Czy wycofane środki z Kasy Mieszkaniowej i przeznaczone na zakup działki można uznać za wydatkowane (...)

Czy wycofane środki z Kasy Mieszkaniowej i przeznaczone na zakup działki można uznać za wydatkowane zgodnie z celem w Umowie o Kredyt Kontraktowy, po okresie systematycznego oszczędzania w Kasie Mieszkaniowej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 21 listopada 2007 r. (data wpływu 23 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie doliczenia do dochodu kwoty wydatków odliczonych w ramach tzw. ?ulgi na oszczędzanie w kasie mieszkaniowej? - jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 23 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie doliczenia do dochodu kwoty wydatków odliczonych w ramach tzw. ?ulgi na oszczędzanie w kasie mieszkaniowej?.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Dnia 25 września 2001 r. zawarł Pan wraz z małżonką umowę o Kredyt Kontraktowy na okres do końca sierpnia 2011 r. z Bankiem prowadzącym Kasę Mieszkaniową. W umowie kontraktowej określone zostały cele oszczędzania. Taki cel stanowił między innymi zakup działki budowlanej. Aneksem do umowy z dnia 23 stycznia 2007 r. ww. okres oszczędzania został skrócony do końca stycznia 2007 r. W miesiącu lutym 2007 r. zgromadzone oszczędności zostały postawione do Państwa dyspozycji. W okresie oszczędzania skorzystaliście Państwo z prawa odliczania ulgi podatkowej z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo ? kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową.

W miesiącu sierpniu 2007 r., po rezygnacji z prawa pierwokupu przez Agencję Nieruchomości Rolnych, za ww. środki oraz inne oszczędności zakupiliście Państwo niezabudowaną nieruchomość ? grunt orny rodzaju R (klasa gleby IIIb ? 0,0067 ha i IVa ? 0,2950 ha). Kupiona nieruchomość została utworzona w lipcu 2007 r. w wyniku podzielenia na 9 działek całego obszaru gospodarstwa rolnego sprzedawcy (przed podziałem stanowiła użytki rolne i leśne).

Zakupiona działka leży na obszarze, dla którego brak jest obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania, mimo wydanej decyzji Uchwały Rady Miejskiej o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania.

Dnia 22 października 2007 r. ? na Państwa wniosek ? Urząd Miasta wydał Decyzję o Warunkach Zabudowy dla inwestycji budynku mieszkalnego jednorodzinnego w zabudowie wolnostojącej. W związku z określeniem Warunków zabudowy zamierzacie Państwo wystąpić do Urzędu Miasta o pozwolenie na budowę, a wcześniej uzyskać decyzję zezwalającą na wyłączenie z produkcji rolnej przewidzianych pod zabudowę użytków rolnych.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy wycofane środki z Kasy Mieszkaniowej i przeznaczone na zakup ww. działki można uznać za wydatkowane zgodnie z celem w Umowie o Kredyt Kontraktowy, po okresie systematycznego oszczędzania w Kasie Mieszkaniowej...


Zdaniem Wnioskodawcy, środki gromadzone w Kasie Mieszkaniowej zostały wydatkowane zgodnie z celem określonym w Umowie o Kredyt Kontraktowy i pozwalają na skorzystanie z prawa do odliczania ulgi podatkowej w ramach łącznego limitu odliczeń z tytułu wydatków inwestycyjnych na własne cele mieszkaniowe.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) ? w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2001 r. ? podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik systematycznie gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

W myśl art. 4 ust. 3 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001 r. Nr 134, poz. 1509 ze zmianami) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r., do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy. Przepis art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r.

Zasady gromadzenia oszczędności, udzielania kredytów kontraktowych, cele systematycznego oszczędzania reguluje ustawa z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zmianami). Katalog celów mieszkaniowych, na które podatnik może przeznaczyć systematycznie gromadzone w kasie mieszkaniowej oszczędności określony został w art. 8 ust. 2 ww. ustawy.


Niniejszy przepis stanowi, iż celami mieszkaniowymi są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy:


  1. nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
  2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,
  3. remont domu albo lokalu, o którym mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
  4. spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,
  5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal kredytobiorcy.


Powołany przepis art. 8 ust. 2 pkt 5 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, wskazuje, iż celem mieszkaniowym jest nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego/budynku mieszkalnego. Zatem nie ulega wątpliwości, iż aby określony grunt mógł być uznany za grunt ?pod budowę? powinien w chwili nabycia nadawać się do zabudowy mieszkalnej, ze względu na swoje właściwości fizyczne, warunki techniczne oraz stan prawny, a zabudowa gruntu domem jednorodzinnym/budynkiem mieszkalnym musi być jego głównym przeznaczeniem.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego nieruchomość, którą Pan nabył leży na obszarze, dla którego brak jest planu zagospodarowania przestrzennego.

Bezspornym jest, iż o tym czy dany grunt będzie przeznaczony pod zabudowę decydują władze gminne i określają to w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, którego brak w Państwa przypadku. Jednocześnie jednak art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80 poz. 717 ze zmianami) stanowi, że w przypadku braku planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Przepis art. 6 ust. 2 wyżej cytowanej ustawy stanowi, że każdy ma prawo, w granicach określonych ustawą, do zagospodarowania terenu, do którego nabył tytuł prawny, zgodnie z warunkami ustalonymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli nie narusza chronionego prawem interesu publicznego oraz osób trzecich. Należy zatem zauważyć, iż w tym przypadku aktem wystarczającym ? zastępującym plan miejscowy - jest decyzja o warunkach zabudowy ażeby nabyta działka posiadała charakter budowlany. Jednakże w Państwa przypadku, w momencie zakupu, nie była wydana także indywidualna decyzja o warunkach zabudowy pod budownictwo jednorodzinne. Tak więc zakupiliście Państwo niezabudowaną nieruchomość ? grunt orny i dopiero potem podjęliście kroki w celu przekształcenia klasyfikacji gruntu.

W świetle powołanych przepisów stwierdzić należy, że w sytuacji wycofania środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej w 2007 roku i wydatkowania ich w całości w tym samym roku na zakup gruntu ornego, niebędącego w momencie zakupu wyodrębnioną działką budowlaną pod budowę domu jednorodzinnego ? nie zostanie zrealizowany cel mieszkaniowy określony w art. 8 ust. 2 pkt 5 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i tym samym nastąpi utrata prawa do wykorzystanej w latach uprzednich ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej.

Kwoty odliczone od dochodu (przychodu) lub od podatku z tytułu tej ulgi należy doliczyć odpowiednio do dochodu (przychodu) lub do podatku (w zależności od tego z jakiego odliczenia Pan skorzystał). Stosownie bowiem do art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 roku, jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2 tj. m.in. na systematyczne gromadzenie oszczędności, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę, do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zmianami). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika