Czy w związku ze sprzedażą nieruchomości wraz z gruntem, kwoty uprzednio odliczone od dochodu z tytułu (...)

Czy w związku ze sprzedażą nieruchomości wraz z gruntem, kwoty uprzednio odliczone od dochodu z tytułu wydatków poniesionych na budownictwo wielorodzinne na wynajem, do których Wnioskodawca utracił prawo, winien wykazać w innych źródłach przychodu z działalności gospodarczej w PIT-36 na zasadach ogólnych wg skali podatkowej czy też w 2008 r. może doliczyć kwoty uprzednio odliczone do rocznego zeznania PIT-36L?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2008 r. (data wpływu 29 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie doliczenia kwot uprzednio odliczonych od dochodu w związku ze skorzystaniem z ulgi związanej z budową budynku wielorodzinnego z lokalami przeznaczonymi na wynajem - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 29 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie doliczenia kwot uprzednio odliczonych od dochodu w związku ze skorzystaniem z ulgi związanej z budową budynku wielorodzinnego z lokalami przeznaczonymi na wynajem.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca w 1999 r. zakupił działki budowlane na współwłasność w udziale 10/13 i skorzystał z ulgi przewidzianej w art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Projekt obejmował realizację budynku mieszkalnego wielorodzinnego, zawierającego 13 lokali mieszkalnych i przeznaczonych na wynajem. W latach 2000-2003 Wnioskodawca ponosił i odliczał wraz z pozostałymi współwłaścicielami wydatki na realizację ww. inwestycji. Budowa budynku, z tytułu którego Wnioskodawca korzystał z ulgi została zakończona oddaniem budynku do użytkowania w 2005 r. W najbliższym czasie Wnioskodawca wraz z pozostałymi współwłaścicielami zamierza sprzedać nieruchomość tj. budynek wraz z działką.

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą jako developer opodatkowaną od 2004 r. stawką liniową 19%.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy w związku ze sprzedażą nieruchomości wraz z gruntem, kwoty uprzednio odliczone od dochodu z tytułu wydatków poniesionych na budownictwo wielorodzinne na wynajem, do których Wnioskodawca utracił prawo, winien wykazać w innych źródłach przychodu z działalności gospodarczej w PIT-36 na zasadach ogólnych wg skali podatkowej czy też w 2008 r. może doliczyć kwoty uprzednio odliczone do rocznego zeznania PIT-36L...
  2. Czy w przypadku sprzedaży nieruchomości wraz z gruntem Wnioskodawca będzie korzystał ze zwolnienia z 10% zryczałtowanego podatku od uzyskanego przychodu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...


Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie pierwsze. Wniosek w zakresie pytania drugiego zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną.


Zdaniem Wnioskodawcy, jest on zobowiązany doliczyć do dochodów roku podatkowego, w którym zaistniały okoliczności (sprzedaż) uprzednio odliczone kwoty, w części przypadającej na budynek wraz z gruntem. W konsekwencji ww. czynność nie będzie skutkowała doliczeniem do dochodu 10% za każdy rok kalendarzowy brakujący do upływu okresu dziesięcioletniego.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie pytania pierwszego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do końca 2000 r., odliczeniu od dochodu podlegały wydatki poniesione w roku podatkowym na budowę własnego lub stanowiącego współwłasność budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali mieszkalnych na wynajem, oraz wydatki na zakup działki pod budowę takiego budynku.

Przesłanki utraty nabytego prawa do ulgi obecnie reguluje art. 7 ust. 14 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 104, poz. 1104 ze zm.), który stanowi, że podatnicy którzy korzystali z odliczeń o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy, w brzmieniu obowiązującym do 2000 r. i przed upływem dziesięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym:


  1. nastąpiło zbycie budynku, lokalu mieszkalnego, udziału we współwłasności lub
  2. wynajęto budynek albo lokal mieszkalny osobom, które w stosunku do właściciela lub chociażby do jednego ze współwłaścicieli zaliczone są do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, lub
  3. dokonano zmiany przeznaczenia budynku lub lokalu z mieszkalnego na użytkowy albo przeznaczono budynek lub lokal mieszkalny na potrzeby właściciela lub współwłaściciela, lub
  4. zbyto działkę lub prawo wieczystego użytkowania gruntu pod budowę tego budynku


  • są obowiązani doliczyć do dochodów roku podatkowego, w którym nastąpiły te okoliczności, uprzednio odliczone kwoty.


Dziesięcioletni okres, o którym powyżej mowa, liczy się:


  1. od końca roku podatkowego, w którym otrzymano decyzję właściwego organu o pozwoleniu na użytkowanie budynku lub lokalu, w związku z budową którego dokonano odliczeń, lub
  2. od końca roku podatkowego, w którym nabyto działkę lub prawo wieczystego użytkowania gruntu pod budowę tego budynku (art. 7 ust. 14a ww. ustawy z dnia 9 listopada 2000 r.)


Przepis art. 7 ust. 14 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004 r. wskazuje, iż w razie m.in. sprzedaży lokali mieszkalnych lub budynku mieszkalnego, w związku z którego budową korzystano z odliczeń na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w latach 1997?2000, jedyną konsekwencją jest obowiązek doliczenia do dochodów roku podatkowego, w którym nastąpiło zbycie, uprzednio odliczonych od dochodu kwot.

Wobec tego Wnioskodawca nie ma obowiązku powiększania kwoty doliczenia o 10% za każdy rok kalendarzowy brakujący do upływu okresu 10 lat.

Natomiast z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca obowiązany będzie doliczyć do dochodu roku podatkowego, w którym nastąpi zbycie przedmiotowej nieruchomości, kwot uprzednio odliczonych. W tym przypadku odliczone w latach 1999-2003 wydatki należy doliczyć do dochodów z innych źródeł uzyskanych w roku w którym nastąpi zbycie tej nieruchomości i wykazać we właściwym zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za ten rok.

Stosownie bowiem do art. 20 ust. 1 ww. ustawy, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Sformułowanie 'w szczególności? dowodzi, że definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 ustawy.

Wobec powyższego ww. doliczenie należy zakwalifikować do podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym przychodów z innych źródeł ? na podstawie cytowanego powyżej art. 20 ust. 1, w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wyliczając należne zobowiązanie Wnioskodawca winien zastosować skalę podatkową zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy wyraźnie zaznaczyć, że kwoty uprzednio odliczone nie mogą zostać doliczone do dochodów uzyskanych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl art. 30c ust. 6 powołanej ustawy ? dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanych wg stawki 19%, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30b i 30e.

Istotnym jest wskazać również, iż z odliczenia rzeczonej ulgi Wnioskodawca korzystał jako osoba fizyczna, a nie jako podmiot gospodarczy dlatego też doliczenie nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej. Stanowi natomiast, zdefiniowany w otwartym katalogu określonym w art. 20 ust. 1 ustawy, przychód z innych źródeł.

Końcowo zasadnym jest dodać, że stanowisko Wnioskodawcy ? na tle zanalizowanych wyżej uregulowań prawnych w odniesieniu do zdarzenia przyszłego - uznano za nieprawidłowe. Organ dokonał bowiem kompleksowej analizy wszystkich elementów przedmiotowego wniosku i ich wzajemnych relacji tj. opisu zdarzenia przyszłego w odniesieniu do zadanych pytań i zajętego stanowiska.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania niniejszej interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87 ? 100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika