Jakie skutki w podatku zryczałtowanym przyniesie przekazanie przedsiębiorstwa na rzecz męża?

Jakie skutki w podatku zryczałtowanym przyniesie przekazanie przedsiębiorstwa na rzecz męża?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 3 października 2008 r. (data wpływu 8 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie skutków podatkowych przekazania przedsiębiorstwa na rzecz małżonka - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 8 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie skutków podatkowych przekazania przedsiębiorstwa na rzecz małżonka.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Pani jak i małżonek prowadzicie odrębne działalności gospodarcze na własny rachunek. Z uwagi na osiągnięcie wieku emerytalnego, zdecydowała Pani zakończyć swoją działalność gospodarczą, natomiast mąż nadal będzie prowadził własną. Zamierza Pani przekazać mężowi swoje przedsiębiorstwo, które połączy on ze swoim, rozszerzy zakres działalności i będzie prowadził dalej obie, już połączone działalności. Przedsiębiorstwa Pani i męża to firmy małe, jednoosobowe, jednak każda z nich stanowi zorganizowaną całość, posiada wyodrębnione organizacyjnie mienie, każde przedsiębiorstwo świadczy usługi w tej samej branży.

Wskazuje Pani ponadto, że nie ma między małżonkami rozdzielności majątkowej.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jakie skutki podatkowe w zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych spowoduje planowane przekazanie przedsiębiorstwa na rzecz małżonka i likwidacja własnej działalności, czy będzie wiązało się to z opłaceniem powyższego podatku...


Zdaniem Wnioskodawcy, nie ustala się podatku z tytułu likwidacji działalności. Na zakończenie działalności, sporządzi Pani remanent i wszystkie składniki majątku objęte remanentem zostaną wniesione nieodpłatnie do przedsiębiorstwa męża.

Zatem, nie osiągnie Pani przychodu z tytułu sprzedaży składników majątku pozostałych po zakończeniu działalności gospodarczej. W związku z powyższym uważa Pani, że zamierzone przez Panią i męża czynności, nie spowodują skutków podatkowych w zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


W przedstawionym zdarzeniu przyszłym wskazała Pani, iż zamierza Pani przekazać na rzecz męża całość prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa oraz zakończyć działalność gospodarczą w związku z nabyciem uprawnień emerytalnych.

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), z zastrzeżeniem art. 8 tej ustawy, podlegają m.in. przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, co wynika z art. 6 tej ustawy.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W związku z powyższym czynność nieodpłatnego przekazania przez Panią prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na rzecz męża, nie wywoła dla Pani obowiązku zapłaty tego podatku.

Jednakże skoro zamierza Pani działalność gospodarczą z której przychody opodatkowane są ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych zlikwidować, zastosować należy odpowiednie przepisy ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (?).

Zgodnie z dyspozycją art. 20 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy uzyskujący przychody wymienione w art. 6 ust. 1, są obowiązani sporządzić spis z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków, zwany dalej ?spisem z natury?, na dzień zaprowadzenia ewidencji oraz na koniec każdego roku podatkowego.

Spis z natury należy sporządzić również w razie zmiany wspólnika lub zmiany umowy spółki, a także na dzień likwidacji działalności. W razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, podatnicy są obowiązani objąć spisem z natury również rzeczowe składniki majątku związane z wykonywaną działalnością, niebędące środkami trwałymi, zaliczane do wyposażenia.

W myśl art. 20 ust. 3 ww. ustawy, podatnik wycenia towary i inne składniki majątku objęte spisem z natury według cen zakupu albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu, a także gdy nie jest możliwe ustalenie ceny zakupu. Przez cenę zakupu rozumie się cenę, jaką nabywca płaci za zakupione składniki majątku, pomniejszoną o podatek od towarów i usług, podlegający odliczeniu zgodnie z odrębnymi przepisami, a przy imporcie - powiększoną o należne cło i podatek akcyzowy, opłaty wyrównawcze oraz opłaty celne dodatkowe, zaś w przypadku otrzymania składnika majątku w drodze darowizny lub spadku - wartość odpowiadającą cenie zakupu takiego samego lub podobnego składnika. Podatnik jest obowiązany dokonać powyższej wyceny najpóźniej w terminie 14 dni od dnia zakończenia spisu z natury (art. 20 ust. 4 cyt. ustawy) .

Podatnik jest obowiązany wpisać do ewidencji spis z natury według poszczególnych rodzajów jego składników lub w jednej pozycji (sumie), jeżeli na podstawie spisu zostało sporządzone odrębne szczegółowe zestawienie poszczególnych jego składników. Zestawienie to powinno być przechowywane łącznie z ewidencją, o czym stanowi art. 20 ust. 5 wskazanej ustawy.

Reasumując, w przedmiotowej sprawie należy stwierdzić, iż nieodpłatne przekazanie prowadzonego przez Panią przedsiębiorstwa na rzecz współmałżonka i zakończenie działalności nie spowoduje po Pani stronie - powstania obowiązku podatkowego w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego.

Jednakże zobowiązana Pani będzie dokonać na dzień likwidacji działalności spis z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków, a także rzeczowych składników majątku.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego z dnia datowania powyższej interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika