Czy dochodem oszczędzającego na indywidualnym koncie emerytalnym, na które to konto zostały uprzednio (...)

Czy dochodem oszczędzającego na indywidualnym koncie emerytalnym, na które to konto zostały uprzednio przekazane środki z pracowniczego programu emerytalnego (w ramach wypłaty transferowej z PPE na IKE), jest ? w przypadku zwrotu środków zgromadzonych na IKE ? jedynie dochód osiągnięty w ramach oszczędzania na IKE, czy też również dochód osiągnięty przed wypłatą transferową środków z PPE na IKE w ramach pracowniczego programu emerytalnego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2007 r. (data wpływu 05 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie dochodu z tytułu oszczędzania na Indywidualnym Koncie Emerytalnym - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 05 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie dochodu z tytułu oszczędzania na Indywidualnym Koncie Emerytalnym.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Towarzystwo - Spółka Akcyjna z siedzibą w S. (dalej: ?Towarzystwo?) jest zakładem ubezpieczeń w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151 ze zm.), prowadzącym działalność ubezpieczeniową w zakresie ubezpieczeń na życie. W ramach prowadzonej działalności ubezpieczeniowej Towarzystwo m.in. zawiera z oszczędzającymi umowy o prowadzenie indywidualnych kont emerytalnych (dalej: ?IKE?) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych (Dz. U., Nr 116, poz. 1205 ze zm.), dalej: ?ustawa o IKE?; umowa o prowadzenie IKE jest rodzajową postacią umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.

Przepis art. 35 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 2 pkt 14 ustawy o IKE dopuszcza możliwość dokonywania przez zainteresowanych tzw. wypłat transferowych z programu emerytalnego (dalej: ?PPE?) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz. U. Nr 116, poz. 1207 ze zm.) na indywidualne konto emerytalne. Taka wypłata transferowa z PPE na IKE jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 58 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Wątpliwość Towarzystwa dotyczy sytuacji, w której następuje zwrot środków zgromadzonych na IKE (w rozumieniu art. 37 ustawy o IKE), które to zgromadzone środki pochodzą m.in. z wcześniejszej wypłaty transferowej z PPE na IKE.

W przypadku zwrotu środków zgromadzonych na IKE (w rozumieniu art. 37 ustawy o IKE), dochód oszczędzającego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 10 oraz art. 30 ust. 3a w zw. z art. 30a ust. 8 ww. ustawy.

Problem jaki wyłania się w tej sytuacji, sprowadza się do pytania o sposób rozumienia pojęcia ?dochód oszczędzającego na IKE? w rozumieniu przepisu art. 30 ust. 3a ww. ustawy, a mianowicie, czy pojęcie to obejmuje jedynie dochód osiągnięty w ramach oszczędzania na IKE, czy też również wcześniejszy dochód osiągnięty przez wypłatą transferową w ramach oszczędzania na PPE.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy dochodem oszczędzającego na indywidualnym koncie emerytalnym, na które to konto zostały uprzednio przekazane środki z pracowniczego programu emerytalnego (w ramach wypłaty transferowej z PPE na IKE), jest ? w przypadku zwrotu środków zgromadzonych na IKE ? jedynie dochód osiągnięty w ramach oszczędzania na IKE, czy też również dochód osiągnięty przed wypłatą transferową środków z PPE na IKE w ramach pracowniczego programu emerytalnego...


Zdaniem Towarzystwa należy opowiedzieć się za pierwszą ze wskazanych możliwości. Podstawą dla takiego stanowiska jest treść przepisu art. 30 ust. 3a ww. ustawy, zgodnie z którym dochodem jest różnica między kwotą stanowiąca wartość środków zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym a sumą wpłat na indywidualne konto emerytalne. ?Wpłatą na indywidualne konto emerytalne? w rozumieniu tego przepisu są zaś środki przekazane na to konto w ramach wypłaty transferowej z PPE na IKE. Przepis ten ma jednoznaczne brzmienie i nie przewiduje żadnej szczególnej regulacji dla przypadku, w którym środki zgromadzone na IKE pochodzą również z wypłaty transferowej z PPE na IKE. W szczególności przepis ten, w przypadku dokonywania zwrotu środków zgromadzonych na IKE, nie przewiduje obowiązku określenia ? poza dochodem osiągniętym na IKE - także dochodu osiągniętego wcześniej w ramach PPE. W tym stanie rzeczy należy przyjąć, że dochodem z IKE jest (w przypadku zwrotu środków zgromadzonych na IKE) różnica pomiędzy wartością zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym a sumą wpłat na indywidualne konto emerytalne, przez którą to sumę wpłat należy rozumieć zarówno, tzw. wpłaty własne oszczędzającego, jak i środki, które zasiliły IKE w wyniku wypłaty transferowej środków z PPE na IKE. Konsekwencją przyjęcia takiego stanowiska jest nieopodatkowanie dochodów osiągniętych w ramach PPE, które, gdyby nie wpłata transferowa środków z PPE na IKE, byłyby opodatkowane z tytułu zwrotu na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 11 ww. ustawy. Stanowisko to może budzić zastrzeżenia, jednakże jednoznaczna treść przepisu art. 30 ust. 3a ww. ustawy, nie pozwala, zdaniem Towarzystwa, na przyjęcie stanowiska odmiennego. Objęcie podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów osiągniętych w ramach PPE, które to dochody, następnie, na skutek wypłaty transferowej środków z PPE na IKE, korzystają ze zwolnienia od tego podatku, nie jest możliwe w drodze wykładni i wymagałoby zmian ustawodawczych. Pogląd ten można uznać za uzasadniony tym bardziej, że w tego rodzaju zwolnieniu można dopatrywać się nie tyle luki w prawie, co świadomego zamiaru ustawodawcy stworzenia dodatkowej zachęty do ?przenoszenia? środków finansowych z PPE na IKE, w celu spopularyzowania i stworzenia lepszych warunków do rozwoju IKE.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 10 i 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) od dochodu:


  • oszczędzającego na indywidualnym koncie emerytalnym z tytułu zwrotu, w rozumieniu przepisów o indywidualnych kontach emerytalnych, środków zgromadzonych na tym koncie;
  • uczestnika pracowniczego programu emerytalnego z tytułu zwrotu środków zgromadzonych w ramach programu, w rozumieniu przepisów o pracowniczych programach emerytalnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.


Definicję dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, uzyskanego przez podatnika z tytułów wymienionych w art. 30a ust. 1 pkt 10 i 11 zawiera art. 30 ust. 3a, w związku z art. 30a ust. 8 ww. ustawy.

W myśl ww. przepisów dochodem z tytułu zwrotu środków zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym (IKE) oraz zgromadzonych w ramach pracowniczego programu emerytalnego (PPE) jest różnica pomiędzy kwotą stanowiącą wartość zgromadzonych środków a sumą wpłat na indywidualne konto emerytalne oraz do pracowniczego programu emerytalnego. Dochodu tego nie pomniejsza się o straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych poniesionych w roku podatkowym oraz w latach poprzednich.

W przedmiotowej sprawie dochodem oszczędzającego jest zwrot środków zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym, na które to konto wcześniej przyjęto wpłatę transferową z pracowniczego programu emerytalnego.

Dochód osiągnięty z tytułu wypłaty transferowej środków zgromadzonych w ramach pracowniczego programu emerytalnego (PPE) na indywidualne konto emerytalne (IKE) rozumiany jest jako różnica między wartością środków zgromadzonych w PPE a sumą wpłat do PPE. W momencie dokonania wypłaty transferowej do IKE dochód ten na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 58 lit. a) ww. ustawy, podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podlega on jednak opodatkowaniu dopiero w momencie zwrotu środków zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym.

Dodać należy, że dokonanie wypłaty transferowej z PPE do IKE nie zmienia w istocie faktu, iż jest to dochód osiągnięty przez uczestnika PPE i podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w momencie zwrotu środków zgromadzonych w ramach programu. Zatem jest on zwolniony przy przekazaniu z pracowniczego programu emerytalnego na IKE, a opodatkowany dopiero w momencie zwrotu środków z IKE, w przeciwnym bowiem wypadku dochód osiągnięty przez uczestnika PPE dokonującego transferu środków do IKE byłby podwójnie opodatkowany.

Reasumując, dochodem oszczędzającego na indywidualnym koncie emerytalnym, na które to konto zostały uprzednio przekazane również środki z pracowniczego programu emerytalnego (w ramach wypłaty transferowej z PPE na IKE), jest ? w przypadku zwrotu środków zgromadzonych na IKE - zarówno dochód osiągnięty w ramach oszczędzania na IKE, jak również dochód osiągnięty przed wypłatą transferową środków z PPE na IKE w ramach pracowniczego programu emerytalnego.

A zatem, pod pojęciem ?wpłat? na indywidualne konto emerytalne, użytym w art. 30 ust. 3a ww. ustawy należy rozumieć sumę wpłat dokonanych przez oszczędzającego, bezpośrednio do IKE oraz do pracowniczych programów emerytalnych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje

IPPB2/415-962/10-4/MG, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika