Czy Wnioskodawca ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w całości koszty najmu lokalu?

Czy Wnioskodawca ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w całości koszty najmu lokalu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 8 czerwca 2010 r. (data wpływu 10 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 10 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący zaistniały stan faktyczny:


Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług IT na terenie Polski. Miejsce główne prowadzenia działalności gospodarczej znajduje się w B., siedziba firmy zarejestrowana jest w wynajmowanym przez podatnika mieszkaniu. Wnioskodawca odlicza częściowo w koszty płatności za najem ww. lokalu oraz wszelkie inne koszty zwiazane z prowadzeniem działalności w lokalu w B.

Ponadto Wnioskodawca wykonuje część usług dla klienta w W., z którym współpraca nawiązana jest na podstawie zawartej umowy o stałe świadczenie usług IT. Podatnik w celu obniżenia dodatkowych kosztów wynajął mieszkanie w W. Koszty hotelu byłyby wyższe niż koszty stałego najmu lokalu. W tym lokalu podatnik nie wykonuje działalności gospodarczej służy on do zapewnienia pobytu w celu wykonania usługi w miejscu prowadzenia działalności przez kontrahenta. Umowa zawarta między kontrahentami obliguje Wnioskodawcę do przebywania w W. średnio 4-5 dni w tygodniu. Wnioskodawca po wykonaniu usługi wraca do B., gdzie posiada miejsce zamieszkania i zameldowania.


W związku z powyższym, zadano następujące pytanie:


Czy Wnioskodawca ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w całości koszty najmu lokalu w W....


Zdaniem Wnioskodawcy na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodu. Wynajęte mieszkanie służy zapewnieniu Wnioskodawcy możliwości pobytu z tytułu świadczenia usług IT dla kontrahenta z W. Ponadto wśród kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodu (art. 23 powyższej ustawy) nie wymienia się w katalogu zamkniętym wydatków na noclegi i inne koszty pośrednie związane z podróżą służbową osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą.

Zdaniem Wnioskodawcy ? ma on prawo zaliczenia w koszty uzyskania przychodu kosztów najmu lokalu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.


W świetle powołanego uregulowania, aby dany wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu zaistnieć muszą łącznie poniższe warunki:


  1. wydatek musi pozostawać w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  2. nie może być wymieniony w katalogu wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 ustawy),
  3. winien być właściwie udokumentowany.


Wnioskodawca wskazał, że ponosi koszty wynajmu lokalu w miejscowości, w której znajduje się siedziba kontrahenta, oddalonej od miejscowości w której znajduje się siedziba firmy Wnioskodawcy. Lokal służy do zapewnienia miejsca pobytu w czasie świadczenia usług, przy czym świadczenie usług wiąże się z koniecznością przebywania przez Wnioskodawcę w siedzibie klienta przez 4-5 dni w tygodniu . Wnioskodawca twierdzi także, że koszt wynajmu lokalu jest niższy od każdorazowego korzystania z hotelu.

Zatem z treści wniosku wynika, ze wynajmowanie mieszkania jest niezbędne dla świadczenia usług, a przy tym z ekonomicznego punktu widzenia jest rozwiązaniem tańszym niż opłacanie noclegów w hotelu.

Wobec powyższego uznać należy, że istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy omawianymi wydatkami a uzyskiwaniem przychodów z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej oraz racjonalne uzasadnienie ponoszonych wydatków. Wydatki z 1tytułu zapewnienia pobytu w czasie świadczenia usług poza miejscowością w której znajduje się firma, nie zostały przy tym wymienione w tzw. negatywnym katalogu kosztów ujętym w art. 23 ust. 1 ww. ustawy.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż wydatki jakie Wnioskodawca ponosi na wynajem mieszkania w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, stosownie do postanowień art. 22 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.

Zwraca się jednakże uwagę na konieczność właściwego udokumentowania przedmiotowych wydatków. Zgromadzone dowody nie mogą ograniczać się tylko do faktury wystawionej przez właściciela budynku (lokalu), w którym Zainteresowany wynajął mieszanie, czy też innego dokumentu stwierdzającego wyłącznie wysokość poniesionych z tego tytułu wydatków. Niezbędnym jest również posiadanie dowodów, umożliwiających w sposób bezsporny ustalenie związku przyczynowo-skutkowego poniesionych wydatków z uzyskanymi przychodami, a ponadto potwierdzających racjonalność poniesionych wydatków. Na podatniku bowiem, jako odnoszącemu ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, ciąży obowiązek wykazania związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu (źródłem przychodu).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zmianami). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika