Czy zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztem uzyskania przychodu (...)

Czy zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztem uzyskania przychodu jest wartość obsługi kredytu na rachunku bieżącym (prowizja bankowa, odsetki od kredytu itp.) w części ? 20% - związanej z pozarolniczą działalnością gospodarczą mimo, iż 80% wartości kredytu jest związane z zakupem udziałów, czy w całości obsługa kredytu jest kosztem uzyskania przychodów?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 6 października 2008 r. (data wpływu 20 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków na obsługę kredytu - jest prawidłowe.



UZASADNIENIE


W dniu 20 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków na obsługę kredytu.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca w czerwcu 2008 r. przystępując do przetargu złożył ofertę zakupu 100% udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz dokonał wpłaty wadium. W efekcie procedury przetargowej okazało się, że przetarg na zakup udziałów w sp. z o.o. Wnioskodawca wygrał. W czerwcu 2008 r. złożone zostały dokumenty o przyznanie kredytu w rachunku bieżącym związanym z pozarolniczą działalnością gospodarczą Wnioskodawcy. Kredyt został uruchomiony w dniu 1 lipca 2008 r. Wartość udzielonego kredytu znacznie przewyższała wartość zakupionych udziałów. Proporcja uruchomionego kredytu do wartości zakupionych udziałów wynosi 80%. Pozostała część kredytu (20%) pozostaje w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ponadto jako podmiot prowadzący księgi handlowe zakup udziałów zaksięgował jako ?udziały w jednostkach powiązanych?.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztem uzyskania przychodu jest wartość obsługi kredytu na rachunku bieżącym (prowizja bankowa, odsetki od kredytu itp.) w części ? 20% - związanej z pozarolniczą działalnością gospodarczą mimo, iż 80% wartości kredytu jest związane z zakupem udziałów, czy w całości obsługa kredytu jest kosztem uzyskania przychodów...


Zdaniem Wnioskodawcy kosztem uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie wartość 20% obsługi kredytu na rachunku bieżącym, gdyż pozostała część obsługi kredytu jest związana z kosztami przychodów związanymi z kapitałami pieniężnymi.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z ogólną zasadą zdefiniowaną w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Wśród wydatków, których nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów, ustawodawca wymienia:


  • wydatki poniesione na spłatę pożyczek (kredytów) z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów) ? art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a
  • naliczone, lecz nie zapłacone odsetki albo umorzone odsetki od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów) - art. 23 ust. 1 pkt 32 ww. ustawy,
  • odsetki, prowizje i różnice kursowe od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji inwestycji - art. 23 ust. 1 pkt 33 ww. ustawy.


W myśl art. 22 ust. 5 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, u podatników prowadzących księgi rachunkowe, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 5a i 5b.

Zgodnie natomiast z art. 22 ust. 5c ww. ustawy koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów (art. 22 ust. 5d ww. ustawy).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca zaciągnął kredyt w rachunku bieżącym, którego 20% wartości, stosownie do ustalonej proporcji, przeznaczył na wydatki związane z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą. Pozostałą część kredytu (80%) przeznaczył na zakup udziałów w spółce kapitałowej. W związku z zaciągnięciem przedmiotowego kredytu, Wnioskodawca zobowiązany był ponieść koszty jego obsługi (odsetki, prowizje). Wydatki te nie mają jednak bezpośredniego wpływu na osiągane przez Wnioskodawcę przychody. Ich zapłata ma na celu uzyskanie dodatkowych źródeł finansowania, co pośrednio przekłada się na osiąganie przychodów.

Zatem, gdy zaciągnięty kredyt pozostaje w związku z przychodami uzyskiwanymi przez Wnioskodawcę z prowadzonej przez Niego działalności gospodarczej, to odsetki, prowizje od tego kredytu - o ile nie zwiększają kosztów inwestycji - mogą być zaliczone, z uwzględnieniem wskazanej we wniosku proporcji, do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.

Przepisy prawa podatkowego nie uzależniają bowiem możliwości dokonywania pomniejszenia przychodów podatkowych o wydatki poniesione na spłatę odsetek od pożyczek (kredytów) przeznaczonych na sfinansowanie prowadzonej działalności gospodarczej, od klasyfikacji czy nazwy kredytów stosowanych przez instytucje finansowe.

Natomiast wydatki na obsługę kredytu, w części odpowiadającej kwocie kredytu przeznaczonej na zakup udziałów w spółce kapitałowej, nie mogą być uwzględnione w rachunku podatkowym Wnioskodawcy z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87 ? 100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika