Czy pisma złożone przez pełnomocnika Wnioskodawczyni w dniu 2 lutego 2010 r. (tj. przed dniem uzyskania (...)

Czy pisma złożone przez pełnomocnika Wnioskodawczyni w dniu 2 lutego 2010 r. (tj. przed dniem uzyskania przez Wnioskodawczynię pierwszego przychodu z działalności gospodarczej) w których pełnomocnik:
1. zwrócił się z wnioskiem o wycofanie oświadczenia z dnia 29 stycznia 2010 r. o wyborze zasad ogólnych,
2. wybrał w imieniu Wnioskodawczyni opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym,
uprawniają Wnioskodawczynię do opodatkowywania osiąganych przychodów z działalności gospodarczej według stawki, o której mowa w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2010 r. (data wpływu 15 kwietnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 15 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Od dnia 1 lutego 2010 r. prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą. Pani pełnomocnik w dniu 29 stycznia 2010 r. złożył w urzędzie skarbowym oświadczenie o wyborze formy opodatkowana z tej działalności według zasad ogólnych. Nastąpiła jednak pomyłka, gdyż chciała Pani skorzystać z możliwości opodatkowania swoich przychodów zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli według podatku liniowego. Dnia 2 lutego 2010 r. Pani pełnomocnik złożył w urzędzie skarbowym pismo z wyjaśnieniem o zaistniałej pomyłce z prośbą o wycofanie oświadczenia złożonego 29 stycznia 2010 r. Dodatkowo w piśmie zawarto informację że nie osiągnęła Pani jeszcze żadnego przychodu z działalności gospodarczej, oraz w tym samym dniu, tj. 2 lutego 2010 r. złożono oświadczenie o wyborze przez Panią podatku liniowego.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy pisma złożone przez Pani pełnomocnika w dniu 2 lutego 2010 r. (tj. przed dniem uzyskania przez Panią pierwszego przychodu z działalności gospodarczej), w których pełnomocnik:

  1. zwrócił się z wnioskiem o wycofanie oświadczenia z dnia 29 stycznia 2010 r. o wyborze zasad ogólnych
  2. wybrał w Pani imieniu opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym,

    uprawniają Panią do opodatkowywania osiąganych przychodów z działalności gospodarczej według stawki o której mowa w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...


Pani zdaniem, pisma złożone w dniu 2 lutego 2010 r. przez pełnomocnika uprawniają Panią do opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej według sposobu określonego w art. 30c ustawy. Złożono wprawdzie 29 stycznia 2010 r. oświadczenie o wyborze zasad ogólnych, ale w dniu 2 lutego 2010 r., jeszcze przed osiągnięciem pierwszego przychodu z działalności, wycofano je i złożono nowe oświadczenie o wyborze podatku liniowego.

W świetle brzmienia przepisu art. 9a ust. 2 ustawy, podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c pod warunkiem złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a jeżeli podatnik rozpoczyna działalność w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Warunek ten, w Pani ocenie, został spełniony - złożono oświadczenie o wyborze podatku liniowego przed osiągnięciem pierwszego przychodu a wcześniejsze oświadczenie zostało wycofane. Brak jest przepisów zezwalających lub zakazujących podatnikom zmiany złożonych oświadczeń przed upływem wymienionych wyżej terminów (tj. przed 20 stycznia dla kontynuujących działalność, i przed dniem uzyskania pierwszego przychodu dla rozpoczynających działalność w trakcie roku). Domniemanie racjonalności prawodawcy, Pani zdaniem, upoważnia do wniosku, że gdyby ustawodawca uznał za stosowne zabronić podatnikom możliwości zmiany oświadczenia o wyborze formy opodatkowania, mimo braku uzyskania pierwszego przychodu, niewątpliwie znalazłoby to swój wyraz w ustawie. Wskazuje Pani, że przedstawione stanowisko znajduje także swoje potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych, że do upływu dnia uzyskania pierwszego przychodu u podatników rozpoczynających działalność gospodarczą, możliwa jest zmiana oświadczenia o wyborze sposobu opodatkowania - bez ograniczeń, co do ilości zmian oraz bez wskazywania jakichkolwiek ich przyczyn.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


W myśl art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza), są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Natomiast w myśl art. 9a ust. 2 ww. ustawy, podatnicy z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c.

W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

W myśl przepisu art. 9a ust. 3 ww. ustawy jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Z powyższego wynika, iż podstawową formą opodatkowania podatkiem dochodowym z działalności gospodarczej jest opodatkowanie według skali podatkowej, na zasadach określonych w art. 27 ww. ustawy. Wymieniona forma opodatkowania przysługuje z mocy ustawy i podatnik nie musi składać oświadczenia o jej wyborze. Złożenie stosownego oświadczenia ? w wymienionym w przepisach terminie ? jest natomiast warunkiem koniecznym dla możliwości skorzystania z opodatkowania w formie tzw. podatku liniowego.

Wyboru formy opodatkowania podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik dokonuje więc składając pisemne oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego ? do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Z treści wniosku wynika, że rozpoczęła Pani prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej od dnia 1 lutego 2010 r. W dniu 29 stycznia 2010 r. w Pani imieniu pełnomocnik złożył oświadczenie o wyborze formy opodatkowania z tej działalności według zasad ogólnych. Natomiast w dniu 2 lutego 2010 r. Pani pełnomocnik złożył pismo w urzędzie skarbowym z prośbą o wycofanie oświadczenia złożonego dnia 29 stycznia 2010 r. wraz z informacją, że nie osiągnęła Pani przychodu z działalności gospodarczej. W tym samym dniu zostało złożone oświadczenie o wyborze formy opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c.

Oświadczenie o wyborze opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zostało więc złożone przez Panią przed upływem terminu do jego złożenia.

Na tle powyższych ustaleń i analizy zapisów art. 9a ust. 1 i 2, należy stwierdzić, że wybór opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c jest Pani uprawnieniem. W przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej w ciągu roku podatkowego, możliwość dokonania wyboru formy opodatkowania podatkiem liniowym przysługiwała Pani najpóźniej do czasu uzyskania pierwszego przychodu z tego tytułu. W związku z tym, że nie uzyskała Pani żadnego przychodu do czasu złożenia oświadczenia o wyborze formy opodatkowania podatkiem liniowym nie ma przeszkód by dochody z działalności gospodarczej opodatkować na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, o ile pozostałe warunki wymienione w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczące możliwości opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c, tj. podatkiem liniowym według stawki 19% zostały zachowane, może Pani skorzystać z tej formy opodatkowania.

Jednocześnie podkreślenia wymaga, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika