Czy po zakończeniu w trakcie roku działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem dochodowym na (...)

Czy po zakończeniu w trakcie roku działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych określonych w art. 27 ustawy, nową rozpoczętą działalność prowadzoną samodzielnie można opodatkować podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i czy oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania na zasadach art. 30c ustawy złożone przed uruchomieniem nowej działalności jest prawnie skuteczne i istnieje możliwość korzystania z opodatkowania 19% podatkiem liniowym w 2007 roku?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 10 lipca 2008 roku (data wpływu 18 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania podatkiem liniowym przychodów uzyskiwanych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 18 lipca 2008 roku został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia jednorazowo w ciężar kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od zakupionego i wprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu ciężarowego oraz możliwości opodatkowania przychodów uzyskiwanych z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym, wg stawki 19%.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Od 1990 r. do 31 maja 2007 r. prowadził Pan samodzielnie działalność gospodarczą, opodatkowaną na zasadach ogólnych. Z dniem 31 maja 2007 r. działalność ta została zlikwidowana. Następnie od dnia 24 listopada 2007 r. rozpoczął Pan nową działalność w innej branży. W grudniu 2007 r. zakupił Pan samochód ciężarowy. Z uwagi na to, iż samochód spełniał wymagania techniczne do uznania go za samochód ciężarowy, jako mały podatnik, zastosował Pan, na podstawie art. 22k ust 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednorazową amortyzację.

Po likwidacji działalności w maju 2007 r., tego samego roku w listopadzie rozpoczął Pan samodzielnie nową działalność gospodarczą w innej branży. W związku z tym złożył Pan oświadczenie o wyborze formy opodatkowaniu wg stawki 19% (art. 30c). Naczelnik Urzędu Skarbowy wezwał Pana do skorygowania oświadczenia i wybrania opodatkowania na zasadach ogólnych. Nie zgadzając się z tym stanowiskiem zmienił Pan jednak formę opodatkowania na opodatkowanie na zasadach ogólnych określonych w art. 27 ustawy.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy można dokonać jednorazowej amortyzacji od wartości początkowej środka trwałego przysługującego małemu podatnikowi...
  2. Czy po zakończeniu w trakcie roku działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych określonych w art. 27 ustawy, nową rozpoczętą działalność prowadzoną samodzielnie można opodatkować podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i czy oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania na zasadach art. 30c ustawy złożone przed uruchomieniem nowej działalności jest prawnie skuteczne i istnieje możliwość korzystania z opodatkowania 19% podatkiem liniowym w 2007 roku...


Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie drugie. Wniosek Pana w pozostałym zakresie zostanie rozpatrzony odrębnym rozstrzygnięciem.

Zdaniem Wnioskodawcy ? w zakresie pytania drugiego ? w trakcie roku podatkowego, tj. od 24 listopada 2007 r., rozpoczął nową działalność gospodarczą w innej branży. Spełniając warunek wynikający z art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności złożył Pan pisemne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania podatkiem liniowym. Uważa Pan, iż Naczelnik Urzędu Skarbowego bezprawnie pozbawił stosowania podatku liniowego. Przepis nie budzi wątpliwości, wskazuje Pan, iż jedynym warunkiem umożliwiającym wybór formy opodatkowania określonej w art. 30c ww. ustawy jest złożenie oświadczenia z zastrzeżeniem dopełnienia warunków w nim określonych. Wybór formy opodatkowania uwarunkowany jest jedynie terminami złożenia oświadczenia.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 9a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowemu pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Z powyższego przepisu wynika, iż osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, opłacają podatek dochodowy na zasadach ogólnych według progresywnej skali podatkowej bądź 19% stawki na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub w formach zryczałtowanych: ryczałt od przychodów ewidencjonowanych bądź karty podatkowej na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.).

Wyboru formy (sposobu) opodatkowania podatnik dokonuje składając pisemne oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego ? do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Oznacza to, że jeżeli nie została zgłoszona likwidacja działalności gospodarczej, wyboru formy (lub sposobu) opodatkowania dochodów podatnik dokonuje na dany rok podatkowy.

Natomiast w sytuacji kiedy w ciągu roku podatnik w sposób trwały zlikwidował pozarolniczą działalność gospodarczą i o tym fakcie zawiadomił naczelnika urzędu skarbowego, dokonał wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej, sporządził spis pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) itp., a następnie w tym samym roku podatkowym ponownie rozpoczął (po uzyskaniu wpisu do ewidencji) prowadzenie działalności gospodarczej, nie ma przeszkód do wyboru przez ten podmiot formy opodatkowania.

Co do zasady, skoro podatnik zawiadomił wcześniej organ podatkowy o likwidacji prowadzonej działalności gospodarczej (ze wszelkimi konsekwencjami wynikającymi z przepisów prawnych) to gdy rozpocznie on ponownie działalność, nie ma podstaw aby odmówić statusu podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego. Wyboru formy opodatkowania należy dokonać, zgodnie z cyt. art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przypadku zaś niezłożenia oświadczenia o wyborze podatku liniowego, dochody z działalności gospodarczej opodatkowane są na zasadach określonych w art. 27 ww. ustawy.

Odnosząc się natomiast do kwestii skuteczności złożonego przez Pana oświadczenia o wyborze opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ustawy stwierdzić należy, iż zależy to od treści złożonych naczelnikowi urzędu skarbowego w późniejszym czasie oświadczeń. W treści wniosku wskazał Pan bowiem, że zmienił formę opodatkowania. Jeśli zatem np. wycofał Pan (anulował) złożone wcześniej oświadczenie, to zgodnie z Pana wolą nie wywiera ono skutków prawych, w takiej sytuacji uzyskane dochody podlegają opodatkowaniu wg skali.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zmianami). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika