Czy w przypadku sprzedaży nieruchomości wraz z gruntem Wnioskodawca będzie korzystał ze zwolnienia (...)

Czy w przypadku sprzedaży nieruchomości wraz z gruntem Wnioskodawca będzie korzystał ze zwolnienia z 10% zryczałtowanego podatku od uzyskanego przychodu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2008 r. (data wpływu 29 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 29 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca w 1999 r. zakupił działki budowlane na współwłasność w udziale 10/13 i skorzystał z ulgi przewidzianej w art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Projekt obejmował realizację budynku mieszkalnego wielorodzinnego, zawierającego 13 lokali mieszkalnych i przeznaczonych na wynajem. W latach 2000-2003 Wnioskodawca ponosił i odliczał wraz z pozostałymi współwłaścicielami wydatki na realizację ww. inwestycji. Budowa budynku, z tytułu którego Wnioskodawca korzystał z ulgi została zakończona oddaniem budynku do użytkowania w 2005 r. W najbliższym czasie Wnioskodawca wraz z pozostałymi współwłaścicielami zamierza sprzedać nieruchomość tj. budynek wraz z działką.

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą jako developer opodatkowaną od 2004 r. stawką liniową 19%.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy w związku ze sprzedażą nieruchomości wraz z gruntem, kwoty uprzednio odliczone od dochodu z tytułu wydatków poniesionych na budownictwo wielorodzinne na wynajem, do których Wnioskodawca utracił prawo, winien wykazać w innych źródłach przychodu z działalności gospodarczej w PIT-36 na zasadach ogólnych wg skali podatkowej czy też w 2008 r. może doliczyć kwoty uprzednio odliczone do rocznego zeznania PIT-36L...
  2. Czy w przypadku sprzedaży nieruchomości wraz z gruntem Wnioskodawca będzie korzystał ze zwolnienia z 10% zryczałtowanego podatku od uzyskanego przychodu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...


Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie drugie. Wniosek w zakresie pytania pierwszego zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną.


Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na to, iż sprzedaż nieruchomości (budynku wraz z gruntem) nastąpiła po upływie 5 lat licząc od daty zakupu gruntu, zatem przychód ze sprzedaży nieruchomości nie będzie podlegał opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.


W świetle obowiązującego stanu prawnegostanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie pytania drugiego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do końca 2000 r., odliczeniu od dochodu podlegały wydatki poniesione w roku podatkowym na budowę własnego lub stanowiącego współwłasność budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali mieszkalnych na wynajem, oraz wydatki na zakup działki pod budowę takiego budynku.

Ustawą z dnia 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 104, poz. 1104 ze zm.) przedmiotowa ulga została zlikwidowana z zachowaniem praw nabytych do końca 2003 r. ? co wynika z postanowień art. 7 ust. 13 tej ustawy.

Przepis art. 7 ust. 15 ww. ustawy stanowi, że jeżeli podatnik korzystał z odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z przeznaczeniem znajdujących się w nim lokali mieszkalnych na wynajem oraz na zakup działki pod budowę tego budynku i zbył działkę lub budynek, jego część lub lokal (lokale) przed upływem dziesięciu lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło wybudowanie, przychód uzyskany z tego zbycia podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. Przepis ten stosuje się odpowiednio w przypadku zbycia działki, z tym że okres dziesięcioletni liczy się od końca roku, w którym nastąpiło nabycie tej działki lub udziału we współwłasności działki.

Art. 7 ust. 14a pkt 1 ww. ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. ukonstytuował zasadę, że dziesięcioletni okres, w przypadku inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego z lokalami przeznaczonymi na wynajem, liczy się od końca roku podatkowego, w którym otrzymano decyzję właściwego organu o pozwoleniu na użytkowanie budynku lub lokalu, w związku z budową którego dokonano odliczeń.

Na mocy zaś przywołanego uprzednio przepisu art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochód ze sprzedaży nieruchomości, udziału w nieruchomości, nie łączy się z dochodami z innych źródeł. Podatek ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Jest on płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika (w terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację PIT-23), chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 wyżej cyt. ustawy. Przepis ten stanowi, że przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określone w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy podatkowej w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:


  1. na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego jego części lub udziału w takim budynku,
  2. na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,
  3. na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
  4. na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
  5. na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
  6. na budowę, rozbudowę nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  7. na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego rozbudowę, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  8. na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w pkt 1-8 (powyżej), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów


  • są wolne od podatku dochodowego.


W świetle powołanych przepisów w przypadku odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości stanowiącego własność Wnioskodawcy (zbywcy), początek biegu dziesięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 7 ust. 15 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw wyznacza data otrzymania decyzji właściwego organu o pozwoleniu na użytkowanie budynku.

Z opisanego zdarzenia przyszłego wynika, iż fakt taki ? oddanie budynku do użytkowania potwierdzone stosowną decyzją - zaistniał w 2005 r. i to ta data wyznacza moment początkowy przy obliczaniu dziesięcioletniego okresu.

Należy mieć bowiem na względzie okoliczność, iż ulga na budowę budynków z przeznaczeniem znajdujących się w nich lokali na wynajem miała określony cel, czyli wspieranie budownictwa mieszkaniowego podmiotów budujących takie budynki.

W związku z powyższym przychód z odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę udziału w nieruchomości dokonanego przed 1 stycznia 2015 r. podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, ponieważ nie upłynął 10-letni okres liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło wybudowanie budynku.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania niniejszej interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87 ? 100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika