Od jakiej daty należy liczyć 5 letni okres tj. od daty uzyskania przydziału spółdzielczego lokalu (...)

Od jakiej daty należy liczyć 5 letni okres tj. od daty uzyskania przydziału spółdzielczego lokalu mieszkalnego czy od daty przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 13 listopada 2007 r. (data wpływu 19 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego - jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 19 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W dniu 21 grudnia 1993 r. nabyła Pani wraz z małżonkiem spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. Na ten cel zaciągnęli Państwo kredyt, który następnie spłaciliście. W dniu 7 maja 2007 r. Spółdzielnia mieszkaniowa wyraziła zgodę na przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, w związku z czym zawarliście Państwo stosowną umowę w tym zakresie. W dniu 25 maja 2007 r. dokonała Pani wraz z mężem sprzedaży niniejszego lokalu.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy jest Pani zobowiązana do opodatkowania dochodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego w przypadku kiedy zbycie lokalu mieszkalnego nastąpiło po upływie 5 lat od daty uzyskania przydziału spółdzielczego lokalu mieszkalnego ...


Zdaniem Wnioskodawcy, w przedmiotowej sprawie za datę nabycia przedmiotowego lokalu mieszkalnego należy uznać datę uzyskania przydziału spółdzielczego prawa do lokalu tj. 21 grudnia 1993 r. Z tym dniem poniesiono koszty tego przydziału w formie wkładu spółdzielczego oraz zaciągnięto kredyt na ten cel. Wnioskodawca uważa, że przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest zmianą wyłącznie tytułu prawnego nie mającą wpływu na zmianę terminu nabycia lokalu, który to lokal następnie został sprzedany.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zmianami) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:


  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów
    - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.


Przy czym przepisy ww. ustawy nie definiują użytego w tym przepisie pojęcia ?nabycie?. Mając z kolei na względzie przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93 ze zm.), w szczególności zaś Działu III, Tytułu I Księgi drugiej tej ustawy, nabycie własności może nastąpić m.in. poprzez jej przeniesienie w wyniku umowy, zasiedzenie bądź też w wyniku innych zdarzeń.

W przedmiotowej sprawie, podstawą rozstrzygnięcia jest zatem ustalenie daty nabycia zbywanego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

W sytuacji przedstawionej we wniosku, w dniu 21 grudnia 1993 r. nabyła Pani wraz z małżonkiem lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego.

W przypadku ?mieszkania lokatorskiego? właścicielem i zarządzającym mieszkaniem jest spółdzielnia mieszkaniowa. Zgodnie z przepisami prawa spółdzielczego lokatorskie prawo do lokalu jest prawem niezbywalnym, niedziedzicznym i nie podlega egzekucji.

Natomiast spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu należy do kategorii ograniczonych praw rzeczowych wymienionych w art. 244 § 1 Kodeksu cywilnego, które stosownie do § 2 tego artykułu regulują odrębne przepisy. Jest to prawo zbywalne, które przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzenie nim, z pewnymi ograniczeniami, na zasadach zbliżonych do prawa własności.

W stanie prawnym obowiązującym do dnia 15 stycznia 2003 r.

regulacje w zakresie powstawania (ustanawiania) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego zawierała ustawa z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (t.j. Dz. U. z 1995 r. Nr 54, poz. 288 ze zm.), natomiast po tym dniu ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.). Jednocześnie wobec zmiany stanu prawnego w związku z wejściem w życie w dniu 24 kwietnia 2001 r. ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, stosownie do art. 37 ww. ustawy, spółdzielnie nie mogły ustanawiać spółdzielczych własnościowych praw do lokali. Taka możliwość została dopiero przywrócona poczynając od dnia 15 stycznia 2003 r. na skutek wejścia w życie ustawy z dnia 19 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2002 r. Nr 240, poz. 2058).

Na podstawie art. 171 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 31 lipca 2007 r. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu powstaje z chwilą zawarcia między członkiem a spółdzielnią umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Umowa powinna być zawarta pod rygorem nieważności w formie pisemnej. Wyżej wymieniona ustawa przewidywała również możliwość zawierania przez spółdzielnie, umów o przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

W sytuacji przedstawionej we wniosku umowa o przekształcenie przysługującego Pani lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego została zawarta w dniu 7 maja 2007 r. Należy więc uznać, że dopiero w dacie zawarcia tej umowy nastąpiło ustanowienie i nabycie przez Panią spółdzielczego własnościowego prawo do lokalu mieszkalnego.

Mając na względzie powyższe okoliczności faktyczne i prawne, w przedstawionym przez Panią stanie faktycznym pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy podatkowej, należy więc liczyć od końca roku kalendarzowego 2007, tj. tego roku, w którym nastąpiło nabycie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Termin ten upływa więc z dniem 31 grudnia 2012 r. Tym samym sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w 2007 r. stanowi źródło przychodów, z którego dochód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dochód uzyskany z tego tytułu podlega opodatkowaniu, zryczałtowanym 19% podatkiem dochodowym, według zasad określonych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatek ten płatny jest w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45, za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87 ? 100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika