Jak opodatkować dywidendę wypłaconą wspólnikom przez spółkę z o.o., która obejmuje także dywidendę (...)

Jak opodatkować dywidendę wypłaconą wspólnikom przez spółkę z o.o., która obejmuje także dywidendę uzyskaną od spółki francuskiej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24 listopada 2008 r. (data wpływu 28 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dywidendy - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 28 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dywidendy.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka z o.o. jest kapitałową spółką prawa handlowego z siedzibą w Polsce, której wspólnikami są dwie osoby fizyczne ? polscy rezydenci podatkowi. Od sierpnia 2006 r. powyższa Spółka jest jedynym udziałowcem (100% udziału) w Spółce CF funkcjonującej na podstawie prawa francuskiego (odpowiednik polskiej spółki z o.o.). Spółka CF planuje w 2008 r. lub 2009 r. wypłacić polskiej Spółce dywidendę. Następnie polska Spółka zamierza wypłacić swoim wspólnikom dywidendę obejmującą m.in. gotówkę uprzednio otrzymaną od Spółki francuskiej tytułem dywidendy.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy na polskiej Spółce będzie ciążył obowiązek potrącenia i wpłaty 19% podatku dochodowego przy wypłacie wspólnikom (osobom fizycznym) dywidendy oraz przesłania do urzędu skarbowego deklaracji PIT-8 AR...


Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymana przez polską Spółkę dywidenda może wpływać na zwiększenie zysku netto tej spółki, który to uchwałą zgromadzenia wspólników zostanie przeznaczony w całości lub w części na wypłatę dywidendy dla wspólników polskiej Spółki.

Reguły opodatkowania dochodów z udziału w zyskach osób prawnych, uzyskiwanych przez polskich rezydentów podatkowych (osoby fizyczne), regulują m.in. przepisy: art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 24 ust. 5, art. 30a ust. 1 pkt 4, art. 30a ust. 6 oraz art. 41 i 42 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Do przychodów z kapitałów pieniężnych (obejmujących m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych) zalicza się tylko te dochody, których podstawą uzyskania są udziały w spółce mającej osobowość prawną (art. 17 ust. 4 ustawy).

Stosownie do treści art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Podatek ten zgodnie z art. 30a ust. 6 ustawy, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania przychodu, czyli od wypłaconej należności brutto.

Poboru i wpłaty podatku ? na rachunek urzędu skarbowego właściwego dla polskiej Spółki, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został pobrany ? dokona polska Spółka.

Powyższa Spółka ma również obowiązek do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym w którym została wypłacona dywidenda, przesłać do właściwego naczelnika urzędu skarbowego ? deklarację PIT-8 AR.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Stosownie do postanowień art. 191 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94 poz. 1037 ze zm.) wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników.

Podstawową zasadą podatku dochodowego od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania wynikająca z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Przepis ten stanowi, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 cyt. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Artykuł 10 powołanej ustawy zawiera katalog źródeł przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne (ust. 1 pkt 7).

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się między innymi dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.

Jak stanowi przepis art. 24 ust. 5 ustawy, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału.

Stosownie do treści art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Podatek ten, zgodnie z art. 30a ust. 6 tej ustawy, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1, 2 i 4, ust. 5a i 5d. Natomiast stosownie do art. 30a ust. 7 dochodów (przychodów) nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27.

Na podstawie art. 41 ust. 4 tej ustawy do pobrania 19% zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5 zobowiązany jest podmiot dokonujący tych wypłat/świadczeń ? czyli płatnik.

Stosownie zaś do postanowień art. 42 ust. 1 i 1a ww. ustawy płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) ? na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Ponadto, w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41 są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru PIT-8AR. Przepis art. 38 ust. 1b stosuje się odpowiednio.

W świetle powyższych przepisów, na Spółce jako płatniku, będzie ciążył obowiązek pobrania 19% zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłaconych wspólnikom dywidend oraz przesłania naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego deklaracji PIT-8AR.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika