Czy w sytuacji gdy Wnioskodawczyni zakończyła działalność gospodarczą w zakresie usług finansowych (...)

Czy w sytuacji gdy Wnioskodawczyni zakończyła działalność gospodarczą w zakresie usług finansowych i w tym samym roku kalendarzowym a zarazem podatkowym podjęła działalność inną i dokonała stosownej zmiany w ewidencji działalności gospodarczej, obowiązana jest zachować dotychczasowy sposób księgowania dokumentacji podatkowej tzn. prowadzić pełną księgowość - księgi handlowe - czy też uznając, iż poprzednią działalność Wniodkodawczyni zamknęła i otworzyła nową ma prawo wyboru formy księgowania dokumentów finansowych - faktur, rachunków itp. - i będzie to czyniła poprzez założenie i prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 7 października 2009 r. (data wpływu 23 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów - jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 23 października 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Prowadzi Pani działalność gospodarczą od 22 listopada 1995 r. Przedmiotem działalności były usługi w zakresie pośrednictwa finansowego. W 2008 r. obroty z działalności spowodowały, iż w 2009 r. forma Pani rozliczeń wymagała prowadzenia pełnej księgowości i prowadzone dla tych celów były tzw. księgi handlowe. W dniu 30 czerwca 2009 r. zakończyła Pani działalność w zakresie usług finansowych, rozliczyła tę działalność remanentem na ww. dzień. Następnie w dniu 1 lipca 2009 r. otworzyła Pani działalność usługową - i uznała Pani, że rozliczenie podatkowe tej działalności prowadzić będzie na zasadach ogólnych i założy podatkową księgę przychodów i rozchodów. W ewidencji działalności gospodarczej dokonała Pani w dniu 30 czerwca 2009 r. stosownej zmiany w treści wpisu dotyczącej określenia przedmiotu działalności gospodarczej. Powyższe zostało potwierdzone zaświadczeniami o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej z dnia 11 grudnia 2002 oraz z dnia 30 czerwca 2009 r.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w sytuacji gdy zakończyła Pani działalność gospodarczą w zakresie usług finansowych i w tym samym roku kalendarzowym a zarazem podatkowym podjęła działalność inną niż opisana powyżej i dokonała stosownej zmiany w ewidencji działalności gospodarczej, obowiązana jest Pani zachować dotychczasowy sposób księgowania dokumentacji podatkowej tzn. prowadzić pełną księgowość - księgi handlowe - czy też uznając, iż poprzednią działalność Pani zamknęła i otworzyła nową ma prawo wyboru formy księgowania dokumentów finansowych - faktur, rachunków itp. - i będzie to czyniła poprzez założenie i prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów...

Pani zdaniem, działalność s jest nową działalnością. Poprzednią działalność Pani zakończyła, rozliczyła ją remanentem końcowym i uregulowała stosowne zobowiązania podatkowe. Dokonała też odpowiednich zmian w ewidencji działalności gospodarczej. Nie kontynuuje więc dotychczasowej działalności. Dlatego też uznając, że poprzednią działalność zakończyła ma prawo obecnie, zaczynając nową działalność, do wyboru zarówno formy opodatkowania jak i wyboru metody księgowania i prowadzenia odpowiednich ewidencji dla celów podatkowych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 24a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej 'księgą', z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy.

Jak wynika z postanowień art. 24a ust. 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody, w rozumieniu art. 14, za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w EURO w przepisach o rachunkowości tj. równowartość 1.200.000 EURO (art. 2 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o rachunkowości).

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami z działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Jak z powyższego wynika dla osoby fizycznej obowiązek zaprowadzenia ksiąg rachunkowych powstaje, jeżeli jej przychody z prowadzonej działalności gospodarczej (w rozumieniu art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) wyniosły co najmniej równowartość 1.200.000 EURO.

Natomiast szczegółowe zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.). Stosownie do treści § 10 ust. 1 ww. rozporządzenia podatnicy są obowiązani założyć księgę, na dzień 1 stycznia roku podatkowego lub na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego.

Jednakże należy wskazać, iż zgodnie z art. 24a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych możliwość prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ograniczona jest limitem przychodów. Zatem w przypadku przekroczenia limitu podatnik zobowiązany jest do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Jak wskazano we wniosku, w 2008 r. przychody z prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej przekroczyły kwotę ww. limitu, wobec czego była Pani zobowiązana do zaprowadzenia ksiąg rachunkowych. W dniu 30 czerwca 2009 r. zakończyła działalność w zakresie usług finansowych ? został sporządzony remanent na ten dzień. W dniu 1 lipca 2009 r. otworzyła Pani działalność usługową ? ?studio paznokci? ? uznając, że będzie rozliczała tę działalność na zasadach ogólnych prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. Zostało to potwierdzone zmianą wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż ze względu na wysokość przychodów z działalności uzyskanych w 2008 r., w 2009 r. jest Pani zobowiązana ewidencjonować przychody z działalności gospodarczej w księgach rachunkowych. Zmiana wpisu do ewidencji działalności gospodarczej polegająca na wpisie nowego (po wykreśleniu poprzedniego) rodzaju działalności nie ma wpływu na rodzaj prowadzonych ksiąg. W dalszym ciągu bowiem podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą jest Pani, a formą opodatkowania - zasady ogólne.

Niezależnie od dokonanej zmiany w stosownej ewidencji jest Pani zatem osobą fizyczną, której przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej przekroczyły kwotę określoną w przepisach o rachunkowości zobowiązującą do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Ma zatem do Pani zastosowanie dyspozycja przepisu art. 24a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, w sytuacji osiągnięcia za poprzedni rok podatkowy przychodów z działalności gospodarczej o równowartości przewyższającej 1.200.000 EURO w danym roku podatkowym, pomimo dokonania zmiany przedmiotu działalności, nie ma Pani możliwości ustalania dochodu z działalności na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika