Typ dokumentu: | Interpretacja indywidualna |
Sygnatura: | ITPB1/415-450/07/DP |
Autor: | Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy |
Słowa kluczowe: | nabycie udziałów, objęcie udziałów, spółka osobowa, wkłady niepieniężne, zwolnienie |
Kategoria: | |
Istota interpretacji: | 1. Czy wkład niepieniężny w postaci własności nieruchomości wniesiony do spółki osobowej nie spowoduje przychodu u Wnioskodawcy jak i u współników? 2. Czy w razie wystąpienia ze spółki osobowej wycofanie wkładu (otrzymanie w pieniądzu wartości wkładu) jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych? |
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2007 r. (data wpływu 31 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wkładu niepieniężnego wniesionego przez osobę fizyczną do spółki osobowej oraz zwolnienia od podatku dochodowego zwrotu wkładu wniesionego do spółki osobowej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wkładu niepieniężnego wniesionego przez osobę fizyczną do spółki osobowej oraz zwolnienia od podatku dochodowego zwrotu wkładu wniesionego do spółki osobowej.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca, jest współwłaścicielem nieruchomości położonej w G. (?Nieruchomość?) - posiada udział w wysokości 50%. Drugi współwłaściciel posiada również udział w wysokości 50% we współwłasności ww. nieruchomości. Ma zamiar założyć Spółkę Jawną lub Spółkę Komandytową (?Spółka Osobowa?) ze współwłaścicielem ww. nieruchomości oraz z dwoma osobami trzecimi (?Osoby Trzecie?). Wkład Wnioskodawcy do Spółki Osobowej będzie stanowił wkład niepieniężny (?Wkład Niepieniężny?) w postaci udziału w prawie własności Nieruchomości. Wartość wniesionego wkładu niepieniężnego zostanie ustalona (np. na 100 jednostek) przez wspólników w umowie Spółki Osobowej, sporządzonej w formie aktu notarialnego (wartość ta będzie wyższa niż cena zakupu Udziału w Nieruchomości i będzie równa cenie rynkowej Udziału w Nieruchomości z dnia zawarcia umowy Spółki Osobowej). Również drugi współwłaściciel Nieruchomości wniesie ? jako wkład niepieniężny do Spółki Osobowej ? udział w Nieruchomości; wartość wniesionego do Spółki Osobowej wkładu niepieniężnego zostanie ustalona (np. na 100 jednostek) przez wspólników w umowie Spółki Osobowej, sporządzonej w formie aktu notarialnego (wartość ta będzie wyższa niż cena zakupu Udziału w Nieruchomości i będzie równa cenie rynkowej Udziału w Nieruchomości z dnia zawarcia umowy Spółki Osobowej). Natomiast Osoby Trzecie wniosą do Spółki Osobowej wkład pieniężny (np. łącznie na 200 jednostek). W zależności od wartości wkładów rzeczywiście wniesionych do Spółki Osobowej, zostanie w umowie Spółki Osobowej ustalony udział kapitałowy wspólników Spółki Osobowej w zyskach tej spółki. Spółka Osobowa zamierza na Nieruchomości wybudować obiekty usługowe. Wnioskodawca bierze pod uwagę możliwość wystąpienia ze Spółki Osobowej (ograniczenia swojego udziału kapitałowego w tej spółce). Zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych, w takiej sytuacji dochodzi do spłaty w pieniądzu przez Spółkę Osobową ? udziału kapitałowego (zmniejszenia udziału kapitałowego) byłego wspólnika spółki (wspólnika spółki).
W związku z powyższym zadano następujące pytania.
Przedstawiając własne stanowisko w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego Wnioskodawca powołał się na przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) stanowiacy, iż źródłem przychodu jest: odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
< | > |
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.