1. Czy utrata opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym nastąpi z dniem podpisania umowy, czy (...)

1. Czy utrata opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym nastąpi z dniem podpisania umowy, czy też z dniem otrzymania zapłaty?
2. Czy podatkową księgę przychodów i rozchodów należy założyć z datą podpisania umowy, czy też z dniem otrzymania zapłaty?
3. Czy Wnioskodawca zobowiązany jest złożyć PIT-28 za okres ryczałtu i PIT-36 za okres po utracie prawa do rozliczenia się zryczałtowanym podatkiem dochodowym?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 28 maja 2009 r. (data wpływu 29 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie utraty praw do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 29 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie utraty praw do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług transportowych powyżej 2 ton, opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Zamierza Pan wydzierżawić budynek usługowy, będący środkiem trwałym wprowadzonym do ewidencji środków trwałych. W tym celu, w trakcie roku planuje Pan podpisać umowę dzierżawy. Uważa Pan, iż utraci prawo do opodatkowywania przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym z datą otrzymania przychodu z najmu-dzierżawy, dlatego też zobowiązany Pan będzie do zmiany formy opodatkowania na zasady ogólne i założenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy utrata opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym nastąpi z dniem podpisania umowy, czy też z dniem otrzymania zapłaty...
  2. Czy podatkową księgę przychodów i rozchodów należy założyć z datą podpisania umowy, czy też z dniem otrzymania zapłaty...
  3. Czy zobowiązany jest Pan złożyć PIT-28 za okres ryczałtu i PIT-36 za okres po utracie prawa do rozliczenia się zryczałtowanym podatkiem dochodowym...


Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z uzyskaniem przychodu z dzierżawy nieruchomości będącej środkiem trwałym i wprowadzonym do ewidencji środków trwałych nastąpi utrata prawa do rozliczania się zryczałtowanym podatkiem dochodowym. W dacie otrzymania wynagrodzenia powstanie obowiązek powiadomienia Urzędu Skarbowego o założeniu księgi przychodów i rozchodów, jak również opodatkowania dochodów na zasadach ogólnych wg skali podatkowej.

Wskazuje Pan, iż zeznanie roczne dotyczące opodatkowania przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym PIT-28 winien złożyć do 31 stycznia 2010 r. natomiast zeznanie roczne PIT-36, za okres po którym utracił Pan warunki do opodatkowania przychodów ryczałtem - do 30 kwietnia 2010 r.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zasady opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych uregulowane są w przepisach ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 poz. 930 ze zm.).

Artykuł 2 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy stanowi, że osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W myśl art. 2 ust. 1a ww. ustawy, osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

W myśl art. 6 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej 'spółką'.

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, nie stosuje się zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) ww. ustawy, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy.

Załącznik ten zawiera wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. z 1999 r. Nr 42, poz. 264 z zm.).

W pozycji 10 tego załącznika wymieniono m. in. usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek (grupa 70.2 PKWiU) tj. usługi wynajmowania lub wydzierżawiania na własny rachunek nieruchomości o charakterze mieszkalnym i niemieszkalnym. Wyłączenie to nie dotyczy przychodów osiąganych z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, o których mowa w art. 6 ust. 1a.

Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wykluczają więc możliwość korzystania z opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym, jeżeli podatnik osiąga w ramach tej działalności w całości lub w części przychody z najmu nieruchomości na własny rachunek.

Z treści wniosku wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług transportowych powyżej 2 ton, opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Zamierza Pan wydzierżawić budynek usługowy, będący środkiem trwałym wprowadzonym do ewidencji środków trwałych.

Biorąc pod uwagę przytoczone powyżej przepisy stwierdzić należy, iż osiąganie przez Pana przychodów z tytułu najmu (dzierżawy) budynku usługowego, będącego składnikiem majątku związanego z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą, (ujętego w ewidencji środków trwałych) - zawartej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wykluczy możliwość opodatkowania przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jak wskazano uprzednio, art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ustawodawca wymienił okoliczności, których wystąpienie powoduje, że podatnik nie może dokonać wyboru opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub traci prawo do dalszego stosowania tej formy opodatkowania.

Stosownie do art. 22 ust. 1 ww. ustawy w razie utraty warunków do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnik jest obowiązany, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków, zaprowadzić właściwe księgi - chyba że jest zwolniony z tego obowiązku - i opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach. W stosunku do podatników, o których mowa w ust. 1, podlegających za część roku opodatkowaniu na ogólnych zasadach, za podstawę do określenia podatku dochodowego przyjmuje się dochód osiągnięty po utracie warunków do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (art. 22 ust. 2 ww. ustawy).

Utrata tego prawa następuje z dniem uzyskania przychodów z tego rodzaju działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Zatem prawo do opodatkowania przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym utraci Pan z momentem uzyskania pierwszego przychodu z tytułu najmu nieruchomości, będącej środkiem trwałym. Wobec powyższego, od tego dnia powinien opłacać Pan podatek dochodowy na zasadach ogólnych. Ponadto od tego dnia zobowiązany jest Pan zaprowadzić właściwe księgi - chyba że byłby zwolniony z tego obowiązku.

Zgodnie z art. 21 ust. 2 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest Pan obowiązany do złożenia zeznania według ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za okres od 1 stycznia do momentu uzyskania pierwszego przychodu z tytułu najmu nieruchomości w terminie do dnia 31 stycznia 2010 r. Z kolei w oparciu o przepis art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.), winien Pan złożyć zeznanie według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym - w tym przypadku za okres od momentu uzyskania pierwszego przychodu z tytułu najmu do 31 grudnia 2009 r. - do dnia 30 kwietnia roku 2010 r.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zmianami).Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87?100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika