Połączenie odwrotne spółek kapitałowych. sygn: ITPB1/415-467a/09/MR

Połączenie odwrotne spółek kapitałowych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 25 maja 2009 r. (data wpływu 27 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych połączenia spółek kapitałowych w wariancie I - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 27 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych połączenia spółek kapitałowych w wariancie I.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest wspólnikiem w spółce X spółka z o.o. (spółka dominująca), która jest właścicielką 99,99% udziałów w kapitale zakładowym Y spółka z o.o. (spółka zależna). Planowane jest połączenie Y spółka z o.o. z X sp. z o.o. Połączenie nastąpi w trybie określonym w art. 492 par. 1 pkt 1 k.s.h., tj. w ten sposób, że Y spółka z o.o. (spółka przejmująca i jednocześnie spółka zależna) dokona przejęcia X spółka z o.o. (spółka przejmowana i jednocześnie spółka dominująca). W konsekwencji nastąpi przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej (X spółka z o.o.) na spółkę przejmującą (Y spółka z o.o), który to majątek stanowią wyłącznie udziały, które spółka przejmowana (X spółka z o.o.) ma w spółce przejmującej (Y spółka z o.o). Planowany jest zatem wariant połączenia, w którym to spółka zależna przejmuje spółkę dominującą (tzw. przejęcie odwrotne) i w konsekwencji spółka zależna nabywa własne udziały, należące do spółki dominującej.

Od strony organizacyjnej rozważane jest przeprowadzenie połączenia według następującego wariantu (wariant I). Spółka przejmująca (spółka zależna) w zamian za majątek spółki przejmowanej (spółki dominującej) wyda wspólnikom spółki przejmowanej (spółki dominującej) udziały spółki przejmującej (spółki zależnej) otrzymane w wyniku połączenia jako majątek spółki przejmowanej (spółki dominującej), które zostaną wydane wspólnikom spółki przejmowanej (spółki dominującej).

Nie jest planowane dokonywanie żadnych dopłat gotówkowych wspólnikom spółki przejmowanej. Jednocześnie spółka zależna nie posiada żadnych udziałów w spółce dominującej.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy po stronie Wnioskodawcy jako wspólnika spółki przejmowanej (i jednocześnie spółki dominującej) powstanie dochód (przychód) w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z otrzymaniem udziałów spółki przejmującej (i jednocześnie spółki zależnej), które to udziały stanowiły majątek spółki przejmowanej w sytuacji, gdy nie doszło ani do umorzenia tych udziałów ani do utworzenia nowych udziałów (akcji) w spółce przejmującej (Wariant I)...


Zdaniem Wnioskodawcy, za dopuszczalny uznać należy przypadek łączenia się spółek, w którym spółka zależna przejmie spółkę dominującą. Wprawdzie zgodnie z art. 200 § 1 k.s.h. spółka z o.o. nie może nabywać własnych udziałów, jednakże ze względu na to, że przy łączeniu się spółek nie następuje nabycie majątku spółki przejmowanej (który tworzą udziały spółki dominującej) ale jego przeniesienie w drodze sukcesji uniwersalnej (art. 494 § 1 k.s.h.), należy stwierdzić, że art. 200 § 1 k.s.h. nie ma wtedy zastosowania. Oznacza to dopuszczalność takiego przejęcia. Przepisy prawa handlowego nie przewidują jednak jaki powinien być dalszy los powyższych udziałów. Utrzymywanie się takiej sytuacji z pewnością doprowadziłoby do niepożądanych skutków, bowiem jedyną władzę w spółce sprawowałby zarząd, zaś wspólnicy, zaangażowani w spółkę kapitałowo straciliby jakikolwiek wpływ na jej losy. Powyższe oznacza, iż spółka przejmująca powinna pozbyć się posiadanych udziałów własnych. Nie sposób znaleźć jednak jakiejkolwiek regulacji dotyczącej terminu i formy ich zbycia. Wydaje się jednak, iż w zaistniałej sytuacji pod uwagę wziąć należy dwa alternatywne rozwiązania:


  1. wydanie dotychczasowych udziałów wspólnikom spółki przejmowanej i jednocześnie dominującej lub;
  2. umorzenie własnych udziałów połączone z jednoczesnym utworzeniem nowych udziałów w kapitale zakładowym spółki przejmującej i wydanie tych udziałów wspólnikom spółki przejmowanej. Stanowisko takie dominuje w literaturze (por. T. Jezierski ?Połączenie odwrotne spółek kapitałowych w aspekcie prawa handlowego i podatkowego', Monitor Podatkowy, nr 9/2008).


Podkreślić także należy, iż w opisanym wyżej Wariancie I brak jest jakiejkolwiek podstawy prawnej dla wyłączenia ogólnych zasad opodatkowania wspólników spółki przejmowanej, otrzymujących udziały (akcje) w spółce przejmującej. Co do zasady, wydanie udziałów (akcji), czy to otrzymanych przez spółkę przejmującą w wyniku połączenia czy też nowych udziałów (akcji) w kapitale zakładowym nie powoduje jakichkolwiek skutków podatkowych dla osób je otrzymujących w dniu łączenia.

Zgodnie bowiem z art. 24 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku połączenia spółek kapitałowych dochód wspólników spółki przejmowanej, stanowiący nadwyżkę pomiędzy wartością nominalną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą a wydatkami na nabycie udziałów w spółce przejmowanej nie podlega opodatkowaniu w momencie połączenia tych spółek. Przepisy podatkowe nie uzależniają powyższego skutku od tego czy udziały spółki przejmującej wydane udziałowcom/akcjonariuszom spółki przejmowanej są udziałami/akcjami nowymi, czy też udziałami/akcjami własnymi spółki przejmującej (dotychczasowe udziały/akcje spółki przejmowanej w spółce przejmującej). Jednocześnie w przypadku gdy, zgodnie z przedstawionymi powyżej założeniami, objęcie tych udziałów przez wspólników/akcjonariuszy spółki przejmowanej następuje bez jakichkolwiek spłat lub dopłat, nie będzie miał zastosowania art. 24 ust. 5 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W efekcie fakt otrzymania przez nich udziałów/akcji w wariancie I nie doprowadzi do powstania przychodu w podatku dochodowym.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).


Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87?100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika