Czy zasadne jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu opłaty za czesne, w związku z podjętymi (...)

Czy zasadne jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu opłaty za czesne, w związku z podjętymi studiami podyplomowymi?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 27 maja 2009 r. (data wpływu 1 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uznania wydatków ponoszonych w związku ze studiami podyplomowymi za koszt uzyskania przychodu - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 1 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uznania wydatków ponoszonych w związku ze studiami podyplomowymi za koszt uzyskania przychodu.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące stan fatyczny.


Od 1994 roku prowadzi Pan działalność gospodarczą w przedmiocie kompleksowego wdrażania projektów z zakresu produkcji elementów z tworzyw sztucznych. Ze względu na to, iż procesy produkcyjno-technologiczne są w pełni zautomatyzowane, strategią firmy są cele długoterminowe w zakresie sprzedaży oraz alokacja zasobów, jakie są niezbędne do jej realizacji.

W tym celu rozpoczął Pan Podyplomowe Studia Zarządzania Sprzedażą. Zdobyta wiedza, a także umiejętności (zajęcia mają w przeważającej części charakter praktyczny) pozwolą Panu na optymalizację procesów sprzedaży poprzez wdrażanie nowoczesnych podejść, metod i technik mających wpływ na podniesienie poziomu sprzedaży, tworzenie optymalnego portfela produktów i klientów, a także kształtowanie relacji z otoczeniem rynkowym.

Zakres tematyczny kształcenia jest szeroki. Poza zagadnieniami z zakresu sprzedaży obejmuje problematykę z dziedziny marketingu, finansów, prawnych aspektów realizacji sprzedaży oraz elementy psychologii. Wszystkie elementy są także istotne z punktu widzenia planów zbudowania w przyszłości przez Pana w firmie efektywnego zespołu handlowego.

Kształcenie w zakresie zarządzania sprzedażą pozwoli prowadzić działalność gospodarczą w ramach gospodarki rynkowej i uzyskiwać lepsze rezultaty zarówno na rynku krajowym, jak i na rynkach zagranicznych.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy zasadne jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu opłaty za czesne, w związku z podjętymi studiami podyplomowymi...


Zdaniem Wnioskodawcy, wydatek poniesiony na dokształcanie w przedstawionym wyżej zakresie podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, gdyż jest racjonalny i gospodarczo uzasadniony. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych ma bezpośredni wpływ na jakość świadczonych przez Pana usług, a tym samym na uzyskanie (bądź podwyższenie) przychodu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Przez pojęcie ?zachować' należy rozumieć ?dochować coś w stanie niezmienionym, nienaruszonym, utrzymać?. Natomiast ?zabezpieczyć? oznacza ?uczynić bezpiecznym, niezagrożonym, dać ochronę?. Można więc przyjąć, że koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to takie, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu występowały w nienaruszonym stanie oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast jako zabezpieczenie źródła przychodów powinno się przyjmować koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, które umożliwią dalsze funkcjonowanie źródła. Kosztami podatkowymi są zarówno koszty, które pozostają w bezpośrednim związku przyczynowo-skutkowym z przychodami podatkowymi, jak również koszty pośrednie, których powiązanie z konkretnym przychodem nie jest możliwe, jednak dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa poniesienie ich jest uzasadnione.

Kwalifikując zatem wydatek w koszty podatkowe trzeba stwierdzić, że spełnia on dwa warunki: wydatek musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu lub zabezpieczenia albo zachowania źródła przychodów oraz nie może to być wydatek wymieniony w zamkniętym katalogu negatywnym, wymienionym w przepisie art. 23 ustawy.

W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w formie studiów podyplomowych nie zostały ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt uzyskania przychodów, zawartym w treści art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Konieczne jest również wykazanie związku przyczynowego między poniesionymi wydatkami, a celem jakim jest osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodu.


Dla stwierdzenia, czy wydatki poniesione przez Wnioskodawcę w związku z podjęciem studiów, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, istotne jest ustalenie, czy:


  • wydatki związane są z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,
  • wydatki służą tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością, a więc które co do zasady mają charakter osobisty.


Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż obecnie prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie kompleksowego wdrażania projektów z zakresu produkcji elementów tworzyw sztucznych. W celu podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych rozpoczął Pan Podyplomowe Studia Zarządzania Sprzedażą. W treści wniosku wskazano, iż jest to kierunek, który pozwoli Panu na optymalizację procesów sprzedaży poprzez wdrażanie nowoczesnych podejść, metod i technik mających wpływ na podniesienie poziomu sprzedaży, tworzenie optymalnego portfela produktów i klientów, a także kształtowanie relacji z otoczeniem rynkowym. Wskazuje Pan, iż kształcenie w zakresie zarządzania sprzedażą pozwoli prowadzić działalność gospodarczą w ramach gospodarki rynkowej i uzyskiwać lepsze rezultaty zarówno na rynku krajowym, jak i na rynkach zagranicznych.

Reasumując, jeżeli ponoszone wydatki na podwyższenie kwalifikacji zawodowych tj. czesne za studia podyplomowe, mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a w konsekwencji wpływ na powstanie lub zwiększenie, obecnie lub w przyszłości, przychodu, to wydatki na ten cel mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jednakże pod warunkiem ich należytego udokumentowania.

Przy czym podkreślić należy, że wykazanie związku poniesionych wydatków z działalnością gospodarczą oraz ich wpływu na wysokość osiągniętych przychodów spoczywa na podatniku, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia sporu w tej kwestii. Interpretację indywidualną wydaje się bowiem wyłącznie w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę, natomiast w toku prowadzonego postępowania podatkowego lub kontrolnego właściwy organ prowadzi postępowanie dowodowe w celu dokładnego ustalenia stanu faktycznego, który rzeczywiście zaistniał.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zmianami).


Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje

IPPB1/415-712/10-2/RS, interpretacja indywidualna

IPPB1/415-938/10-2/EC, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika