Program motywacyjny, wydanie nieodpłatne akcji pracownikom.

Program motywacyjny, wydanie nieodpłatne akcji pracownikom.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 czerwca 2009 r. (data wpływu 24 czerwca 2009 r.), uzupełnionym w dniu 17 sierpnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nabycia akcji przyznanych nieodpłatnie pracownikom w ramach długoterminowego planu motywacyjnego - jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 24 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nabycia akcji przyznanych nieodpłatnie pracownikom w ramach długoterminowego planu motywacyjnego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka X z/s w Stanach Zjednoczonych jest amerykańską spółką notowana na NASDAQ. Jednocześnie spółka X jest udziałowcem spółki Y z/s w Stanach Zjednoczonych. Spółka Y posiada z kolei 100% udziałów w polskiej spółce z o.o. (spółka Z - Wnioskodawca). Spółka X w ramach ?Długoterminowego planu motywacyjnego Spółki X z 2004 r.? na podstawie podpisanego w dniu 1 grudnia 2008 r. porozumienia pomiędzy spółką X oraz spółką Z postanowiła przyznać pracownikom spółki Z zatrudnionym na podstawie umowy o pracę akcje spółki X. Określeni pracownicy otrzymają bezpłatnie akcje spółki X nowej emisji, notowane na NASDAQ. Akcje są nowoemitowane na potrzeby ?Długoterminowego planu motywacyjnego Spółki X z 2004 r.? na podstawie uchwały Zgromadzenia Akcjonariuszy. Pracownicy po przydzieleniu akcji stają się akcjonariuszami spółki X i będą mogli nimi swobodnie dysponować. Zakup ww. akcji sfinansuje spółka Z - Wnioskodawca. Spółka X wartością określoną jako iloczyn przyznanych pracownikom akcji i ceny akcji na giełdzie NASDAQ w dniu wydania akcji pracownikom, obciąży w całości polską spółkę Z (Wnioskodawcę).


W związku z powyższym zadano następujące pytanie (oznaczone we wniosku nr 2).


Czy w momencie wydania nieodpłatnie akcji spółki X pracownikom spółki Z (Wnioskodawcy) powstaje obowiązek w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i czy spółka Z (Wnioskodawca) jako płatnik obowiązana będzie do pobrania i odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy...


Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymanie nieodpłatnie przez pracowników od pracodawcy zakupionych przez niego akcji spółki powiązanej kapitałowo nie spowoduje powstania po ich stronie przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ? przychodu ze stosunku służbowego ani przychodu w rozumieniu art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochód do opodatkowania powstanie dopiero w chwili zbycia przez pracowników akcji. Należy zakwalifikować go wtedy jako przychód z kapitałów pieniężnych w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy ? pracownik sam rozliczy podatek na podstawie art. 30b ustawy. W konsekwencji na Wnioskodawcy jako pracodawcy nie ciążą jakiekolwiek obowiązki wynikające z art. 31 ustawy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Stosownie do treści art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl postanowień art. 11 ust. 1 tejże ustawy ? przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Dla celów podatkowych przyjmuje się, że nieodpłatne świadczenie obejmuje każde działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.

Na podstawie art. 12 ust. 1 ww. ustawy za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty, niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż na podstawie porozumienia z amerykańską spółką powiązaną kapitałowo z Wnioskodawcą oraz uchwały zgromadzenia akcjonariuszy tej spółki wybrani pracownicy Wnioskodawcy będą uczestniczyli w planie motywacyjnym, w ramach którego otrzymają nieodpłatnie akcje nowej emisji Spółki powiązanej kapitałowo. Zakup tych akcji obciąży w całości Wnioskodawcę.

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskany przychód (nieodpłatne świadczenie) odpowiadać będzie wartości otrzymanych przez pracownika nieodpłatnie akcji.

Z wniosku wynika, iż kosztami zakupu akcji będzie obciążany Wnioskodawca (pracodawca). Wobec tego wartość otrzymanych od pracodawcy świadczeń w postaci sfinansowania za pracownika kosztów nabycia akcji ? co do zasady ? stanowić będzie przychód pracownika ze stosunku pracy, o jakim mowa w art. 12 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym. Bez znaczenia w tej sytuacji jest to, że przekazanie akcji następuje przez spółkę zagraniczną, istotny jest natomiast fakt sfinansowania akcji przez pracodawcę.

Zatem od kwoty świadczenia pieniężnego poniesionego przez pracodawcę na zakup akcji na rzecz pracownika, pracodawca, stosownie do art. 31 powołanej wyżej ustawy, obowiązany jest pobrać zaliczkę na podatek dochodowy według zasad określonych w art. 32 tej ustawy. W rozpatrywanej sprawie obowiązek podatkowy powstanie w momencie otrzymania lub postawienia do dyspozycji pracownika akcji spółki amerykańskiej.

Jednocześnie podatnik (pracownik), będzie zobowiązany wykazać kwotę tego świadczenia w zeznaniu podatkowym, składanym za rok, w którym te świadczenia zostaną otrzymane, łącznie z innymi przychodami uzyskanymi ze stosunku pracy (art. 45 ust. 1).

Natomiast przychód uzyskany ze zbycia akcji nabytych nieodpłatnie w ramach przedmiotowego planu stanowić będzie przychód z kapitałów pieniężnych.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Artykuł 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy wskazuje, iż za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody, m.in. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.

W myśl art. 30b ust. 2 pkt 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym, dochodem z tytułu odpłatnego zbycia akcji jest różnica pomiędzy przychodami z tego zbycia a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14 ? osiągnięta w roku podatkowym.

Przy zbyciu akcji nabytych nieodpłatnie, koszty uzyskania przychodu należy ustalić w oparciu o przepisy art. 23 ust. 1 pkt 38 w związku z art. 22 ust. 1d ustawy.


Art. 22 ust. 1d stanowi, iż w przypadku odpłatnego zbycia nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych rzeczy lub praw, a także innych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych świadczeń, w związku z którymi, stosownie do art. 11 ust. 2-2b, określony został przychód, kosztem uzyskania przychodów z ich odpłatnego zbycia, z uwzględnieniem aktualizacji zgodnie z odrębnymi przepisami, jest:


  1. wartość przychodu określonego w art. 11 ust. 2 i 2a albo
  2. wartość przychodu określonego w art. 11 ust. 2b, powiększona o wydatki na nabycie częściowo odpłatnych rzeczy lub praw albo innych świadczeń ? pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1.


Zatem do kosztów uzyskania przychodu ze zbycia przedmiotowych akcji należy zaliczyć przychód w wartości rynkowej akcji sfinansowany przez pracodawcę (nieodpłatne świadczenie), który uprzednio został opodatkowany jako przychód ze stosunku pracy.

Dochód uzyskany z odpłatnego zbycia papierów wartościowych podlega opodatkowaniu zryczałtowaną stawką w wysokości 19% - art. 30b ust. 1 ustawy i na podstawie ust. 5 tego artykułu nie może być łączony z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych oraz podatkiem liniowym.

Podkreślić należy, iż przy obliczeniu należnego podatku, jak stanowi ust. 3 ww. artykułu, uwzględnia się uregulowania zawarte w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Reasumując, nieodpłatne nabycie akcji amerykańskiej spółki powiązanej kapitałowo z Wnioskodawcą przez jego pracowników w ramach długoterminowego planu motywacyjnego, sfinansowanych przez pracodawcę, skutkuje po stronie pracowników powstaniem przychodu ze stosunku pracy. Oznacza to tym samym dla Wnioskodawcy - jako płatnika, obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zbycie przedmiotowych akcji skutkuje zaś dla pracowników powstaniem przychodu z kapitałów pieniężnych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).


Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87 ? 100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika