Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

14.12.2007

1. Czy wkład niepieniężny w postaci własności nieruchomości wniesiony do spółki osobowej nie (...)

Interpretacja indywidualna sygnatura: ITPB1/415-450/07/DP

Typ dokumentu:Interpretacja indywidualna
Sygnatura:ITPB1/415-450/07/DP
Autor:Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy
Słowa kluczowe:nabycie udziałów, objęcie udziałów, spółka osobowa, wkłady niepieniężne, zwolnienie
Kategoria:
Istota interpretacji:1. Czy wkład niepieniężny w postaci własności nieruchomości wniesiony do spółki osobowej nie spowoduje przychodu u Wnioskodawcy jak i u współników?
2. Czy w razie wystąpienia ze spółki osobowej wycofanie wkładu (otrzymanie w pieniądzu wartości wkładu) jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych?

Strona 1 z 3
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2007 r. (data wpływu 31 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wkładu niepieniężnego wniesionego przez osobę fizyczną do spółki osobowej oraz zwolnienia od podatku dochodowego zwrotu wkładu wniesionego do spółki osobowej - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 31 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wkładu niepieniężnego wniesionego przez osobę fizyczną do spółki osobowej oraz zwolnienia od podatku dochodowego zwrotu wkładu wniesionego do spółki osobowej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca, jest współwłaścicielem nieruchomości położonej w G. (?Nieruchomość?) - posiada udział w wysokości 50%. Drugi współwłaściciel posiada również udział w wysokości 50% we współwłasności ww. nieruchomości. Ma zamiar założyć Spółkę Jawną lub Spółkę Komandytową (?Spółka Osobowa?) ze współwłaścicielem ww. nieruchomości oraz z dwoma osobami trzecimi (?Osoby Trzecie?). Wkład Wnioskodawcy do Spółki Osobowej będzie stanowił wkład niepieniężny (?Wkład Niepieniężny?) w postaci udziału w prawie własności Nieruchomości. Wartość wniesionego wkładu niepieniężnego zostanie ustalona (np. na 100 jednostek) przez wspólników w umowie Spółki Osobowej, sporządzonej w formie aktu notarialnego (wartość ta będzie wyższa niż cena zakupu Udziału w Nieruchomości i będzie równa cenie rynkowej Udziału w Nieruchomości z dnia zawarcia umowy Spółki Osobowej). Również drugi współwłaściciel Nieruchomości wniesie ? jako wkład niepieniężny do Spółki Osobowej ? udział w Nieruchomości; wartość wniesionego do Spółki Osobowej wkładu niepieniężnego zostanie ustalona (np. na 100 jednostek) przez wspólników w umowie Spółki Osobowej, sporządzonej w formie aktu notarialnego (wartość ta będzie wyższa niż cena zakupu Udziału w Nieruchomości i będzie równa cenie rynkowej Udziału w Nieruchomości z dnia zawarcia umowy Spółki Osobowej). Natomiast Osoby Trzecie wniosą do Spółki Osobowej wkład pieniężny (np. łącznie na 200 jednostek). W zależności od wartości wkładów rzeczywiście wniesionych do Spółki Osobowej, zostanie w umowie Spółki Osobowej ustalony udział kapitałowy wspólników Spółki Osobowej w zyskach tej spółki. Spółka Osobowa zamierza na Nieruchomości wybudować obiekty usługowe. Wnioskodawca bierze pod uwagę możliwość wystąpienia ze Spółki Osobowej (ograniczenia swojego udziału kapitałowego w tej spółce). Zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych, w takiej sytuacji dochodzi do spłaty w pieniądzu przez Spółkę Osobową ? udziału kapitałowego (zmniejszenia udziału kapitałowego) byłego wspólnika spółki (wspólnika spółki).


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy w świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 i ust. 2, art. 14, art. 17, art. 18 oraz art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wniesienie przez osobę fizyczną Wkładu Niepieniężnego w postaci prawa własności nieruchomości do Spółki Osobowej, w związku z przystąpieniem przez Wnioskodawcę do tej spółki, nie spowoduje u Wnioskodawcy, jak i u pozostałych wspólników Spółki Osobowej, powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych...
  2. Czy zgodnie z art. 9 ust. 1 i art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolniona jest od podatku dochodowego od osób fizycznych ? kwota otrzymana w gotówce przez Wnioskodawcę ? w razie jego wystąpienia ze Spółki Osobowej (ograniczenia jego udziału kapitałowego w tej spółce) ? tytułem zwrotu, całości lub części, wkładu do spółki, wniesionego wcześniej w postaci Wkładu Niepieniężnego, do wysokości tego wkładu, ustalonego przez wspólników Spółki Osobowej w umowie Spółki Osobowej...


Przedstawiając własne stanowisko w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego Wnioskodawca powołał się na przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) stanowiacy, iż źródłem przychodu jest: odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:


  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

  5. - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) ? przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy ? przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany

  • oraz przepis art. 10 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy zgodnie, z którym przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
<>

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 3
  • 3
  • 5
  • 8
  • 5
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Bogusław

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za wnikliwe i profesjonalne wyjaśnienia dotyczące mojej sprawy. Konkluzja rozważań prawnych jest jasna i jednoznaczna, mam nadzieję, że dzięki niej uda mi się zakończyć pozytywnie moją sprawę. Cieszę się, że istnieje tak profesjonalny i życzliwy portal jak e-prawnik.pl. Będę polecał wszystkim. Pozdrawiam serdecznie cały Zespół. Bogusław
  • Zbigniew

    ocena usługi:

    Jestem usatysfakcjonowany szybką, profesjonalną obsługą portalu e-prawnik. Podoba mi się szerokie podejście do rozwiązywanych problemów prawnych, ich uzasadnianie piśmiennictwem, oraz kontakty w celu sprecyzowania tych problemów.
  • Bożena

    ocena usługi:

    Polecam ,fachowa szybka obsługa kompetentni doradcy , szybka odpowiedz pomocna, bez wychodzenia z domu.Wiem jak rozwiązac mój problem dziękuję.
  • Józef

    ocena usługi:

    Opinia w pełni spełniła moje oczekiwania . Zagadnienia zostały opisane wielowątkowo co rozwiało nurtujące mnie wątpliwości. Napisana językiem wystarczająco zrozumiałym.
  • Janusz

    ocena usługi:

    Dziękuję za opinię, chocjaż nie po mojej myśli ale dobra. Cieszy mnie że istnieje coś takiego jak e-prawnik.pl Dzięki Janusz
  • Ela

    ocena usługi:

    Korzystalam z porad e-prawnik kilka razy.Jestem bardzo zadowolona z uslug.Opinie sa bardzo przejrzyste i zrozumiale.Zdecydowanie polecam i pozdrawiam caly zespol
  • Ireneusz

    ocena usługi:

    Dziękując Państwu za opinię dodam, że korzystałem z usług e-prawnika już wielokrotnie będąc zadowolonym z treści odpowiedzi i kontaktu z Biurem Obsługi. Państwa usługi polecałem również swym znajomym i rodzinie, a ich podziękowania najlepiej świadczą o profesjonalizmie Waszych odpowiedzi. Dziękując, serdecznie Was polecam i pozdrawiam cały Zespół - Ireneusz
  • Jadwiga

    ocena usługi:

    Opinia sporządzona jest rzetelnie i zawiera dobrze uzasadnioną odpowiedź na zadane pytanie. Profesjonalna usługa warta polecenia. Dziekuję.
  • Bożena

    ocena usługi:

    Opinia jasna i zrozumiała .Polecam e prawnik.pl Dziękuję bardzo za wyjasnienie mi mojego problemu.
  • J.Ś

    ocena usługi:

    Serdecznie dziękuję za udzieloną mi pomoc ,polecam i pozdrawiam J.Ś
  • Izabela

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z istnienia tak profesjonalnej firmy. Opinie są rzetelne,wnikliwie i jasno wytłumaczone. Polecam wszystkim potrzebującym porady prawnej.Otrzymacie wszystkie odpowiedzi na nurtujące Was problemy i odpowiedż na pytania. Bardzo dziękuję całemu zespołowi portalu e-prawnik pl. za rozwiązanie moich problemów prawnych. Polecam wszystkim. Dziękuję i pozdrawiam cały Zespół. Izabela
  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Pomoc zespołu bardzo dobra i szybka, rzetelna ocena. Mogę z czystym sumieniem polecić e-prawnik.pl.
  • Marian

    ocena usługi:

    Opinia jasna i zrozumiała tak jak i opinie sporządzane wcześniej w innych sprawach.Polecam usługi prawników z e-prawnik. Pozdrawiam Marian
  • Barbara

    ocena usługi:

    Barbara 04.06.2015 Jestem zadowolona z uzyskanej opinii prawnej- fachowa, szczegółowa z podaniem podstaw prawnych dla konkretnej sytuacji. Koszt obsługi umiarkowany. Korzystałam z tej porady prawnej drugi raz i z pewnością, w razie potrzeby zwrócę się ponownie o opinię, Barbara
  • Alicja

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z wykonanej usługi.Polecam!Pozdrawiam.Alicja
  • Bożena

    ocena usługi:

    Opinia bardzo rzetelna, pomocna , przygotowana niemal błyskawicznie. bardzo dziękuję całemu Zespołowi za pomoc. Bożena.
  • Stefania

    ocena usługi:

    Dziękuję za tak perfekcyjne załatwienie.Otrzymałam opinię bardzo szcegolowo. Napewno jeszcze nie raz skorzystam. Bardzo dziekuję i pozdrawiam. Stenia


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane