Czy dochód uzyskiwany przez Wnioskodawcę, jako wspólnika w spółce osobowej, pochodzący z umorzenia (...)

Czy dochód uzyskiwany przez Wnioskodawcę, jako wspólnika w spółce osobowej, pochodzący z umorzenia przez spółkę osobową udziałów/akcji w spółkach kapitałowych będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25 czerwca 2012 r. (data wpływu 27 czerwca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskanych z prowadzenia działalności inwestycyjnej za pośrednictwem spółki osobowej mającej siedzibę na Cyprze - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 27 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskanych z prowadzenia działalności inwestycyjnej za pośrednictwem spółki osobowej mającej siedzibę na Cyprze.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca planuje prowadzić działalność inwestycyjną za pośrednictwem spółki osobowej mającej siedzibę na Cyprze. Spółka osobowa nie będzie na Cyprze podatnikiem podatku dochodowego (będzie transparentna podatkowo), podatnikami podatku dochodowego będą jej wspólnicy. Spółka osobowa może realizować różnego rodzaju dochody, w tym m.in. dochody z umorzenia udziałów/akcji w spółkach kapitałowych. Zyski wypracowane przez Spółkę osobową będą dzielone pomiędzy wspólników na zasadach określonych w umowie spółki.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy dochód uzyskiwany przez Wnioskodawcę, jako wspólnika w spółce osobowej, pochodzący z umorzenia przez spółkę osobową udziałów/akcji w spółkach kapitałowych będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Zdaniem Wnioskodawcy, dochód uzyskiwany z tytułu udziału w spółce osobowej (zarówno na etapie ich powstania w spółce osobowej, jak i w momencie ich faktycznej wypłaty na rzecz wspólników), pochodzący z umorzenia przez spółkę osobową udziałów/akcji w spółkach kapitałowych stanowić będzie dla niego w całości dochód uzyskiwany poprzez położony na terytorium Cypru zakład, który może podlegać opodatkowaniu na Cyprze. Z uwagi na możliwość opodatkowania tego dochodu na Cyprze, dochód ten będzie podlegać w Polsce zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym.

W uzasadnieniu własnego stanowiska wskazuje Pan, iż zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Zgodnie zaś z art. 4a ww. ustawy, przepis art. 3 ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

W myśl art. 7 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, zyski przedsiębiorstwa umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim umawiającym się Państwie przez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Państwie, jednak tylko do takiej wysokości, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ww. umowy, określenie "zakład" oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa.

Wskazuje Pan przy tym, iż w doktrynie międzynarodowego prawa podatkowego przyjmuje się, że bycie wspólnikiem spółki osobowej oznacza posiadanie stałej placówki w państwie, gdzie prowadzi się działalność za pośrednictwem spółki osobowej (??? ?Model Konwencji OECD. Komentarz s. 323).


Podobne stanowisko zdaniem Pana prezentują również organy podatkowe. Przykładowo:


  • Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 30 stycznia 2012 r., Nr ???..,
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w indywidualnej interpretacji z dnia 12 maja 2009 r., Nr ????.,
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w indywidualnej interpretacji z dnia 17 grudnia 2008 r., Nr ????.,
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w indywidualnej interpretacji z dnia 11 maja 2010 r., Nr ?????,
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w indywidualnej interpretacji z dnia 2 września 2010 r., ??????.


W konsekwencji działalność spółki powinna być uznana za prowadzenie przez Pana zakładu na terytorium Cypru. W związku z tym dochody spółki przypadające na Pana mogą być opodatkowane na Cyprze. Jednocześnie na podstawie art. 24 ust. 1 ww. umowy, w Polsce podwójnego opodatkowania unikać się będzie w sposób następujący:


  • jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód lub posiada majątek, który zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy może być opodatkowany na Cyprze, to Polska będzie - z zastrzeżeniem postanowień litery b) niniejszego artykułu - zwalniać taki dochód lub majątek od opodatkowania,
  • jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami artykułu 10, 11 i 12 niniejszej umowy może być opodatkowany na Cyprze, to Polska zezwoli na potrącenie od podatku dochodowego tej osoby kwoty równej podatkowi dochodowemu zapłaconemu na Cyprze. Takie potrącenie nie może jednak przekroczyć tej części podatku wyliczonego przed dokonaniem potrącenia, która odnosi się do dochodu uzyskanego na Cyprze.


Biorąc powyższe pod uwagę wskazuje Pan, iż dochody uzyskiwane przez Niego za pośrednictwem spółki osobowej pochodzące z umorzenia udziałów/akcji w spółkach kapitałowych będą podlegać zwolnieniu z opodatkowania w Polsce. Nie ma w tym zakresie znaczenia, iż na zyski spółki mogą się składać m.in. dochody z umorzenia udziałów/akcji.

Należy bowiem wskazać, iż:


  • zgodnie z art. 10 ust. 4 ww. umowy: ?Postanowień ustępów 1 i 2 nie stosuje się, jeżeli odbiorca dywidend, mający miejsce zamieszkania lub siedzibę w umawiającym się Państwie, wykonuje w drugim umawiającym się Państwie, w którym znajduje się siedziba spółki płacącej dywidendy, działalność zarobkową przez zakład położony w tym Państwie bądź wykonuje w tym drugim Państwie wolny zawód w oparciu o stałą placówkę, która jest w nim położona, i gdy udział, z tytułu którego wypłaca się dywidendy, rzeczywiście wiąże się z działalnością takiego zakładu lub stałej placówki. W takim przypadku, w zależności od konkretnej sytuacji, stosuje się postanowienia artykułu 7 lub artykułu 14."
  • zgodnie z art. 13 ust. 2 ww. umowy: ?Zyski z przeniesienia tytułu własności majątku ruchomego stanowiącego część majątku zakładu, który przedsiębiorstwo umawiającego się Państwa posiada w drugim umawiającym się Państwie, lub z przeniesienia tytułu własności majątku ruchomego należącego do stałej placówki, którą osoba zamieszkała w umawiającym się Państwie dysponuje w drugim umawiającym się Państwie dla wykonywania wolnego zawodu, łącznie z zyskami uzyskanymi z przeniesienia własności takiego zakładu, odrębnie albo razem z całym przedsiębiorstwem lub takiej stałej placówki, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie."


Zdaniem Pana bez względu więc na kwalifikację dochodu z tytułu umorzenia udziałów/akcji na gruncie prawa cypryjskiego (dochody z dywidendy czy też dochody z przeniesienia własności majątku), w przypadku, gdy ich odbiorcą jest spółka osobowa mająca swoją siedzibę na Cyprze oraz gdy wypłacane należności, rzeczywiście wiążą się z działalnością takiej spółki, to zyski z ww. tytułu powinny być traktowane zyski osiągane przez zakład i w konsekwencji podlegać opodatkowaniu zgodnie z art. 7 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku,.

Wskazuje Pan, iż w doktrynie prawa międzynarodowego dochody bierne są opodatkowane jako zyski stałego zakładu, gdy prawa majątkowe generujące te dochody (tj. udziały/akcje, wierzytelności, patenty etc.) są efektywnie związane z takim stałym zakładem (Prawo podatkowe przedsiębiorców, Tom 1, red. nauk. ??.., Warszawa 2008r.). Związek ten będzie zachodził, przede wszystkim, gdy wspomniane prawa lub rzeczy będą wykazane po stronie aktywów w bilansie stałego zakładu ??. w: Model Konwencji OECD Komentarz, pod red. ?????., Oficyna Prawa Polskiego. Warszawa 2010r.).

Spółka Osobowa, w której jest Pan wspólnikiem, zobowiązana będzie do prowadzenia ksiąg rachunkowych i ujmowania w posiadanych praw jako aktywów w bilansie. To spółka osobowa, a nie np. Pan będzie właścicielem udziałów/akcji w spółkach kapitałowych. Nie może być więc wątpliwości, że dochody uzyskiwane przez spółkę osobową z tytułu umorzenia posiadanych udziałów/akcji, związane będą z działalnością zakładu i jemu przypisane. W konsekwencji, dochody uzyskiwane przez Pana z tytuł udziału w spółce osobowej (zarówno na etapie ich powstania, jak i w momencie ich faktycznej wypłaty na rzecz wspólników), pochodzące z umorzenia udziałów/akcji w spółkach kapitałowych stanowić będą dla Niego w całości dochody uzyskiwane poprzez położony na terytorium Cypru zakład, które zgodnie z postanowieniami art. 7 ww. umowy mogą podlegać opodatkowaniu na Cyprze. Jednocześnie zgodnie z postanowieniami art. 24 ust. 1 tej umowy dochody te podlegały w Polsce zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym.


Wskazuje Pan, iż stanowisko powyższe potwierdza praktyka organów podatkowych. Przykładowo:


  • Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 30 stycznia 2012 r., Nr ??????, który uznał za prawidłowe stanowisko podatnika zgodnie z którym ?dywidendy wypłacane Spółce osobowej przez Spółkę kapitałową spełniają dyspozycje wskazane w art. 10 ust. 4 umowy i powinny być klasyfikowane jako dochody zakładu, co skutkuje ich opodatkowaniem na zasadach określonych w art. 7 umowy. W celu eliminacji podwójnego opodatkowania, zastosowanie w takim przypadku znajdzie art. 24 ust. 1 lit. a) umowy, zgodnie z którym w sytuacji, gdy osoba mająca siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami umowy może być opodatkowany na Cyprze (z wyjątkami określonymi w umowie), Polska powinna zwolnić taki dochód z opodatkowania. W efekcie, uzyskane dywidendy zakwalifikowane do zysków zakładu mogą podlegać opodatkowaniu tylko na Cyprze."
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 24 sierpnia 2011 r.. Nr ???., który uznał za prawidłowe stanowisko podatnika zgodnie z którym ?dochody uzyskiwane z tytułu uczestnictwa w spółce (tj. przypadająca na Wnioskodawcę część dochodu spółki wypracowana/osiągnięta w toku prowadzonej działalności gospodarczej, w tym w formie dywidend oraz wynagrodzenia za umarzane certyfikaty w funduszu, jak również dochód powstały z tytułu wniesienia akcji do funduszu), powinny być zakwalifikowane jako dochody osiągane przez zagraniczny zakład Wnioskodawcy. W konsekwencji dochody te powinny zdaniem Wnioskodawcy podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym wyłącznie na Cyprze, będąc jednocześnie zwolnione z opodatkowania w Polsce."
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 21 lutego 2012 r.. Nr ?????.., który uznał za w pełni prawidłowe stanowisko podatnika zgodnie z którym ?dochody uzyskiwane przez Wnioskodawcę z tytułu udziału w spółce (zarówno na etapie ich powstania, jak i w momencie ich faktycznej wypłaty na rzecz wspólników), stanowić będą dla niego w całości dochody uzyskiwane poprzez położony na terytorium Słowacji stały zakład, które zgodnie z postanowieniami art. 7 UPO mogą podlegać opodatkowaniu na Słowacji. W tej sytuacji zgodnie z postanowieniami art. 24 ust. 1 UPO dochody uzyskiwane przez


Wnioskodawcę z tytułu udziału w zyskach Spółki jako wspólnikowi będą podlegały w Polsce zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym."


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji indywidualnych stwierdzić należy, iż wydane zostały one w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania w przedmiotowej sprawie.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. - Dz. U. z 2012 r., poz. 270).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika