Czy w przypadku, gdy w latach poprzednich podatnik korzystał z ulgi budowlanej oraz na zakup gruntu, (...)

Czy w przypadku, gdy w latach poprzednich podatnik korzystał z ulgi budowlanej oraz na zakup gruntu, a następnie dokonał sprzedaży nieruchomości musi dokonać zwrotu ulgi?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 12 listopada 2007 r. (data wpływu 13 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zachowania prawa do dokonanych odliczeń z tytułu wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe w części dotyczącej odliczeń na zakup gruntu pod budowę budynku mieszkalnego - jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 13 listopada 2007 roku został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 19 grudnia 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zachowania prawa do dokonanych odliczeń z tytułu wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W dniu 29 kwietnia 1997 r. nabyła Pani wraz z mężem (wspólnota ustawowa) działkę budowlaną. Po otrzymaniu pozwolenia na budowę rozpoczęła Pani budowę domu. W związku z poniesionymi wydatkami na zakup gruntu oraz na budowę budynku mieszkalnego w latach 1997, 1999 oraz 2000 korzystała Pani wraz z mężem z odliczeń od podatku dochodowego z powyższego tytułu. Następnie ze względu na zmianę sytuacji rodzinnej postanowiła Pani wraz mężem nie kontynuować dalszej budowy domu i nie wykończony budynek sprzedać. Transakcja sprzedaży została sfinalizowana w dniu 26 lipca 2007 roku.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy ww. sytuacji jest Pani (wraz z mężem) zobligowana do dokonania zwrotu dokonanych odliczeń z powyższego tytułu...


Zdaniem Wnioskodawczyni, ma ona prawo do zachowania odliczeń z tytułu wydatków poniesionych na budowę domu mieszkalnego oraz na zakup gruntu pod budowę.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe w części dotyczącej odliczeń na zakup gruntu pod budowę budynku mieszkalnego.


Zgodnie z art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. w sytuacji, gdy podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy (w tym na budowę budynku mieszkalnego), a następnie:


  1. wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
  2. w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
  3. po roku w którym dokonano odliczeń otrzymał zwrot odliczonych wydatków z wyjątkiem, gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
  4. wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej z wyjątkiem, gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania, została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez kasę,
  5. przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych,
    - do dochodu /przychodu/ lub podatku należnego za rok podatkowy, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.


Jednocześnie na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.) powołany powyżej przepis art. 27a ust. 13, ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń, powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r.

Cytowany wyżej art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera zamknięty katalog zdarzeń powodujących obowiązek doliczania do dochodu lub podatku uprzednio odliczonych kwot. Wśród sytuacji skutkujących utratą prawa do ulgi budowlanej nie wymieniono sprzedaży budynku mieszkalnego z tytułu budowy, którego podatnik skorzystał z odliczeń. W związku z tym wykorzystana ulga mieszkaniowa z tytułu wydatków poniesionych na budowę budynku mieszkalnego nie będzie podlegała zwrotowi.

Natomiast w kwestii zwrotu wykorzystanej ulgi z tytułu zakupu gruntu pod budowę budynku mieszkalnego zastosowanie ma art. 6 ust. 2 ww. ustawy nowelizacyjnej z dnia 21 listopada 2001 r.

Zgodnie bowiem z art. 6 ust. 2 powołanej wyżej ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepis art. 45 ust. 3a ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. ma zastosowanie do podatników, którzy przed dniem 1 stycznia 2002 r. odliczyli od podatku wydatki poniesione na zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu, a następnie po dniu 1 stycznia 2002 r. zbyli ten grunt lub to prawo.

Art. 45 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. stanowił, iż w przypadku odliczenia od podatku wydatków poniesionych na zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu, a następnie zbycia tego gruntu lub prawa, podatnik jest obowiązany wykazać i doliczyć kwoty uprzednio odliczone od podatku należnego za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności.

W związku z wyżej powołanymi przepisami, ponieważ ulga w Pani przypadku polegała na odliczeniu od podatku wydatków na zakup gruntu, to sprzedaż gruntu powoduje, iż obowiązana jest Pani do zwrotu tej ulgi poprzez wykazanie i doliczenie kwoty uprzednio odliczonej z tytułu zakupu gruntu od podatku należnego za rok podatkowy, w którym nastąpi zbycie tego gruntu.

Biorąc pod uwagę powyższe, w przedstawionej przez Panią sytuacji brak jest konieczności zwrotu ulgi z tytułu budowy budynku mieszkalnego. Natomiast w związku z korzystaniem z ulgi z tytułu zakupu gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, za rok podatkowy w którym nastąpiło zbycie nieruchomości obowiązana jest Pani doliczyć do podatku należnego kwoty uprzednio odliczone z tytułu zakupu gruntu pod budowę budynku mieszkalnego.

Jednocześnie mając na uwadze, iż ww. nieruchomość jest wspólną własnością Pani i Małżonka, zaznacza się, że niniejsza interpretacja dotyczy również Małżonka, z tym, że zgodnie z art. 14k § 1 ustawy Ordynacja podatkowa zastosowanie się do niej przed jej zmianą lub przed doręczeniem organowi podatkowemu odpisu prawomocnego orzeczenia sądu administracyjnego uchylającego tę interpretację nie może szkodzić - również w przypadku nieuwzględnienia jej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej ? tylko Wnioskodawcy.

Pani Małżonek chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinien wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika