Czy Wnioskodawca może skorzystać z ulgi podatkowej, określonej w art. 26b ustawy o podatku dochodowym (...)

Czy Wnioskodawca może skorzystać z ulgi podatkowej, określonej w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 26 maja 2009 r. (data wpływu 28 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości dokonywania odliczeń od dochodu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego w banku na zakup lokalu mieszkalnego - jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 28 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości dokonywania odliczeń od dochodu ? w ramach tzw. ulgi odsetkowej ? wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu hipotecznego zaciągniętego w banku na zakup lokalu mieszkalnego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:


W dniu 21 października 2006 roku Pan i jego małżonka zawarli przedwstępną umowę z osobami fizycznymi (małżeństwem), dotyczącą wybudowania budynku usługowo-handlowego, ustanowienia odrębnej własności lokalu i sprzedaży tego lokalu Państwu. W dniu 29 listopada 2006 roku zawarli Państwo z B. umowę kredytu mieszkaniowego ?własny kąt hipoteczny?, na nabycie lokalu mieszkalnego oraz na dowolny cel z przeznaczeniem na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. W dniu 8 grudnia 2008 roku podpisali Państwo akt notarialny o ustanowieniu odrębnej własności lokalu i sprzedaży lokalu mieszkalnego. Zakupiony lokal mieszkalny znajduje się w budynku usługowo-handlowym z częścią mieszkalną i wybudowany został w ramach prowadzonej działalności gospodarczej firmy - zgodnie z ostateczną decyzją, wydaną przez Starostwo Powiatowe dnia 7 listopada 2005 roku, zmienioną dnia 26 listopada 2007 roku - w sprawie pozwolenia na budowę.

Wskazuje Pan, że posiada zaświadczenie o wysokości spłaconych odsetek z tytułu udzielonego kredytu na cele mieszkaniowe.

Budynek, w którym znajduje się zakupiony przez Państwa lokal mieszkalny został wybudowany około roku 1992 z przeznaczeniem na przedszkole. Wówczas wybudowano jedynie parter budynku, a proces inwestycyjny nie został ukończony, jak również nie oddano tego budynku do użytkowania. Budynek stał nieukończony i nieużytkowany przez kilka lat popadając w ruinę. Ówczesny właściciel ? na podstawie umowy z dnia 24 marca 2004 roku - sprzedał tą nieruchomość osobom fizycznym ? małżonkom, prowadzącym działalność gospodarczą. W dniu 7 listopada 2005 roku nabywcy nieruchomości uzyskali prawomocną decyzję, wydaną przez Starostwo Powiatowe, zatwierdzającą projekt budowlany z pozwoleniem na rozbudowę z przebudową budynku przedszkola w celu dostosowania do potrzeb zespołu usługowo-handlowego z częścią mieszkalną, zaliczonego po przebudowie do XVII kategorii obiektów budowlanych. Małżonkowie, którzy wybudowali ww. budynek uzyskali trzy prawomocne decyzje wydane przez Inspektorat Nadzoru Budowlanego (tj. z dnia 24 grudnia 2004 roku, z dnia 4 czerwca 2008 roku oraz z dnia 11 sierpnia 2008 roku), w których udzielono pozwolenia na użytkowanie przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych w budynku usługowo-handlowym, w części dotyczącej pomieszczeń parteru i piętra, użytkowanie lokali mieszkalnych, pomieszczeń pomocniczych oraz lokali usługowych.

W budynku, w którym Wnioskodawca wraz z małżonką zakupili lokal mieszkalny, inwestor pozostawił fundament oraz ściany nośne zewnętrzne, rozbierając jednocześnie pozostałe jego elementy. W taką bryłę wpisano nową funkcję usługowo-handlową, z częścią mieszkalną, podstawą której był projekt budowlany (stanowiący załącznik do ww. decyzji wydanej przez Starostwo Powiatowe w dniu 7 listopada 2005 roku). Na parterze budynku zburzono istniejące wewnątrz ściany działowe, wykonano nową elewację, m.in. poprzez zamurowanie części istniejących otworów okiennych i dodanie nowych. Wybudowano nowe ściany nośne na pierwszym piętrze budynku. Zaprojektowano nowy układ pomieszczeń, wybudowano nowe ściany działowe, wykonano nowe warstwy konstrukcji dachowej i poszycia dachowego. Wykonano nową instalację elektryczną, wodociągową i grzewczą. Na parterze budynku znajdują się lokale usługowo-handlowe, piętro budynku zajmują lokale mieszkalne, m.in. lokal Wnioskodawcy.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy biorąc pod uwagę powyższe okoliczności Wnioskodawca może skorzystać z ulgi podatkowej, określonej w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...


Zdaniem Wnioskodawcy odsetki od kredytu na zakup ww. lokalu mieszkalnego podlegają odliczeniu w ramach przedmiotowej ulgi, zgodnie bowiem z art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ulga dotyczy wydatków na spłatę odsetek od kredytu udzielonego podatnikowi na zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej. Odliczenie powyższe stosuje się, jeżeli kredyt został udzielony w latach 2002-2006 przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego do udzielania kredytów, a z umowy kredytu wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w art. 26 ust.

1 ww. ustawy. Przepis powyższej ustawy mówi również o tym, iż inwestycja dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 roku, a ponadto została zawarta umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego. Wnioskodawca podkreśla, że mieszkanie zostało zakupione na rynku pierwotnym od osoby, która wybudowała budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Należy podkreślić, że podstawową zasadą podatku dochodowego od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w treści w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Wszelkie ulgi i zwolnienia w prawie podatkowym są również wyjątkiem od konstytucyjnej zasady powszechności opodatkowania, dlatego też wykładnia przepisów ustanawiających te zwolnienia musi być wykładnią ścisłą, co oznacza, że nie może być ani rozszerzająca, ani też zawężająca.


Zgodnie z przepisem art. 26b ust. 1 ww. ustawy ? w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 roku ? odliczeniu od dochodu podlegały faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanych z:


  1. budową budynku mieszkalnego,
  2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo wybudowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku,
  3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
  4. nadbudową, rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku mieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie, spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.


Warunki zastosowania ulgi z tytułu spłaty odsetek od zaciągniętego kredytu określa art. 26b ust. 2 cytowanej ustawy. Zgodnie z powołanym powyżej przepisem od podstawy opodatkowania można odliczyć odsetki na spłatę kredytu, jeżeli:


  1. kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 roku,
  2. kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1 art. 26b,
  3. inwestycja wymieniona w ust. 1 art. 26b dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku takiego planu ? określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,
  4. inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 roku, a ponadto w przypadku inwestycji związanej między innymi z zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy lub od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej ? została zawarta umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik,
  5. do zeznania podatkowego składanego za rok podatkowy, w którym po raz pierwszy dokonuje się odliczenia, podatnik jest obowiązany dołączyć oświadczenie według ustalonego wzoru PIT-2K, o wysokości wszystkich wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych,
  6. odsetki zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są dokumentowane dowodami wystawionymi przez bank i nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba, że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku oraz nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym
  7. podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na: zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, budowę budynku mieszkalnego, wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej, zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne, przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym do dnia zasiedlenia, systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo?kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową.


Zgodnie z art. 26b ust. 4 cytowanej ustawy odliczenie obejmuje wyłącznie odsetki:


  1. naliczone za okres począwszy od dnia 1.01.2002 r. i zapłacone od tego dnia,
  2. od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty ustalonej w roku zakończenia inwestycji kwoty stanowiącej iloczyn 70 m kw. powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego dla celów obliczania premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, z zastrzeżeniem ust.

    10, w myśl którego w kolejnych następujących po sobie latach podatkowych podstawa, o której mowa w ust. 4 pkt 2, nie może ulec zmniejszeniu. W tym celu dla ustalenia tej podstawy przyjmuje się najwyższy w okresie obowiązywania ustawy wskaźnik przeliczeniowy 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego dla celów obliczania premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał.


Przepis cytowanego wyżej art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zawierający regulację prawną w zakresie skorzystania z prawa do tzw. ulgi odsetkowej ? na mocy art. 1 pkt 27 ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) został uchylony z dniem 1 stycznia 2007 roku.

Jednakże w myśl art. 9 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw ? podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 roku, przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie oraz w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 roku, prawo do odliczenia wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu (pożyczki), do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt (pożyczkę) zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 roku.

Powyżej zacytowane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określały szereg warunków, które należało spełnić łącznie, aby możliwe było skorzystanie z odpisów w ramach tzw. ulgi odsetkowej. W treści art. 26b ust. 1 pkt 3 ustawy wyraźnie wskazano, że odliczenie odsetek przysługiwało tylko wówczas, gdy kredyt przeznaczony został na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanych m.in. z zakupem lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że do majątku małżeńskiego zakupił Pan stanowiący odrębną własność lokal mieszkalny w budynku handlowo usługowym. Obiekt budowlany, w którym znajduje się zakupiony przez Państwa lokal mieszkalny został wybudowany około roku 1992 z przeznaczeniem na przedszkole. Wówczas wybudowano jedynie parter budynku, a proces inwestycyjny nie został ukończony, jak również nie oddano tego budynku do użytkowania. W dniu 7 listopada 2005 roku osoby fizyczne (małżeństwo) prowadzące działalność gospodarczą uzyskały prawomocną decyzję, wydaną przez Starostwo Powiatowe, zatwierdzającą projekt budowlany z pozwoleniem na rozbudowę z przebudową budynku przedszkola w celu dostosowania do potrzeb zespołu usługowo-handlowego z częścią mieszkalną, zaliczonego po przebudowie do XVII kategorii obiektów budowlanych.

Zgodnie z literalną wykładnią art. 26b ust. 1 pkt 3 updof, ?budynek nowo wybudowany? to taki, który został wybudowany od podstaw. Natomiast definicja ?przebudowy? została zawarta w art. 3 ust. 1 pkt 7a ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2006 roku Nr 156, poz. 1118 ze zm.). Z ww. przepisu wynika, że ilekroć w ustawie jest mowa o przebudowie - należy przez to rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji. Stąd też sformułowanie zawarte w omawianym przepisie ?zakup lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku? nie może być utożsamiane z zakupem lokalu mieszkalnego w rozbudowanym i nadbudowanym budynku.

Ponadto wskazać należy, że z wniosku wynika, iż zakupiony lokal mieszkalny znajduje się w budynku usługowo - handlowym. Omawiana ulga przysługuje zaś w przypadku zakupu lokalu mieszkalnego znajdującego się w budynku mieszkalnym. Jeżeli więc budynek, w którym kupił Pan lokal mieszkalny nie jest budynkiem mieszkalnym, to nie zostało spełnione kolejne kryterium warunkujące możliwość korzystania z ulgi odsetkowej.

Wyjaśnienia wymaga także, że jednym z warunków koniecznych dla skorzystania z ?ulgi odsetkowej? jest by zakup budynku lub lokalu nastąpił wyłącznie od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, tj. od podmiotu, który prowadzi działalność gospodarczą polegającą na budowie budynków mieszkalnych w celu ich odsprzedaży lub odsprzedaży lokali w nich się znajdujących.

Biorąc pod uwagę powołane unormowania prawne oraz opisany stan faktyczny stwierdzić należy, że nie przysługuje Panu prawo do skorzystania z odliczeń faktycznie poniesionych wydatków na spłatę odsetek od kredytu hipotecznego, gdyż zakupiony lokal mieszkalny nie znajduje się w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym.

Jednocześnie mając na uwadze, iż lokal mieszkalny jest wspólną własnością Pana i Małżonki, zaznacza się, że niniejsza interpretacja dotyczy również Małżonki, z tym, że zgodnie z art. 14k § 1 ustawy Ordynacja podatkowa zastosowanie się do niej przed jej zmianą lub przed doręczeniem organowi podatkowemu odpisu prawomocnego orzeczenia sądu administracyjnego uchylającego tę interpretację nie może szkodzić - również w przypadku nieuwzględnienia jej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej ? tylko Wnioskodawcy.

Małżonka Pana chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinna wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika