Czy sprzedaż jednej, kilku lub wszystkich (w zależności od popytu) ww. nieruchomości w okolicznościach (...)

Czy sprzedaż jednej, kilku lub wszystkich (w zależności od popytu) ww. nieruchomości w okolicznościach niniejszej sprawy będzie zakwalifikowana jako dokonana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 18 kwietnia 2012 r. (data wpływu 23 kwietnia 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 10 lipca 2012 roku (data wpływu 12 lipca 2012 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 23 kwietnia 2012 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony pismem z dnia 10 lipca 2012 roku (data wpływu 12 lipca 2012 roku) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca, będący stanu wolnego, jest właścicielem następujących nieruchomości, których zbycie rozważa w najbliższym czasie:


  • działki budowlanej, położonej w obrębie ewidencyjnym miejscowości L., o powierzchni 1154 m2 , którą otrzymał w dniu 18 lipca 2007 roku od swoich rodziców w drodze darowizny;
  • działki nr 243/6 stanowiącej grunty orne, położonej w obrębie ewidencyjnym miejscowości L., o powierzchni 0.18,96 ha oraz udziału wynoszącego 15/100 części we współwłasności nieruchomości obszaru 0.13,69 ha; działka obciążona jest ograniczonym prawem rzeczowym w postaci służebności gruntowej przejazdu i przechodu na rzecz Zakładów Energetycznych; działka ta w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest na teren zabudowy letniskowej i pensjonatowej; nabycia dokonano 26 lipca 2007 roku;
  • bezpośrednio sąsiadujących ze sobą i tworzących czworokąt niezabudowanych działek nr 244/29 do 244/31, stanowiących grunty orne, położonej w miejscowości G., o powierzchni odpowiednio: 0,1114 ha, 0,0951 ha, 0,0882 ha, której nabycia dokonano 14 czerwca 2006 roku (w odniesieniu do dwóch pierwszych działek) i 19 lipca 2006 roku (w odniesieniu do ostatniej);
  • bezpośrednio sąsiadujących ze sobą niezabudowanych działek nr 49/2 i 51/2 położonych w miejscowości R. obręb 15 wraz z udziałem wynoszącym 74/1250 części nieruchomości stanowiącej działkę 49/3 ? drogę.


Nieruchomości te wchodzą w skład majątku prywatnego.


W odniesieniu do działek znajdujących się w miejscowości G. podatnik zawarł umowy o przyłączenie ich do sieci elektroenergetycznej (umowa z dnia 19 stycznia 2007 roku) za co zapłacił łącznie ok. 6000 zł.

W odniesieniu do działki w miejscowości R. podatnik zawarł umowę o przyłączenie do sieci gazowej (umowa z dnia 20 grudnia 2004 roku), za co zapłacił łącznie 1.295,64 zł.

Na działce w miejscowości L. (tej o powierzchni 1154 m2) podatnik planował budowę domu letniskowego, na co otrzymał pozwolenie na budowę.

Na działkach znajdujących się w miejscowości G. podatnik planował budowę dużego domu, w którym by zamieszkał na stałe.

Na działce położonej w miejscowości R. podatnik planował budowę zakładu produkcji biżuterii. W uwagi na niedawny zakup gotowego domu jednorodzinnego od dewelopera oraz likwidację działalności gospodarczej, co było skutkiem braku koniunktury na biżuterię, działki te są dla podatnika bezużyteczne.

Działki w miejscowości L. straciły dla podatnika jakiekolwiek znaczenie z uwagi na planowaną w pobliżu lokalizację elektrowni atomowej - podatnik nie chce tam budować domku letniskowego; realizacja innych inwestycji jest w zasadzie tam wykluczona.


Podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej.


Podatnik nie podejmował żadnych kroków mających na celu zmianę przeznaczenia ww. nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, uchwalenie planu, zaskarżanie planu, uzyskanie warunków zabudowy czy też przekwalifikowanie gruntów z rolnych na inwestycyjne, mieszkaniowe lub budowlane.

Podatnik nie dysponuje zorganizowanym w tym celu przedsiębiorstwem.

Podatnik nie podejmował żadnych czynności mających przygotowanie ww. działek do sprzedaży i ewentualne zwiększenie zysku.

Podatnik rozważa zbycie ww. nieruchomości, gdyż w chwili obecnej generują one jedynie koszty i stały się zbędne z uwagi na zakup innej nieruchomości i zaprzestanie działalności gospodarczej. Zbycie nieruchomości podatnik chciałby powierzyć licencjonowanemu pośrednikowi w obrocie nieruchomościami.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 10 lipca 2012 roku Wnioskodawca doprecyzował informację zawartą we wniosku o interpretację podatkową - podatnik faktycznie nie prowadzi działalności gospodarczej, która formalnie jest zawieszona od dnia 6 lipca 2011 roku, a z uwagi na brak koniunktury na rynku podatnik nie zamierza tej działalności wznawiać w najbliższym czasie.

Odnosząc się do kwestii wskazanych w wezwaniu podatnik wskazał, iż żadna z nieruchomości wskazanych we wniosku nie była wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej.

Podatnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w dniu 9 września 1993 roku i zawiesił jej wykonywanie w dniu 6 lipca 2011 roku, przy czym z uwagi na brak koniunktury na rynku podatnik nie zamierza tej działalności wznawiać w najbliższym czasie. Działalność ta była wykonywana w zakresie wskazanym w 32.12.z PKD, tj. 32.12.Z Podklasa ta obejmuje: obróbkę pereł, szlifowanie kamieni szlachetnych i półszlachetnych, włączając kamienie szlachetne przemysłowe, syntetyczne i odtworzone kamienie szlachetne i półszlachetne, produkcję biżuterii z metali szlachetnych lub metali nieszlachetnych platerowanych metalami szlachetnymi lub z kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi, lub jako połączenie metali szlachetnych z kamieniami szlachetnymi lub półszlachetnymi, lub z innymi materiałami, produkcję wyrobów złotniczych z metali szlachetnych lub innych metali platerowanych metalami szlachetnymi: zastaw stołowych, sztućców, artykułów toaletowych, przyborów biurowych, przedmiotów przeznaczonych do celów religijnych itp., produkcję wyrobów technicznych lub laboratoryjnych, z metali szlachetnych: tygli, szpatułek, anod galwanicznych itp., z wyłączeniem instrumentów i aparatów technicznych oraz laboratoryjnych i ich części, produkcję pasków, bransoletek, opasek do zegarków oraz papierośnic, z metali szlachetnych, grawerowanie osobistych wyrobów wykonanych z metali szlachetnych lub nieszlachetnych. Podklasa ta nie obejmuje: produkcji pasków do zegarków z materiałów niemetalicznych, np. tkaniny, skóry, tworzyw sztucznych, sklasyfikowanej w 15.12.Z, produkcji wyrobów z metali nieszlachetnych platerowanych metalami szlachetnymi, z wyłączeniem sztucznej biżuterii, sklasyfikowanej w odpowiednich podklasach działu 25, produkcji kopert zegarków, sklasyfikowanej w 26.52.Z, produkcji pasków do zegarków z metalu, innego niż metale szlachetne, sklasyfikowanej w 32.13.Z, produkcji sztucznej biżuterii, sklasyfikowanej w 32.13.Z, naprawy biżuterii, sklasyfikowanej w 95.25.Z.

Żadna ze wskazanych we wniosku o udzielenie interpretacji nieruchomości nie była wprowadzona do ewidencji środków trwałych.

Działka nr 243/6 została nabyta, aby podatnik mógł w przyszłości wybudować tam (po odrolnieniu) całoroczny dom dla rodziców podatnika, tj. na czas, gdy przejdą na emeryturę. Bliskość drugiej działki (czyli tej, gdzie podatnik zamierzał wybudować domek letniskowy) umożliwiłaby rodzicom podatnika całoroczne ?doglądanie" domku (np. w celach konserwacyjnych czy dla ochrony przed złodziejami). Podatnik nie wykluczał też przeniesienia się na większą działkę i np. sprzedaży mniejszej (tej z pozwoleniem na budowę), aby móc sfinansować odrolnienie i wybudowanie domu. Skądinąd działki te kupowane były stosunkowo okazyjnie, gdy nie było jeszcze zbyt dużego zainteresowania okolicznymi nieruchomościami. W żadnym jednak przypadku żadna z tych działek nie była kupowana na cele działalności gospodarczej czy też aby na nich zarobić.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy sprzedaż jednej, kilku lub wszystkich (w zależności od popytu) ww. nieruchomości w okolicznościach niniejszej sprawy będzie zakwalifikowana jako dokonana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej?


Zdaniem Wnioskodawcy, szczególne okoliczności niniejszej sprawy przesądzają o tym, że sprzedaż jednej, kilku lub wszystkich (w zależności od popytu) ww. nieruchomości nie będzie się kwalifikować jako wykonane w ramach działalności gospodarczej.

Dla oceny, czy dana aktywność ma charakter działalności gospodarczej nie ma znaczenia wpis w ewidencji działalności gospodarczej. O prowadzonej działalności gospodarczej w tego typu sprawach związanych ze zbywaniem nieruchomości świadczą podejmowane przez podatnika czynności takie jak: podział kupionego gruntu, wytyczenie drogi dojazdowej, sprzedaż z dużym zyskiem. W niektórych orzeczeniach przyjmuje się, że chodzić tu może również o takie czynności jak przyłączenie do sieci energetycznej lub ogłoszenia w prasie. W ocenie organów podatkowych takie działania mogą być uznane za wykraczające poza konieczne czynności do zbycia składników majątku osobistego. Wykazują zorganizowany charakter i cel osiągnięcia korzyści, co jest charakterystyczne dla czynności wykonywanych w ramach działalności gospodarczej. Jednakże cechą prowadzonej działalności gospodarczej jest również jej ciągłość, częstotliwość i zarobkowy -przynajmniej w intencji - charakter (por. np. wyrok NSA z dnia 2 marca 2012 roku, II FSK 1549/10).

W ocenie podatnika w okolicznościach niniejszej sprawy nie można uznać przyłączenia do sieci energetycznej za okoliczność przesądzającą o prowadzeniu działalności gospodarczej. Do zawarcia stosownej umowy doszło bowiem w pierwszej połowie 2008 roku, gdy podatnik planował jeszcze osiedlenie się i kontynuowanie działalności gospodarczej w G.. Upływ czasu oraz zmiana planów życiowych wskazuje, że podłączenie to nie zostało wykonane w celu zwiększenia wartości działek, aby móc je sprzedać z zyskiem.

Okolicznością przesądzającą o prowadzeniu działalność gospodarczą nie może być również skorzystanie z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami. Jest to po prostu skorzystanie z usługi osoby fachowej, kompetentnej w dziedzinie sprzedaży nieruchomości. Korzystanie z usług pośrednictwa jest coraz częstsze - przede wszystkim decydują się na to nie tylko przedsiębiorcy, ale i liczne osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Nie są to zatem działania wykraczające poza konieczność do zbycia majątku osobistego stanowiącego nieruchomości. Działania pośrednika nie przekładają się na uzyskanie wyższej ceny a wiążą się z koniecznością zapłaty pośrednikowi wysokiego wynagrodzenia.

W okresie dekoniunktury na rynku nieruchomości, w ocenie podatnika, działania pośrednika jedynie zwiększają szansę na sprzedaż a nie dają gwarancji w tym zakresie. Jednocześnie w tym zakresie nie można mówić o ciągłości i częstotliwości, gdyż te cechy odnoszą się w tym kontekście wyłącznie do działań pośrednika a nie podatnika. Z odmienną oceną, tj. z możliwością zakwalifikowania takiego zbycia przez podatnika można by mieć do czynienia w sytuacji zaangażowania specjalistycznego podmiotu, który zająłby się np. zmianą miejscowego planu, podziałem lub scaleniem działek albo ich odrolnieniem (por. np. wyrok WSA w Poznaniu z 12 października 2011 roku, I SA/Po 517/11).

Zamieszczenie ogłoszenia w prasie nie może w ocenie podatnika być traktowane jako przesądzające o zbywaniu nieruchomości w ramach działalności gospodarczej. Nie jest to bowiem w ocenie podatnika czynność wykraczająca poza konieczność zbycia majątku osobistego. W przypadku nieruchomości w wielu przypadkach jest to wręcz zwykła czynność niezbędna do dokonania zbycia, zwłaszcza nieruchomości położonych na uboczu i nie dostępnych bezpośrednio dla grona osób potencjalnie zainteresowanych. Jest to pogląd tym bardziej uzasadniony, że co do zasady zamieszczanie ogłoszeń w pismach ogłoszeniowych (Anonse, Gratka itp.) jest co do zasady bezpłatne lub - w przypadku wybrania wersji nieco atrakcyjniejszej wizualnie - odpłatne za pomocą krótkiej wiadomości tekstowej sms.

Cechą prowadzonej działalności gospodarczej jest jej prowadzenie w sposób zorganizowany i ciągły. Użycie spójnika ?i" oznacza, iż warunki ?zorganizowania" i ?ciągłości" muszą być spełnione łącznie. Tymczasem podatnik nie dysponuje zorganizowanym w tym celu przedsiębiorstwem. Podatnik nie zamierza też wskazanych wyżej czynności wykonywać w sposób powtarzalny; chce jedynie zbyć nieruchomości, które nie są mu potrzebne.

Czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej (zob. wyrok z dnia 20 czerwca 1996 r. w sprawie C-155/94 Wellcome Trust, Rec. s. 1-3013, pkt 32). Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży dokonanych w niniejszej sprawie nie ma charakteru decydującego.

Jak orzekł w wyroku z dnia 15 września 2011 roku w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10 Europejski Trybunał Sprawiedliwości zakres transakcji sprzedaży nie może stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Trybunał stwierdził, że dużych transakcji sprzedaży można dokonywać również jako czynności osobistych (zob. podobnie ww. wyrok w sprawie Wellcome Trust, pkt 37).

Dopiero, po myśli ww. orzeczenia ETS z 15 września 2011 roku, jeśli podatnik w celu dokonania sprzedaży podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust.1 akapit drugi dyrektywy VAT, należy uznać ją za podmiot prowadzący ?działalność gospodarczą" w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku VAT. Przyjąć należy, iż chodzi tu o działania specyficzne i charakterystyczne wyłącznie dla producentów, handlowców i usługodawców a nie takie działania, które mogą być wykonywane również przez inne podmioty.

Jak wskazano powyżej, podatnik nie korzystał i nie zamierza korzystać ze środków podobnych do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców a jedynie ze środków zwyczajnych, używanych w normalnym toku rzeczy przy zbywaniu nieruchomości.

Zdaniem Wnioskodawcy, przedstawione przez Niego stanowisko uznać należy za prawidłowe.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do przepisów tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1:


  • pkt 3 - pozarolnicza działalność gospodarcza,
  • pkt 8 - odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:


  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,


  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) ? przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.


Z treści cytowanego przepisu wynika, że źródłem przychodu podatnika jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie. Zatem przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:


  1. odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
  2. zostało dokonane po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.


W kwestii przesłanki braku związku odpłatnego zbycia nieruchomości z wykonywaniem działalności gospodarczej, należy wskazać, iż ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) doprecyzowano definicję działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu po nowelizacji - ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej ? oznacza to działalność zarobkową:



  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,



  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.


Z kolei przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej jest również odpłatne zbycie składników majątku wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą będących:



  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi


  • ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.


Do przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy, nie zalicza się jednak, stosownie do treści art. 14 ust. 2 c ww. ustawy, przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.

Zatem przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej, (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych wymienionych w art. 14 ust. 2c ustawy) są przychodami z działalności gospodarczej.


Pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej użyte w cytowanym wyżej przepisie art. 5a pkt 6 ustawy wymaga, aby był to jeden z wymienionych w lit. a)-c) rodzajów działalności oraz opiera się na następujących przesłankach:



  • zarobkowym celu działalności,
  • wykonywaniu działalności w sposób zorganizowany i ciągły,
  • prowadzeniu działalności we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.


Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, iż działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie bowiem działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.

Za takim rozumieniem pojęcia ?zorganizowany" przemawia również definicja słownikowa. Zgodnie z Nowym Słownikiem Poprawnej Polszczyzny Wydawnictwo Naukowe PWN pod redakcją Andrzeja Markowskiego Warszawa 2000, organizować to przygotowywać, zakładać jakieś przedsięwzięcie, bądź w znaczeniu drugim nadawać czemuś reguły, wprowadzać porządek (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 7 maja 2008 r. I SA/Op18/08).

Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności, (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, nie powiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Wobec powyższego, w celu zakwalifikowania - na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ? planowanych przez Wnioskodawcę w przyszłości działań do właściwego źródła przychodu należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem nieruchomości, o których mowa w przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym.


Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca planuje zbycie następujących nieruchomości:


  • położonych w obrębie ewidencyjnym miejscowości L., tj.: działki budowlanej, o powierzchni 1154 m2, otrzymaną w darowiźnie w dniu 18 lipca 2007 roku, działki nr 243/6 stanowiącej grunty orne, o powierzchni 0.18,96 ha oraz udziału wynoszącego 15/100 części we współwłasności nieruchomości obszaru 0.13,69 ha; działka obciążona jest ograniczonym prawem rzeczowym w postaci służebności gruntowej przejazdu i przechodu na rzecz Zakładów Energetycznych; działka ta w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest na teren zabudowy letniskowej i pensjonatowej; nabycia dokonano 26 lipca 2007 roku; Na działce w miejscowości L. (tej o powierzchni 1154 m2) podatnik planował budowę domu letniskowego, na co otrzymał pozwolenie na budowę.
    Działka nr 243/6 została nabyta, aby podatnik mógł w przyszłości wybudować tam (po odrolnieniu) całoroczny dom dla rodziców podatnika, tj. na czas, gdy przejdą na emeryturę. Bliskość drugiej działki (czyli tej, gdzie podatnik zamierzał wybudować domek letniskowy) umożliwiłaby rodzicom podatnika całoroczne ?doglądanie" domku (np. w celach konserwacyjnych czy dla ochrony przed złodziejami). Podatnik nie wykluczał też przeniesienia się na większą działkę i np.

    sprzedaży mniejszej (tej z pozwoleniem na budowę), aby móc sfinansować odrolnienie i wybudowanie domu. Skądinąd działki te kupowane były stosunkowo okazyjnie, gdy nie było jeszcze zbyt dużego zainteresowania okolicznymi nieruchomościami. W żadnym jednak przypadku żadna z tych działek nie była kupowana na cele działalności gospodarczej czy też aby na nich zarobić.
    Działki w miejscowości L. straciły dla podatnika jakiekolwiek znaczenie z uwagi na planowaną w pobliżu lokalizację elektrowni atomowej - podatnik nie chce tam budować domku letniskowego; realizacja innych inwestycji jest w zasadzie tam wykluczona.


  • położonych w miejscowości G. bezpośrednio sąsiadujących ze sobą i tworzących czworokąt niezabudowanych działek, tj.: działki od nr 244/29 do nr 244/31, stanowiących grunty orne, o powierzchni odpowiednio: 0,1114 ha, 0,0951 ha, 0,0882 ha, których nabycia dokonano 14 czerwca 2006 roku (w odniesieniu do dwóch pierwszych działek) i 19 lipca 2006 roku (w odniesieniu do ostatniej). W odniesieniu do działek znajdujących się w miejscowości G. podatnik zawarł umowy o przyłączenie ich do sieci elektroenergetycznej (umowa z dnia 19 stycznia 2007 roku). Na działkach znajdujących się w miejscowości G. podatnik planował budowę dużego domu, w którym by zamieszkał na stałe.


  • położonych w miejscowości R. bezpośrednio sąsiadujących ze sobą niezabudowanych działek, tj.: nr 49/2 i 51/2 obręb 15 działek wraz z udziałem wynoszącym 74/1250 części nieruchomości stanowiącej działkę 49/3 ? drogę. W odniesieniu do działki w miejscowości R. podatnik zawarł umowę o przyłączenie do sieci gazowej (umowa z dnia 20 grudnia 2004 roku). Na działce położonej w miejscowości R. podatnik planował budowę zakładu produkcji biżuterii. W uwagi na niedawny zakup gotowego domu jednorodzinnego od dewelopera oraz likwidację działalności gospodarczej, co było skutkiem braku koniunktury na biżuterię, działki te są dla podatnika bezużyteczne.


Nieruchomości te wchodzą w skład majątku prywatnego.

Żadna z nieruchomości wskazanych we wniosku nie była wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej i żadna z nich nie była wprowadzona do ewidencji środków trwałych.

Podatnik nie podejmował żadnych kroków mających na celu zmianę przeznaczenia ww. nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, uchwalenie planu, zaskarżanie planu, uzyskanie warunków zabudowy czy też przekwalifikowanie gruntów z rolnych na inwestycyjne, mieszkaniowe lub budowlane.

Podatnik nie dysponuje zorganizowanym w tym celu przedsiębiorstwem.

Podatnik nie podejmował żadnych czynności mających przygotowanie ww. działek do sprzedaży i ewentualne zwiększenie zysku.

Podatnik rozważa zbycie ww. nieruchomości, gdyż w chwili obecnej generują one jedynie koszty i stały się zbędne z uwagi na zakup innej nieruchomości i zaprzestanie działalności gospodarczej. Zbycie nieruchomości podatnik chciałby powierzyć licencjonowanemu pośrednikowi w obrocie nieruchomościami.

Okoliczności przedstawione we wniosku wskazują, iż nieruchomości nie zostały zakupione dla celów prowadzenia działalności gospodarczej i nie były w niej wykorzystywane. Na podstawie treści wniosku nie można również stwierdzić, by planowana sprzedaż jednej, kilku bądź wszystkich nieruchomości przedstawionych we wniosku nastąpiła w przyszłości w ramach działalności handlowej wykonywanej w sposób zorganizowany i ciągły. Treść wniosku przemawia więc za tym, że planowana sprzedaż nie nastąpi w wykonywaniu działalności gospodarczej, a zatem nie spowoduje powstania przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeśli planowana sprzedaż nieruchomości będzie miała miejsce po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie, to nie należy jej również kwalifikować do źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy i kwota uzyskana z tego tytułu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Niniejszą interpretację wydano w oparciu o opis zdarzenia przyszłego przedstawiony we wniosku. Należy przy tym zastrzec, iż rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie, czy planowana w przyszłości sprzedaż jednej, kilku bądź wszystkich nieruchomości będzie wypełniała znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, bowiem stanowi to domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe różnić się będzie od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Pana w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.


Ponadto w odniesieniu do wskazanych we wniosku orzeczeń należy stwierdzić, że orzeczenia sądów administracyjnych dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw, jak również powołane wyroki dotyczą konkretnych spraw podatników osadzonych w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Natomiast organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, iż nie stanowią materialnego prawa podatkowego.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika