Czy osobie fizycznej, będącej wspólnikiem spółki komandytowej, prowadzonej w wyniku przekształcenia (...)

Czy osobie fizycznej, będącej wspólnikiem spółki komandytowej, prowadzonej w wyniku przekształcenia spółki z o.o., w której wspólnikami są dwie osoby fizyczne (komandytariusze), a także osoba prawna - spółka z o.o. (komplementariusz), przysługuje dochód z tytułu uczestnictwa w tejże spółce komandytowej w formie 19% liniowego podatku dochodowego od osób fizycznych (art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 19 grudnia 2008 r. (data wpływu 19 grudnia 2008 r.) oraz uzupełnieniu z dnia 4 marca 2009 r. (data wpływu 9 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania podatkiem liniowym dochodów uzyskanych z tytułu udziału w spółce komandytowej - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 19 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania podatkiem liniowym dochodów uzyskanych z tytułu udziału w spółce komandytowej.


W przedmiotowym wniosku oraz uzupełnieniu z dnia 4 marca 2009 r. (data wpływu 9 marca 2009 r.) przedstawiono następujący stan faktyczny:


W związku z przekształceniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową, osoby fizyczne - wspólnicy spółki z o.o. staną się komandytariuszami w spółce komandytowej, natomiast komplementariuszem będzie spółka z o.o. Proces przekształcenia został zakończony i obecnie jest w trakcie rejestracji w Sądzie Rejonowym. Wspólnicy spółki z o.o. osoby fizyczne, były zatrudnione w przekształcanej spółce na podstawie umowy o pracę oraz pełnili w niej funkcje zarządzające.

Komandytariusz, jako osoba fizyczna zamierza skorzystać z możliwości opodatkowania swoich dochodów w formie podatku linowego (19%).

Zgodnie z art. 30c ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku, o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 200 r., Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) - dalej ustawa, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7 ustawy, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4 ustawy, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

W myśl art. 9a ust. 2 ustawy, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 9a ust. 3 tej ustawy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pismem oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.


Stosownie do treści art. 9a ust. 3 ustawy jeżeli podatnik który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki nie mającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:


  1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym


  • w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo od opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany od złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.


W przekształconej spółce, zgodnie z obowiązującym prawem pozycja komandytariusza zbliża się do pozycji wspólnika spółki kapitałowej: jest on zobowiązany do wniesienia wkładu i nie ma prawa ani obowiązku prowadzenia spraw spółki oraz nie reprezentuje spółki (chyba że zostanie ustanowiony pełnomocnikiem - w tym przypadku umowa spółki tak nie stanowi).

Faktem jest, że w spółce z o.o. wspólnicy świadczyli pracę na podstawie zwartej z nią umowy, jednak dochody, które będą uzyskiwać jako komandytariusze, nie będą związane z wykonywaniem pracy lub zarządzaniem spółką lecz tylko opodatkowywane proporcjonalnie do wniesionych wkładów. Zarządzaniem i prowadzeniem bieżących spraw spółki będą zajmować się zatrudnione w tym celu osoby.

Przekształcana spółka z o.o., w celu zarejestrowania przekształcenia złożyła do KRS wniosek o wpis przekształcenia. Przekształcenie w spółkę komandytową nastąpiło w dniu 17 lutego 2009 roku po dokonaniu wpisu do KRS spółki przekształconej i tym samym wykreśleniu - z mocy prawa - przekształcanej spółki z o.o. W związku z utratą bytu prawnego przekształcanej spółki z o.o. spółka komandytowa nie będzie świadczyła usług na jej rzecz. Ponadto Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej samodzielnie lub w formie spółki innej niż opisana we wniosku.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy osobie fizycznej, będącej wspólnikiem spółki komandytowej, prowadzonej w wyniku przekształcenia spółki z o.o., w której wspólnikami są dwie osoby fizyczne (komandytariusze), a także osoba prawna - spółka z o.o. (komplementariusz), przysługuje dochód z tytułu uczestnictwa w tejże spółce komandytowej w formie 19% liniowego podatku dochodowego od osób fizycznych (art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)...


Zdaniem Wnioskodawcy, w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki komandytowej Wnioskodawca ma prawo jako osoba fizyczna do opodatkowania dochodów z tego tytułu na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Istotne znaczenie ma bowiem fakt, że w spółce komandytowej nie będą wykonywane czynności odpowiadające czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy. Dopiero wykonywanie takich czynności w świetle art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozbawiłoby Wnioskodawcę prawa do opodatkowania podatkiem liniowym przychodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej. Podobne stanowisko Wnioskodawca wskazuje w:


  • piśmie z dnia 24 kwietnia 2008 r. Izby Skarbowej w Katowicach o nr IBPB1/415-89/08/MW/KAN-849/01/08/KAN-861/01/08,
  • postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pucku BI/415-1024/07, ZD/415-28/07/MDK,
  • Interpretacji, Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, IPPB1/415-466/07-2/PJ-2008.02.26,
  • piśmie Izby Skarbowej w Warszawie, 1401/PP-I/4110-4/07/ICh - 2007.12.13,
  • piśmie Trzeciego Urzędu Skarbowy Warszawa-Śródmieście, 1449/1CG/415-19/i-27/AS - 2007.08.08.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c (podatek liniowy). W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego ? do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.


Na podstawie art. 9a ust. 3 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 roku - jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zyskach spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:


  1. wykonał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym


  • w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.


Wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w art. 9 ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym (art. 9a ust. 4 ustawy).


W myśl art. 9a ust. 5 ww. ustawy, jeżeli podatnik:


  1. prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,
  2. jest wspólnikiem spółek niemających osobowości prawnej


  • wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.


Zgodnie z cytowanym przepisem art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z możliwości skorzystania z opodatkowania wg stawki 19% zostali wyłączeni ci podatnicy, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskują przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, które to usługi w obecnym lub poprzednim roku podatkowym wchodziły w zakres obowiązków tego podatnika, jako pracownika u tegoż pracodawcy (zatrudnionego w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy).

W złożonym wniosku Wnioskodawca podkreśla, iż jest wspólnikiem spółki komandytowej, powstałej w wyniku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której uprzednio był zatrudniony w ramach stosunku pracy.

Stwierdzić należy, iż taka sytuacja nie mieści się w dyspozycji art. 9a ust 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uczestnicząc w zysku spółki osobowej (jako jej wspólnik) Wnioskodawca ani pozostali wspólnicy nie będą bowiem świadczyć usług na rzecz byłego pracodawcy (spółki z o.o.).

Zatem dochody uzyskiwane przez Wnioskodawcę z udziału w spółce komandytowej mogą być opodatkowane 19% podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika