Czy planowana przez Wnioskodawcę sprzedaż udziału w gruncie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem (...)

Czy planowana przez Wnioskodawcę sprzedaż udziału w gruncie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 17 maja 2013 r. (data wpływu 21 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 21 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca, jest osobą fizyczną będącą jednym z czterech wspólników spółki cywilnej. Przed zawiązaniem spółki, jej przyszli wspólnicy (dwa małżeństwa) nabyli zabudowaną nieruchomość. Zgodnie z zapisem w księdze wieczystej prowadzonej dla przedmiotowej nieruchomości, zarówno Państwo X, jak i Państwo Y, nie są właścicielami wspomnianej nieruchomości w ramach małżeńskich wspólnot majątkowych, na zasadach współwłasności łącznej w obrębie małżeństwa, lecz na zasadach współwłasności w częściach ułamkowych pomiędzy małżeństwami.

Następnie te dwa małżeństwa zawiązały spółkę cywilną w celu wspólnego prowadzenia działalności gospodarczej. Każdy ze wspólników wniósł do spółki wkład gotówkowy w wysokości 1.000 zł. Wspólnicy uczestniczą w równych częściach w zyskach i stratach spółki cywilnej. Nabyta wcześniej nieruchomość nie została wniesiona do spółki w drodze aportu. Nie zawarto także żadnej innej umowy dotyczącej korzystania z nieruchomości przez spółkę cywilną. W 2012 r. jeden ze wspólników zmarł. Planowane jest wszczęcie postępowania spadkowego, dotyczącego udziału w spółce po zmarłym wspólniku.

Spółka cywilna, w ramach działalności gospodarczej wykorzystywała budynek do najmu lokali i prowadzenia hotelu. W budynku mieściła się również siedziba spółki. Budynek znajdujący się na przedmiotowej nieruchomości wprowadzono do ewidencji środków trwałych spółki cywilnej.

Następnie budynek ten spłonął. Spółka otrzymała z tego tytułu odszkodowanie majątkowe. Grunt, na którym położony był wspomniany budynek jest obecnie sporadycznie wynajmowany przez spółkę pod stoiska targowe. Obecnie wspólnicy rozważają sprzedaż gruntu.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie, oznaczone numerem 3.


Czy planowana przez Wnioskodawcę sprzedaż udziału w gruncie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Zdaniem Wnioskodawcy, zasady działania spółek cywilnych regulują przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z art. 860 § 1 Kodeksu, przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Stosownie do art. 861 § 1 ww. ustawy, wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług. W myśl art. 862, regulującego kwestię tworzenia wspólnego majątku wspólników poprzez wniesienie rzeczy, w przypadku, gdy wspólnik zobowiązał się wnieść do spółki własność rzeczy, do wykonania tego zobowiązania jak również do odpowiedzialności z tytułu rękojmi oraz do niebezpieczeństwa utraty lub uszkodzenia rzeczy stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży.

Przytoczony przepis oznacza zobowiązanie się wspólnika do przeniesienia własności rzeczy na współwłasność łączną wspólników (w tym i Wnioskodawczyni) oraz wydanie wspólnikom (spółce) tej rzeczy bez zapłaty ceny. Wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku (art. 863 § 1 Kodeksu). W przypadku wniesienia do spółki cywilnej wkładu w postaci składnika majątku stanowiącego wyłączną własność jednego wspólnika, bądź też będącego współwłasnością wszystkich wspólników tejże spółki, wyłączna własność wspólnika, bądź współwłasność w częściach ułamkowych, z chwilą wniesienia do spółki przekształca się we współwłasność łączną i każdemu ze wspólników przysługują równe prawa do całego majątku. Z prawnego punktu widzenia, spółka cywilna nie posiada własnego majątku. W spółce tej właścicielami poszczególnych składników majątku pozostają wspólnicy spółki w ramach współwłasności łącznej.

W omawianym przypadku nie nastąpiło formalne wniesienie nieruchomości do spółki cywilnej. Nie nastąpiło zatem przekształcenie współwłasności ułamkowej obu małżeństw we współwłasność łączną wszystkich 4 wspólników.

Zgodnie z treścią art. 10 ust 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym, ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości.

W myśl art. 10 ust 1 pkt 8 ww. ustawy, sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym, przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nie podlega opodatkowaniu.


Z kolei, przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej jest również odpłatne zbycie składników majątku wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą będących:


  • środkami trwałymi,
  • składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g, nie przekracza 1500 zł,
  • wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c.


W związku z tym, że wspólnicy nie dokonali formalnego wniesienia do spółki aportu w postaci nieruchomości (w szczególności, potwierdzonego aktem notarialnym), zdaniem Wnioskodawczyni, nie było podstaw, by wprowadzić przedmiotową nieruchomość do ewidencji środków trwałych.

Powyższy pogląd znajduje potwierdzenie w przywołanym powyżej orzecznictwie oraz interpretacjach indywidualnych organów podatkowych.

Zatem, jeżeli wspólnicy nie dokonali wniesienia nieruchomości do spółki, to nieruchomość ta stanowiła składnik majątku osobistego wspólników jako osób fizycznych, a nie składnik majątku spółki, mimo że faktycznie została wprowadzona do ewidencji środków trwałych spółki. Zgodnie z argumentami z punktu 1 niniejszego wniosku, takie wprowadzenie nieruchomości do ewidencji należy uznać za błędne. W związku z tym, zdaniem Wnioskodawczyni, nie znajdzie zastosowania art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym przychody z odpłatnego zbycia składników majątku ujętych w ewidencji środków trwałych, które były wykorzystywane na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, są przychodami z tej działalności, lecz art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, zgodnie z którym sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Reasumując, zdaniem Wnioskodawczyni sprzedaż udziału we współwłasności gruntu, nabytego w 1995 r., nie będzie stanowić dla Wnioskodawczyni źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na upływ 5-letniego okresu, o którym mowa w art. 10 ust 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika