Czy urząd skarbowy postąpił słusznie, pozbawiając Wnioskodawcę prawa do opłacania podatku dochodowego (...)

Czy urząd skarbowy postąpił słusznie, pozbawiając Wnioskodawcę prawa do opłacania podatku dochodowego w sposób liniowy, tj. 19% stawką podatku dochodowego od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 29 grudnia 2009 r. (data wpływu 5 stycznia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania uzyskiwanych dochodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej podatkiem liniowym ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 5 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania uzyskiwanych dochodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej podatkiem liniowym.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W dniu 2 czerwca 2008 r. utracił Pan prawo do opłacania podatku dochodowego w formie karty podatkowej. Z dniem 14 lipca 2008 r. działalność gospodarcza została zakończona, o czym pisemnie powiadomił Pan właściwego naczelnika urzędu skarbowego (kserokopię pisma dołączono do wniosku). W treści przedmiotowego pisma zawarł Pan następującą informację: ?informuję tut. Urząd, że w dniu 14.07.08 zakończyłem działalność na karcie podatkowej?.

Podaje Pan, że w dniu 15 lipca 2008 r. rozpoczął działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej i otrzymał zaświadczenie o wpisie do ewidencji gospodarczej wydane przez wójta gminy (kserokopię zaświadczenia załączono do wniosku). Niniejsze zaświadczenie wskazuje treść wpisu według stanu na dzień 15 lipca 2008 r. po zmianach zgłoszonych w dniu 15 lipca 2008 r. Zmiany te dotyczyły punktów: 1 (oznaczenie przedsiębiorcy) oraz 3 (określenie przedmiotu działalności gospodarczej zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności). Z przedmiotowego zaświadczenia wynika również, że datą rozpoczęcia przez Pana działalności gospodarczej jest dzień 15 marca 2007 r.

Spółka wybrała opodatkowanie na zasadach ogólnych i zaprowadziła podatkową księgę przychodów i rozchodów. Pan zadeklarował opłacanie podatku dochodowego podatkiem liniowym ze stawką 19%. Złożone przez Pana w bieżącym roku zaznanie PIT-36L zostało zakwestionowane przez urząd skarbowy. Powiadomiono Pana, że konieczne jest opodatkowanie dochodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej według skali podatkowej.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy urząd skarbowy postąpił słusznie, pozbawiając Pana prawa do opłacania podatku dochodowego w sposób liniowy, tj. 19% stawką podatku dochodowego od osób fizycznych...


Zdaniem Wnioskodawcy, urząd skarbowy postąpił niesłusznie pozbawiając prawa do opłacania podatku dochodowego w sposób liniowy, gdyż rozpoczynając w 2008 r. ponownie działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej miał możliwość dokonać wyboru nowej formy opodatkowania. Na potwierdzenie powołuje się Pan na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 września 2009 r. nr IPPB1/415-573/09-2/MT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza), są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 9a ust. 2 ww. ustawy, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego ? do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Na podstawie art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Z powyższych przepisów wynika, iż osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, opłacają podatek dochodowy na zasadach ogólnych według progresywnej skali podatkowej bądź 19% stawki na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub w formach zryczałtowanych: ryczałt od przychodów ewidencjonowanych bądź karta podatkowa na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.).

Wyboru formy (lub sposobu) opodatkowania podatnik dokonuje składając pisemne oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego ? do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Oznacza to, że jeżeli nie została zgłoszona likwidacja działalności gospodarczej, wyboru formy (lub sposobu) opodatkowania dochodów podatnik dokonuje na dany rok podatkowy.

Jak wynika z treści art. 29 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej, według ustalonego wzoru, na dany rok podatkowy, podatnik składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a jeżeli podatnik rozpoczyna działalność w trakcie roku podatkowego ? przed rozpoczęciem działalności. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że prowadzi nadal działalność opodatkowaną w tej formie. W przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej składa jeden ze wspólników.

Zgodnie z art. 30 ust. 1 ww. ustawy, naczelnik urzędu skarbowego, uwzględniając wniosek o zastosowanie karty podatkowej, wydaje decyzję ustalającą wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej, odrębnie na każdy rok podatkowy. Jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki, w decyzji tej wymienia się wszystkich jej wspólników.


W myśl art. 36 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej są obowiązani zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego:


  1. zmianach, jakie zaszły w stosunku do stanu faktycznego podanego w złożonym wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej, które:


    1. powodują utratę warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej,
    2. mają wpływ na wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej, a w szczególności o zmianach: w stanie zatrudnienia, miejsca prowadzenia działalności, rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, liczby stanowisk na parkingu oraz liczby i rodzaju urządzeń przy prowadzeniu usług rozrywkowych, liczby godzin przeznaczonych na wykonywanie wolnego zawodu w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego oraz wolnego zawodu w zakresie usług weterynaryjnych, liczby sprzedawanych posiłków domowych, liczby godzin sprawowania opieki domowej nad dziećmi i osobami chorymi, liczby godzin przeznaczonych na udzielanie lekcji,


  2. o likwidacji prowadzonej działalności.


Stosownie do treści art. 39 ust. 1 ww. ustawy, podatnik, który zawiadomi w formie pisemnej naczelnika urzędu skarbowego o utracie warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej, jest obowiązany, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków, zaprowadzić:


  1. ewidencję i płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli spełnia warunki określone w rozdziale 2, albo
  2. właściwe księgi ? chyba że jest zwolniony od tego obowiązku ? i płacić podatek dochodowy na ogólnych zasadach.


Zgodnie z art. 860 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów.

Spółka cywilna nie stanowi samodzielnego podmiotu prawa. Podmiotami prawa pozostają wspólnicy spółki cywilnej. Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 155 poz. 1095 ze zm.), za przedsiębiorcę uznaje się nie spółkę cywilną, lecz jej wspólników w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Artykuł 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że z dniem 2 czerwca 2008 r. utracił Pan prawo do opodatkowania w formie karty podatkowej. W treści pisma złożonego do naczelnika urzędu skarbowego poinformował Pan, że z dniem 14 lipca 2008 r. zakończył działalność na karcie podatkowej. Natomiast z dołączonego do wniosku zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej wynika, że w dniu 15 lipca 2008 r. zgłosił Pan zmiany od dnia 15 lipca 2008 r. w prowadzonej działalności gospodarczej. Zmiany te dotyczyły oznaczenia przedsiębiorcy oraz określenia przedmiotu działalności gospodarczej zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności. Z przedmiotowego zaświadczenia wynika również, że datą rozpoczęcia przez Pana działalności gospodarczej jest dzień 15 marca 2007 r.

Z wniosku wynika również, że od dnia 15 lipca 2008 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej.

Wobec tak przedstawionego stanu faktycznego oraz załączonych dokumentów zasadnym jest twierdzić, iż faktyczną datą rozpoczęcia przez Pana działalności gospodarczej jest dzień 15 marca 2007 r., natomiast w dniu 15 lipca 2008 r. zgłosił Pan wyłącznie zmiany w prowadzonej działalności gospodarczej. Zatem powyższych zmian nie można utożsamiać z likwidacją działalności gospodarczej.

Nie stanowi bowiem likwidacji działalności gospodarczej całkowita lub częściowa zmiana branży albo zmiana formy prawnej w jakiej prowadzona jest działalność, lub zmiana umowy spółki nie mającej osobowości prawnej. Likwidacja działalności gospodarczej na tle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pojmowana jest jako całkowite wygaszenie źródła przychodów. W szczególności nie stanowi likwidacji działalności gospodarczej zmiana formy organizacyjno-prawnej, która w przypadku osób fizycznych podlegających podatkowi dochodowemu może polegać na przekształceniu przedsiębiorstwa jednoosobowego w spółkę cywilną. Przedsiębiorcą w obu przypadkach jest osoba fizyczna.

Skoro zatem nie zlikwidował Pan formalnie prowadzonej działalności gospodarczej (ze wszelkimi konsekwencjami wynikającymi z przepisów prawnych), lecz dokonał jedynie zmiany we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej formy prowadzenia działalności gospodarczej ? z jednoosobowej na spółkę cywilną ? nie oznacza to rozpoczęcia nowej działalności. Samo zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego o zakończeniu opłacania podatku dochodowego w formie karty podatkowej w związku z utratą warunków do jej opłacania ? nie stanowi o likwidacji działalności gospodarczej.

Na gruncie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oznacza to, że po utracie warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej obowiązany był Pan ? stosownie do treści przepisu art. 39 ust. 1 tej ustawy ? poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków, zaprowadzić ewidencję i płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (jeżeli spełnia warunki określone w rozdziale 2), albo właściwe księgi (chyba że jest zwolniony od tego obowiązku) i płacić podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Zwrócić należy uwagę, że opodatkowanie dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w sposób przewidziany w art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest możliwe wyłącznie po złożeniu pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania w sytuacjach opisanych w art. 9a ust. 2 tej ustawy, tj. dla kontynuujących prowadzenie działalności gospodarczej ? do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego ? do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Żadna z opisanych sytuacji nie miała miejsca w przedstawionym przez Pana stanie faktycznym.

Nie ma Pan więc możliwości opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych w sposób liniowy, tj. 19% stawką podatku w roku, w którym utracił Pan prawo do opodatkowania w formie karty podatkowej.

W odniesieniu do powołanej przez Pana interpretacji indywidualnej należy stwierdzić, iż zapadła ona w indywidualnej sprawie i nie jest wiążąca dla organu wydającego przedmiotową interpretację. Ponadto zauważyć należy, że prezentuje ona odmienny od przedstawionego we wniosku stanu faktyczny.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).


Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika