Czy prawidłowo wystawiane były faktury VAT dla żony, a wartość netto odnoszona była do przychodu?

Czy prawidłowo wystawiane były faktury VAT dla żony, a wartość netto odnoszona była do przychodu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 7 lipca 2009 r. (data wpływu 15 lipca 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 9 września 2009 r. (data wpływu 14 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wynajmu i nieodpłatnego użyczania składników majątku -
jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 15 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wynajmu i nieodpłatnego użyczania składników majątku.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 9 września 2009 r. (data wpływu 14 września 2009 r.).


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W roku 2007, ze względu na stan zdrowia zmuszony był Pan ograniczyć prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług transportowych. Działalność gospodarczą rozpoczęła żona, która przejęła od Pana środki transportowe (samochody, naczepy, przyczepy). Niemniej jednak nadal prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą. Między małżonkami istnieje ustrój wspólności majątkowej.

Środki transportu należą do majątku wspólnego, nabyte zostały w trakcie trwania małżeństwa.

Początkowo, przez cztery miesiące roku 2007 środki transportu udostępniał Pan żonie na podstawie umowy nieodpłatnego użyczenia. Następnie sporządzono aneks do umowy, na podstawie którego środki trwałe użyczane były odpłatnie.

W ramach swojej działalności wystawia Pan faktury VAT za wynajem środków transportu, wpisując wartość netto do podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Środki trwałe, które wykorzystywane są w działalności gospodarczej żony, nie są wykorzystywane i amortyzowane w Pana działalności.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy prawidłowo wystawiane były faktury VAT dla żony, a wartość netto odnoszona była do przychodu...


Zdaniem Wnioskodawcy, nie powinien On wystawiać faktur VAT i zaliczać do przychodów kwot z nich wynikających.

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych. Wniosek Pana w zakresie podatku od towarów i usług zostanie rozpatrzony odrębnym rozstrzygnięciem.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Kwestie stosunków majątkowych pomiędzy małżonkami reguluje ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.)

Stosownie do art. 31 § 1 tej ustawy, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Wspólność wynikająca ze stosunku małżeństwa jest wspólnością łączną uprawniającą do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego, a w czasie jej trwania żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Na mocy zapisu zawartego w art. 43 § 1 cytowanej ustawy, oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Zgodnie z treścią art. 206 i 207 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli, natomiast pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną. Zatem współmałżonkowie posiadający prawo do rzeczy na zasadzie wspólności majątkowej mają równe prawo korzystania z rzeczy wspólnej oraz obowiązek dbania o nią.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 3 i pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) odrębnymi źródłami przychodów są:


  • pozarolnicza działalność gospodarcza, oraz
  • najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.


Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 - tj. pozarolniczej działalności gospodarczej - uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług (art. 14 ust. 1 ww. ustawy).

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 11 ww. ustawy przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym wskazał Pan, iż w ramach swojej działalności, początkowo podpisał z żoną (również prowadzącą samodzielnie działalność gospodarczą) umowę dotyczącą nieodpłatnego użyczenia środków transportu. Po upływie czterech miesięcy podpisany został aneks do ww. umowy ustanawiający użyczenie odpłatne (najem). Od tego czasu wystawiane są dla żony faktury VAT. Na podstawie faktur VAT wpisuje Pan uzyskiwane od żony kwoty jako przychód w wartości netto do podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Małżonka natomiast, wartość z faktury zalicza do kosztów uzyskania przychodów.

Środki transportu należą do majątku wspólnego, nabyte zostały w trakcie trwania małżeństwa. Obecnie (po przekazaniu żonie) środki transportu, wprowadzone są do ewidencji środków trwałych żony i wykorzystywane w jej działalności, nie są wykorzystywane i amortyzowane w Pana działalności.

Z cytowanych uprzednio przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika w sposób jednoznaczny, że skoro między Panem a małżonką istnieje majątkowa wspólność ustawowa, to małżonkowie są współwłaścicielami środków trwałych.

Zgodnie z art. 659 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 19, poz. 93 ze zm.), przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Ekonomiczno-prawny sens opisanej umowy polega na zobowiązaniu się wynajmującego do oddania rzeczy stanowiącej jego własność w używanie najemcy, w zamian za umówiony czynsz (dla osiągnięcia zysku).

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz cytowane powyżej przepisy prawa, należy stwierdzić, iż środki transportowe zakupione przez małżonków z dorobku wspólnego stanowią ich współwłasność. Ponadto, skoro są dla żony środkami trwałymi, to nie stanowią składników majątku wykorzystywanych na podstawie umowy najmu.

W związku z tym - nawet w sytuacji otrzymywania przez Pana ?czynszu? z tytułu używania przez małżonkę tych środków transportu - taka kwota nie będzie zaliczana do przychodów podatkowych.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).


Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika