Czy można kwotę netto zakupu wózka widłowego zaliczyć jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów?

Czy można kwotę netto zakupu wózka widłowego zaliczyć jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 4 listopada 2008 r. (data wpływu 6 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia jednorazowo w koszty uzyskania przychodów kwoty odstępnego w związku z dokonaniem cesji umowy leasingu operacyjnego - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 6 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia jednorazowo w koszty uzyskania przychodów kwoty odstępnego w związku z dokonaniem cesji umowy leasingu operacyjnego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółka podpisała umowę leasingu operacyjnego na wózek widłowy i przez 17 miesięcy spłacała raty leasingowe. Z uwagi na podział tejże spółki, jej wspólnicy ?sprzedali? Panu ten wózek za kwotę 16 400 netto + VAT 3 608 co daje kwotę 20 008 zł, odpowiadającą kwocie jaką spółka zapłaciła przez 17 miesięcy używania tegoż wózka. Pan jako cesjonariusz wstąpił do umowy leasingu stając się stroną tej umowy, przejmując wszelkie prawa i obowiązki cedenta, na co leasingodawca wyraził zgodę, w związku z powyższym przejął Pan dalszy leasing i będzie go spłacał przez półtora roku, a przedmiot leasingu będzie wykorzystywał do działalności gospodarczej. Nadmienił Pan również, że spełnia kryteria małego podatnika, oraz że ustawodawca dał możliwość zaliczania wartości środków trwałych w całości w koszty zgodnie z art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów zaliczając wydatki do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy można kwotę netto zakupu wózka widłowego zaliczyć jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów...


Zdaniem Wnioskodawcy, kwotę którą zapłacił przy wykupie przedmiotu leasingu, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w całości, a resztę będzie spłacał zgodnie z fakturami leasingowymi.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Na wstępie należy wyjaśnić, iż przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz, 176 z zm.), nie regulują wprost podatkowych skutków zmiany stron umowy leasingu. Unormowania zawarte w art. 23a-23l tej ustawy określają jedynie skutki podatkowe rozporządzania przedmiotem leasingu po upływie podstawowego okresu umowy oraz skutki podatkowe występujące w trakcie trwania umowy.

Rozstrzygając kwestię zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, wartości odstępnego w związku z dokonaniem cesji umowy leasingu operacyjnego, należy odnieść się do ogólnej zasady wyrażonej w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.


Zatem, aby określony wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:


  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania przychodów ewentualnie zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.


Należy zauważyć, iż katalog wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, określony w art. 23 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie obejmuje wydatków poniesionych na nabycie prawa do umowy leasingowej.

Ponadto z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż przejęty wózek widłowy będzie wykorzystywany dla celów działalności gospodarczej.

W świetle powyższego, kwota odstępnego z tytułu przejęcia umowy leasingu operacyjnego może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Określając moment zaliczenia kwoty odstępnego z tytułu cesji umowy leasingu do kosztów uzyskania przychodów, należy brać pod uwagę ogólne zasady potrącania kosztów uregulowane w art. 22 ust. 4 ? 6 ustawy.

Z analizy stanu faktycznego opisanego przez Pana w złożonym wniosku wynika, iż wydatki zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.

Stosownie do art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

Uiszczenie kwoty odstępnego winno być zatem zaewidencjonowane w kosztach uzyskania przychodów jednorazowo ? w dacie ich poniesienia. Zgodnie z art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, w przypadku podatników, o których mowa w ust. 6 (prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów) uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Wskazać jednocześnie należy, że cytowany we wniosku art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczący możliwości dokonywania jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych nie ma w niniejszej sprawie zastosowania, gdyż w tym przypadku ? wózek widłowy nie stanowi dla Pana środka trwałego.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej ? powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika