Czy art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w którym mowa jest o powstaniu (...)

Czy art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w którym mowa jest o powstaniu przychodu w dniu wykonania usługi, nie później niż w dniu uregulowania należności dotyczy szkół nauki jazdy samochodem?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 13 listopada 2007 r. (data wpływu 16 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie daty powstania przychodu z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej - jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 16 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie daty powstania przychodu z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Od miesiąca sierpnia 2007 roku Podatnik prowadzi szkołę nauki jazdy samochodem. Kandydaci na kierowców regulują odpłatność za kurs w czterech ratach. Pierwsza rata płatna jest przy zapisywaniu się na kurs, druga rata płatna jest po zakończeniu części teoretycznej. Pozostałe raty kursanci regulują proporcjonalnie do wyjeżdżonych godzin. W chwili obecnej Podatnik oblicza i odprowadza podatek od każdej wpłaty dokonanej przez kursantów, po odliczeniu kosztów. Według informacji Podatnika w powyższy sposób postępują inne szkoły nauki jazdy.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w którym mowa jest o powstaniu przychodu w dniu wykonania usługi, nie później niż w dniu uregulowania należności dotyczy szkół nauki jazdy samochodem...


Zdaniem Wnioskodawcy art. 14 ust. 1c ww. ustawy wskazuje na obowiązek wykazania przychodu dopiero w momencie dokonania całej opłaty przez uczestnika kursu, ale Podatnik mając na uwadze praktyki innych szkół nauki jazdy nalicza podatek od każdej otrzymanej raty.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r., Nr 176 z późn. zm.) za datę powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:


  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.


A zatem przychód powstaje w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi.

Jeżeli jednak przed tym dniem zostanie wystawiona faktura albo zostanie uregulowana należność, to przychód powstanie odpowiednio wcześniej.

Nie należy jednak mylić uregulowania należności z otrzymaną zaliczką, która nie jest przychodem w myśl art. 14 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy.

W przedmiotowym wniosku podaje Pan, iż kursanci opłacają kurs prawa jazdy w ratach, za poszczególne części świadczonej usługi nauki prawa jazdy. Pierwsza rata płatna z chwilą rozpoczęcia kursu, druga rata po zakończeniu części teoretycznej kursu, kolejne raty proporcjonalnie do ilości odbytych przez kursantów godzin jazdy.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, strony umowy o świadczenie usługi nauki prawa jazdy przyjęły etapowe rozliczenie finansowe przedmiotowej usługi. Kontynuacja nauki prawa jazdy uzależniona jest od uregulowania należności za zakończone przez kursanta poszczególne etapy kursu.

Jak Pan wskazał, nieuregulowanie należności za poprzedni etap kursu uniemożliwia przejście do kolejnego etapu kursu prawa jazdy.

A zatem, w przypadku zapłaty za kurs prawa jazdy w formie systemu etapowego, zastosowanie ma ww. przepis art. 14 ust. 1c pkt 2 zgodnie, z którym za datę powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się dzień częściowego wykonania usługi.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika