Czy dokonana przez spółdzielnię wypłata wkładów mieszkaniowych podlega opodatkowaniu zryczałtowanym (...)

Czy dokonana przez spółdzielnię wypłata wkładów mieszkaniowych podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 5 listopada 2007 r. (data wpływu 12 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wypłaconych przez spółdzielnię mieszkaniową zwróconych wkładów mieszkaniowych - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 12 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wypłaconych przez spółdzielnię mieszkaniową zwróconych wkładów mieszkaniowych.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółdzielnia mieszkaniowa zakupiła grunt pod budowę budynku mieszkalnego. W 1991 r. członkowie wpłacili udziały członkowskie. Z uwagi na trudności związane z uzyskaniem środków finansowych na budowę budynku mieszkalnego przeznaczonego na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych swoich członków, budynku tego nie wybudowano. W związku z tym spółdzielnia nie prowadziła żadnej działalności. W 2003 r. walne zgromadzenie spółdzielni podjęło uchwałę o sprzedaży ww. nieruchomości. Sprzedaż nastąpiła w grudniu 2006 r. Z tytułu sprzedaży ww. nieruchomości spółdzielnia zapłaciła podatek dochodowy od osób prawnych oraz podatek dochodowy od osób fizycznych. W 2007 r. spółdzielnia wypłaciła wkłady po potrąceniu zryczałtowanego podatku dochodowego. Wypłacone wkłady nie podlegały waloryzacji.


Przedstawiony stan faktyczny został uzupełniony pismami z dnia 15 stycznia 2008 r. i 30 stycznia 2008 r., w których doprecyzowano, iż:


  • wkłady mieszkaniowe wypłacono członkom spółdzielni na podstawie § 43 ust. 1 pkt 2 statutu spółdzielni
  • spółdzielnia nie jest postawiona w stan likwidacji
  • zwrot wypłaconych Pani wkładów mieszkaniowych był niższy od wartości wniesionych przez Panią wkładów do spółdzielni.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy dokonana przez spółdzielnię wypłata wkładów mieszkaniowych podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych...


Zdaniem Wnioskodawcy, spółdzielnia mieszkaniowa niesłusznie potrąciła zryczałtowany podatek dochodowy, ponieważ zwrot wkładów mieszkaniowych nie jest otrzymaną dywidendą.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

W przypadku zatem gdy wartość udziału lub wkładu członka spółdzielni ulega zwiększeniu w toku członkostwa w spółdzielni i zwrotowi podlega kwota wyższa niż kwota wpłacona za udział lub tytułem wkładu zwolnienie od podatku dochodowego przysługuje tylko do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów.


Przepisy art. 78 § 1 i § 2 z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (t.j. Dz. U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848 ze zm.) stanowią, że zasadniczymi funduszami własnymi tworzonymi w spółdzielni są:


  1. fundusz udziałowy powstający z wpłat udziałów członkowskich, odpisów na udziały członkowskie z podziału nadwyżki bilansowej lub innych źródeł określonych w odrębnych przepisach;
  2. fundusz zasobowy powstający z wpłat przez członków wpisowego, części nadwyżki bilansowej lub innych źródeł określonych w odrębnych przepisach.


Spółdzielnia tworzy także inne fundusze własne przewidziane w odrębnych przepisach oraz w jej statucie (art. 78 § 2 ww. ustawy).

Stosownie do art. 20 § 2 ww. ustawy, statut może przewidywać wnoszenie przez członków wkładów na własność spółdzielni lub do korzystania z nich przez spółdzielnię na podstawie innego stosunku prawnego. W tym wypadku statut powinien określać charakter i zakres przysługującego spółdzielni prawa do wkładów, wysokość wkładów oraz ich rodzaj, jeżeli są to wkłady niepieniężne, terminy ich wnoszenia, zasady wyceny i zwrotu w wypadku likwidacji spółdzielni, wystąpienia członka lub ustania członkostwa z innych przyczyn, a także w innych wypadkach przewidzianych w statucie.

W świetle powyższego więc, spółdzielnie tworzą fundusz wkładów odrębny od funduszu udziałowego. Wkłady członkowskie należy natomiast odróżniać od udziałów wnoszonych przez członków spółdzielni.

Stosownie do art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.) członkowie spółdzielni, którzy oczekują na ustanowienie na ich rzecz spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo prawa odrębnej własności lokalu, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów budowy lokali przez wnoszenie wkładów mieszkaniowych lub budowlanych.

W poprzednim stanie prawnym podobne regulacje w tym zakresie zawierał również przepis art. 208 § 1 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze, który stanowił, że członkowie spółdzielni obowiązani są uczestniczyć w kosztach budowy, eksploatacji i utrzymania nieruchomości spółdzielczych, działalności społeczno-wychowawczej oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez wnoszenie wkładów mieszkaniowych lub budowlanych oraz uiszczanie innych opłat zgodnie z postanowieniami statutu.

W sprawach nieuregulowanych w ustawie prawa i obowiązki członków spółdzielni dotyczące w szczególności wnoszenia i ustalania wysokości wkładu mieszkaniowego i budowlanego określają postanowienia statutu spółdzielni (art. 8 pkt 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, art. 212 ustawy Prawo spółdzielcze).

Mając na względzie powyższe, wkład mieszkaniowy (budowlany) stanowi formę, w jakiej członek spółdzielni uczestniczy w pokrywaniu kosztów budowy budynku (lokalu). Wydatki na wkłady mieszkaniowe do spółdzielni wpłacane są natomiast w celu uzyskania spółdzielczego prawa do lokalu lub odrębnej własności lokalu.

W sytuacji przedstawionej we wniosku wpłacała Pani do spółdzielni mieszkaniowej wkłady mieszkaniowe. Jednakże spółdzielnia nie zrealizowała planowanej inwestycji budowlanej. Nie zostało więc ustanowione na Pani rzecz żadne ze spółdzielczych praw do lokalu mieszkalnego (lokali mieszkalnych) ani też prawo odrębnej własności lokalu (lokali). W związku z powyższym należy uznać, że w Pani przypadku nastąpiło tzw. ?wycofanie? wkładów mieszkaniowych. Potwierdzać może to również fakt, że ? zgodnie z oświadczeniem zawartym we wniosku ? wkłady nie były waloryzowane. Przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych przewidują bowiem możliwość wypłaty członkowi spółdzielni mieszkaniowej wkładu mieszkaniowego zwaloryzowanego według wartości rynkowej w przypadku wygaśnięcia spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, tj. gdy następuje zwrot tego wkładu. Ze zwrotem wkładu mamy do czynienia z kolei w przypadku uprzedniego powstania spółdzielczego prawa do lokalu.

Dodatkowo ? zgodnie z oświadczeniem ? zwrot wypłaconych Pani wkładów mieszkaniowych był niższy od wartości wniesionych przez Panią wkładów do tej spółdzielni.

Uwzględniając zatem dyspozycję wyżej cytowanego przepisu art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w sytuacji przedstawionej we wniosku tj. przy założeniu, iż kwota otrzymana przez Panią od spółdzielni mieszkaniowej stanowi wypłatę wniesionych uprzednio i wycofanych wkładów mieszkaniowych, w wysokości która nie przewyższa wartości wniesionych wkładów, przychody otrzymane przez Panią z tego tytułu są wolne od podatku dochodowego. I tylko przy takim założeniu spółdzielnia mieszkaniowa nie powinna pobierać zryczałtowanego podatku dochodowego od kwot wypłaconych Pani z tego tytułu. Jednakże, gdyby w zaistniałym stanie faktycznym doszło np. do wypłaty nadwyżki ponad wniesiony wkład, wówczas kwota ta stanowi przychód z udziału w zyskach osób prawnych i należałoby pobrać zryczałtowany podatek dochodowy zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Podkreślić jednak przy tym należy, że przedstawione we wniosku elementy stanu faktycznego oceniono i wyjaśniono jedynie w kontekście zadanego przez Wnioskodawcę pytania, tj. odnosząc się bezpośrednio do kwestii dotyczącej wypłaconych Pani wkładów mieszkaniowych. Natomiast w toku postępowania podatkowego organy podatkowe kierując się zasadą dochodzenia do prawdy materialnej, podejmują wszelkie niezbędne działania w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz załatwienia sprawy. Podstawowym narzędziem realizacji tej zasady jest bowiem postępowanie dowodowe, które nie jest prowadzone w ramach postępowania w sprawie wydania interpretacji indywidualnej. Stąd ustalenie prawdy obiektywnej (materialnej) nie jest tu możliwe w sposób ścisły, jak można tego wymagać na gruncie postępowania podatkowego prowadzonego, np. w przedmiocie stwierdzenia nadpłaty podatku.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej ? powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika