Czy sprzedaż artykułów rolnych z własnego gospodarstwa podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym (...)

Czy sprzedaż artykułów rolnych z własnego gospodarstwa podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 23 grudnia 2008 r. (data wpływu 29 grudnia 2008 r.), uzupełnionym w dniu 23 lutego 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z tytułu sprzedaży artykułów rolnych pochodzących z własnego gospodarstwa rolnego uprawianych w szklarniach oraz w tunelach foliowych ? jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 29 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z tytułu sprzedaży artykułów rolnych pochodzących z własnego gospodarstwa rolnego uprawianych w szklarniach oraz w tunelach foliowych.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Na terenie posesji, która wchodzi w skład gospodarstwa rolnego, posiada Pani z mężem sklep, w którym prowadzona jest sprzedaż m.in. artykułów rolno-spożywczych za pomocą kasy fiskalnej. Działalność gospodarcza prowadzona jest na nazwisko męża i z tego tytułu opłaca on podatek dochodowy, podatek od towarów i usług oraz opłaca składki ZUS. Pani natomiast opłaca KRUS i jest ? w świetle ustawy o podatku do towarów i usług ? ?rolnikiem ryczałtowym?. W sklepie zamierza Pani prowadzić sprzedaż artykułów rolnych, nieprzerobionych sposobem przemysłowym ? przede wszystkim warzyw i owoców, pochodzących z Pani gospodarstwa rolnego. Ponadto podaje Pani, że wytwarzania produktów roślinnych dokonuje w:


  • tunelach foliowych ogrzewanych o rozmiarze 270 m2;
  • tunelach foliowych nieogrzewanych o rozmiarze 390 m2;
  • szklarniach ogrzewanych o rozmiarze 500 m2;
  • szklarniach nieogrzewanych o rozmiarze 390 m2.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy sprzedaż artykułów rolnych z własnego gospodarstwa obliguje do opłacania podatku od towarów i usług na zasadach ogólnych, tj. nie jako rolnik ryczałtowy, a co za tym idzie stosowania przepisów o ewidencjach, kasach, deklaracjach, itp....
  2. Czy sprzedaż artykułów rolnych z własnego gospodarstwa podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych...


Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie drugie, tj. w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie podatku od towarów i usług wniosek zostanie rozpatrzony odrębnym pismem.


Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do pytania drugiego, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 71 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przedmiotowa sprzedaż zwolniona jest z tego podatku.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), co do zasady, dotyczą opodatkowania wszelkich dochodów osób fizycznych. Jednakże przepisów tej ustawy, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1, nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Działy specjalne produkcji rolnej stanowią źródło przychodu określone w art. 10 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy.


Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:


  1. miesiąc ? w przypadku roślin,
  2. 16 dni ? w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
  3. 6 tygodni ? w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  4. 2 miesiące ? w przypadku pozostałych zwierząt


  • licząc od dnia nabycia.


Działami specjalnymi produkcji rolnej, w myśl ust. 3 art. 2 ww. ustawy, są natomiast: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin 'in vitro', fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Z powyższych przepisów wynika, iż działy specjalne produkcji rolnej są wyłączone z działalności rolniczej oraz z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Ponadto, jak wynika z przepisu art. 2 ust. 3a wyżej cytowanej ustawy, nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nie przekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy, tj. w Tabeli rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego, zwanym ?załącznikiem nr 2?. Załącznik ten określa jakie uprawy, hodowla i chów zwierząt z uwagi na ich rozmiary stanowią działy specjalne produkcji rolnej. Natomiast normy szacunkowe dochodu rocznego, odnoszące się do jednostek powierzchni upraw i innych jednostek poszczególnych rodzajów produkcji zwierzęcej, na 2009 r. określone zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 18 września 2008 r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej (Dz. U. Nr 173, poz. 1073).


W załączniku nr 2 do ustawy wymieniono m.in.:


  • w pkt 1 ? uprawy w szklarniach ogrzewanych roślin ozdobnych i pozostałych w rozmiarze powyżej 25 m2,
  • w pkt 2 ? uprawy w szklarniach niegrzewanych w rozmiarze powyżej 25 m2,
  • w pkt 3 ? uprawy w tunelach foliowych ogrzewanych roślin ozdobnych i pozostałych w rozmiarze powyżej 50 m2.


W myśl art. 21 ust. 1 pkt 71 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są dochody ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli, nie stanowiących działów specjalnych produkcji rolnej, przerobionych sposobem przemysłowym, jeżeli przerób polega na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka albo na uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt, w tym również na rozbiorze, podziale i klasyfikacji mięsa.


Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że zamierza Pani prowadzić sprzedaż artykułów rolnych (warzyw i owoców), nieprzerobionych sposobem przemysłowym, pochodzących z Pani gospodarstwa rolnego. Wytwarzania produktów roślinnych dokonuje Pani w:


  • tunelach foliowych ogrzewanych o rozmiarze 270 m2;
  • tunelach foliowych nieogrzewanych o rozmiarze 390 m2;
  • szklarniach ogrzewanych o rozmiarze 500 m2;
  • szklarniach nieogrzewanych o rozmiarze 390 m2.


Wobec powyższego, związku z tym, że dokonuje Pani upraw w szklarniach ogrzewanych i nieogrzewanych oraz w tunelach foliowych ogrzewanych w rozmiarach przekraczających wielkości określone w załączniku nr 2 do cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ? stanowią one działy specjalne produkcji rolnej i tym samym dochód z tego tytułu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z zasadami dla tego źródła przychodu.

Natomiast sprzedaż produktów roślinnych uprawianych w tunelach foliowych nieogrzewanych stanowi działalność rolniczą, z której przychody zostały wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zwrócić należy uwagę, że w przedmiotowej sprawie nie mamy do czynienia z przetwarzaniem produktów roślinnych, polegających na ich kiszeniu, zatem powołany przez Panią art. 21 ust. 1 pkt 71 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania.

Reasumując podkreślić należy, że dokonywanie sprzedaży produktów roślinnych uprawianych w tunelach foliowych nieogrzewanych nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wynika to jednak z wyłączenia przewidzianego w przepisie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie jak wskazano we wniosku z zastosowania zwolnienia przedmiotowego. Z kolei dochody ze sprzedaży owoców i warzyw pochodzących z uprawy w szklarniach i tunelach foliowych ogrzewanych podlegają opodatkowaniu, jako dochody z działów specjalnych produkcji rolnej i również w tym przypadku nie ma zastosowania wskazane zwolnienie.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika