Czy poniesione przez Wnioskodawcę wydatki na kurs prawa jazdy będą stanowiły koszty uzyskania przychodu (...)

Czy poniesione przez Wnioskodawcę wydatki na kurs prawa jazdy będą stanowiły koszty uzyskania przychodu na podstawie art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 26 lipca 2011 r. (data wpływu 27 lipca 2011 r.), uzupełnionym pismami z dnia 16 września 2011 r. (data wpływu 19 września 2011 r.) oraz 17 października 2010 r. (data wpływu 18 października 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu ? jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 27 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu.

Wniosek uzupełniono pismami z dnia 16 września 2011 r. (data wpływu 19 września 2011 r.) oraz 17 października 2010 r. (data wpływu 18 października 2011 r.).


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Prowadzi Pani pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług medycznych, w miejscowości oddalonej o 50 km od miejsca zamieszkania. Dojeżdżając do miejsca prowadzenia działalności gospodarczej korzysta Pani z usług PKS, który uczęszczaną przez Panią trasę uważa za nierentowną i zamierza zlikwidować połączenie. Likwidacja trasy utrudnia Pani dojazd na dyżur o godz. 7.00. W wyniku przeprowadzonego przez PKS strajku zmuszona Pani była korzystać z autostopu. Od dnia 1 kwietnia 2011 r., tj. od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej, dyżur w soboty i niedziele rozpoczyna Pani o godz. 8.00, jednakże z powodu braku połączenia na tej trasie była Pani kilkakrotnie zmuszona do korzystania z autostopu, narażając własne bezpieczeństwo. W tej sytuacji uzyskanie uprawnień do prowadzenia samochodu (prawo jazdy) jest Pani niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej oraz do jej dalszego rozwoju. Uzyskanie prawa jazdy nie będzie ograniczało prowadzenia przez Panią działalności gospodarczej do jednego miejsca pracy.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy poniesione przez Wnioskodawcę wydatki na kurs prawa jazdy będą stanowiły koszty uzyskania przychodu na podstawie art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...


Uważa Pani, że poniesione przez Nią wydatki na kurs prawa jazdy powinny stanowić koszty uzyskania przychodu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. z 2010 r. Dz. U. Nr 51, poz. 307 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

W powołanym przepisie art. 22 ust. 1 ustawodawca nie wskazuje enumeratywnie jakie wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona została od istnienia związku przyczynowo-skutkowego, tzn. poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu, bądź funkcjonowanie źródła przychodu.

Kosztami uzyskania przychodu są zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, racjonalne i gospodarczo uzasadnione. Z oceny związku wydatku ze źródłem przychodów winno wynikać, iż poniesiony wydatek obiektywnie może się przyczynić do osiągnięcia przychodów z danego źródła, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu.


Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:


  • pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • być właściwie udokumentowany.


Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że planuje Pani uzyskać uprawnienie do kierowania samochodem osobowym, uznając iż poniesienie tego typu wydatku przyczyni się do usprawnienia działań związanych z dojazdem do miejsca pracy (miejsca prowadzenia działalności gospodarczej) oraz będzie miało związek z pozyskiwaniem nowych źródeł przychodów.

Uzyskanie prawa jazdy uprawnia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Jest ono potrzebne zarówno do prowadzonej działalności gospodarczej jak i prywatnie w celu kierowania pojazdami do celów osobistych.

Aby więc mówić o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, kurs prawa jazdy musiałby być ściśle związany z zajęciem, które wykonywane byłoby wyłącznie w ramach prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.

Zauważyć należy, iż prowadzi Pani pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług medycznych (ratownik medyczny), zatem prowadzona przez Panią działalność nie jest związana z prowadzeniem samochodu. Nie prowadzi Pani bowiem działalności w zakresie usług transportowych, nie jest też Pani kierowcą karetki. Nie można zatem przyjąć, że poprzez zdobycie uprawnień do prowadzenia samochodu osobowego nastąpi podwyższenie posiadanych przez Panią kwalifikacji w zakresie ratownik medyczny, co będzie miało związek z pozyskiwaniem nowych źródeł przychodów.

Tak więc wydatek poniesiony na uzyskanie prawa jazdy ? w tym konkretnym przypadku - nie ma ścisłego związku tylko z prowadzoną działalnością gospodarczą. Uzyskanie prawa jazdy ułatwi Pani w znacznym stopniu również życie prywatne.

A zatem wydatki poniesione w związku z uzyskaniem prawa jazdy nie stanowią kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika