w koszty uzyskania przychodów faktury za usługi świadczone przez Wnioskodawcę, prowadzącego odrębną działalność gospodarczą...


Zdaniem Wnioskodawcy, w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż Wnioskodawca prowadzi odrębną od małżonki działalność gospodarczą, z której rozlicza się samodzielnie. Małżonka również rozlicza się samodzielnie z prowadzonej działalności gospodarczej.


Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie pierwsze. W zakresie odpowiedzi na pytanie drugie wniosek rozpatrzony zostanie odrębnym rozstrzygnięciem.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz. U. z 1998 r., Nr 144, poz. 930 ze zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do przepisu art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy oraz spółki, których wspólnicy są opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, są obowiązani posiadać i przechowywać dowody zakupu towarów, prowadzić wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ewidencję wyposażenia oraz, odrębnie za każdy rok podatkowy, ewidencję przychodów, zwaną dalej 'ewidencją', z zastrzeżeniem ust. 3 i 3a.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych, w zakresie między innymi sprzątania budynków oraz naprawy maszyn. Małżonka Wnioskodawcy prowadzi również jednoosobową działalność gospodarczą, w zakresie między innymi przygotowywania i dostarczania żywności dla odbiorców zewnętrznych ? catering. Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi na rzecz małżonki, będącej odrębnym podmiotem gospodarczym.

Rozstrzygając kwestię, czy możliwe jest wystawianie faktur przez Wnioskodawcę na rzecz żony prowadzącej odrębną działalność gospodarczą stwierdzić należy, że w sytuacji, gdy każdy z małżonków samodzielnie prowadzi działalność gospodarczą, czyli jest odrębnym przedsiębiorcą i w zakresie tych działalności zawierane są transakcje, transakcje te rodzą takie same następstwa, jak każda inna transakcja dokonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Należy jednak zauważyć, że ustalając cenę świadczonej usługi małżonkowie winni uwzględniać warunki rynkowe.

Zgodnie bowiem z art. 17 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w przypadku nieprowadzenia ewidencji lub prowadzenia jej niezgodnie z warunkami wymaganymi do uznania jej za dowód w postępowaniu podatkowym, a także w przypadku stwierdzenia istnienia związków gospodarczych podatnika, o których mowa w art. 25 ustawy o podatku dochodowym, organ podatkowy określi wartość niezaewidencjonowanego przychodu, w tym również w formie oszacowania, i określi od tej kwoty ryczałt zgodnie z ust. 2.

W myśl art. 25 ww. ust. 5 i 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli w wyniku powiązań rodzinnych (pod pojęciem tym rozumie się również małżeństwo) zostałyby ustalone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty i w wyniku tego podmiot nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały - dochody danego podmiotu oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.

Mając na uwadze cytowane przepisy, należy zauważyć, iż przedmiotem działalności usługowej jest sprzedaż usług, zaś jej celem - podobnie jak w przypadku każdej działalności gospodarczej - osiągnięcie zysku powstającego w wyniku zastosowania określonej marży handlowej wobec wszystkich podmiotów. Odstępstwem od tej reguły byłoby natomiast przerzucanie w wyniku powiązań rodzinnych części lub całości dochodu z jednego podmiotu na drugi podmiot w wyniku zawieranych transakcji handlowych. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie wykluczają możliwości zawierania transakcji handlowych pomiędzy małżonkami prowadzącymi odrębną działalność gospodarczą. Wskazują jednak na konieczność uwzględnienia warunków rynkowych przy ustalaniu cen w transakcjach między np. małżonkami

Ponadto, ustosunkowując się do stanowiska Wnioskodawcy zawartego w przedmiotowym wniosku, należy stwierdzić, iż przepis art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi o wyłączeniu spośród kosztów uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci. Tym samym przepis ten, przy rozstrzygnięciu kwestii możliwości wystawiania faktur za wykonane usługi przez Wnioskodawcę na rzecz żony, nie ma zastosowania.


Końcowo należy dodać, że art. 8 ust. 1 pkt 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stanowi, iż opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników: podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:


  1. samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
  2. w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
  3. samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka


  • jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika