Czy przychody uzyskiwane przez Pana są zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej?

Czy przychody uzyskiwane przez Pana są zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 sierpnia 2011 r. (data wpływu 19 sierpnia 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 września 2011 r. (data wpływu 23 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z tytułu świadczonych usług doradczych - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 19 sierpnia 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z tytułu świadczonych usług doradczych.


Z uwagi na stwierdzone we wniosku braki formalne, pismem z dnia 16 września 2011 r. Nr ITPB1/415-874/11-2/AD wezwano Pana do ich usunięcia. Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 22 września 2011 r. (data wpływu 23 września 2011 r.).


W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.


W maju bieżącego roku założył Pan działalność gospodarczą pod symbolem PKD: 7022 Z ? pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. Tym samym rozpoczął Pan prowadzenie zarobkowej działalności usługowej, którą wykonuje we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły. Jednocześnie ponosi Pan odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat i wykonanie czynności w ramach zarejestrowanej działalności gospodarczej. Czynności wykonuje Pan samodzielnie, w miejscu i czasie wyznaczonym przez Pana, jak również ponosi ryzyko gospodarcze związane z zarejestrowaną działalnością gospodarczą. Obecnie świadczy Pan usługi doradztwa na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której wcześniej przez trzy miesiące pracował na stanowisku księgowego. Są to usługi doradztwa w zakresie:


  • zarządzania produkcją,
  • zarządzania zasobami ludzkimi,
  • organizacji pracy,
  • planowania strategicznego.


Polegają one wyłącznie na doradztwie (w zakresie organizacji produkcji, kapitału ludzkiego i alokacji zasobów), tj. na obserwacji i podpowiadaniu rozwiązań organizacyjnych, które to propozycje rozważa i ewentualnie wprowadza w życie prezes spółki. Współpracuje Pan obecnie z jednym przedsiębiorstwem. Umowa, na podstawie której wykonuje usługi nie może być zakwalifikowana jako umowa o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontrakt menadżerski lub umowa o podobnym charakterze. Za świadczone usługi wystawia Pan co miesiąc fakturę VAT na rzecz spółki oraz samodzielnie odprowadza zaliczkę na podatek dochodowy (odliczając koszty uzyskania przychodu) i płaci według preferencyjnej stawki ubezpieczenie społeczne. W dalszej przyszłości jeśli Pana usługi na rzecz spółki przyniosłyby rezultaty, możliwe jest objęcie stanowiska dyrektora zarządzającego na podstawie umowy o pracę bądź w oparciu o kontrakt menadżerski. Jest Pan też zainteresowany poszukiwaniem nowych kontrahentów jak również ma zamiar proponować swoje usługi doradztwa i zarządzania poprzez stronę internetową.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy postępuje Pan zgodnie z prawem wykonując usługi doradztwa w oparciu o działalność gospodarczą...
  2. Czy przychody uzyskiwane przez Pana są zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej...
  3. Czy poprawne jest, iż samodzielnie płaci Pan zaliczkę na podatek dochodowy...
  4. Czy zgodne z prawem jest prowadzenie działalności gospodarczej i posiadanie jednego klienta, z którym związany jest Pan umową o współpracę...


Przedstawiając własne stanowisko Wnioskodawca wskazuje, iż postępuje zgodnie z prawem wykonując usługi doradztwa w oparciu o działalność gospodarczą. Uważa Pan, iż przychody uzyskane przez niego są zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej i poprawnym jest, że samodzielnie płaci zaliczkę na podatek dochodowy. Ponadto zdaniem Pana zgodne z prawem jest prowadzenie przez niego działalności gospodarczej i posiadanie jednego klienta, z którym związany jest umową o współpracę.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy źródłami przychodów są:


  • działalność wykonywana osobiście,
  • pozarolnicza działalność gospodarcza.


Definicja pozarolniczej działalności gospodarczej zawarta została w art. 5a pkt 6 ww. ustawy. Zgodnie z jego treścią, działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkowa:


  1. wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa;
  2. polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż;
  3. polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,


  • prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


Wyłączenie to obejmuje więc m.in. przychody uzyskane z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 cytowanej powyżej ustawy.

Poszczególne kategorie tych przychodów wymieniono w art. 13 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 13 pkt 7 ww. ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Natomiast w świetle art. 13 pkt 9 ww. ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej ? z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

Wyjątek, o którym mowa w art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oznacza, że przychody podatnika, który na podstawie kontraktu menedżerskiego lub umowy o podobnym charakterze powołany został np. do składu zarządu, rady nadzorczej, komisji lub innych organów stanowiących osoby prawnej, są przychodami w rozumieniu art. 13 pkt 7, a nie art. 13 pkt 9 powołanej ustawy. Powołanie bowiem podatnika np. do składu zarządu, bez względu na sposób jego powołania, stanowi okoliczność, która powoduje zmianę kwalifikacji źródła przychodu.

Kontrakt menedżerski jest typem umowy nienazwanej, opartej zgodnie z art. 750 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), na umowie zlecenia. Stanowi on, że do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniach. Przez zawarcie kontraktu menedżerskiego przyjmujący zlecenie zobowiązuje się za wynagrodzeniem do stałego wykonywania czynności zarządzania przedsiębiorstwem zleceniodawcy w jego imieniu i na jego rzecz.

Z treści przytoczonych powyżej przepisów prawa podatkowego wynika, iż istotą kontraktu menedżerskiego, czy umów o zarządzanie przedsiębiorstwem lub umów o podobnym charakterze, zawieranych pomiędzy przedsiębiorcą zlecającym zarząd, a samodzielnym podmiotem ? zarządcą, jest zarządzanie przez ten ostatni podmiot tymże (cudzym) przedsiębiorstwem, na rzecz i w interesie przedsiębiorcy, na jego rachunek i ryzyko. Zatem o kwalifikacji wykonywanej działalności na gruncie prawa podatkowego do poszczególnego źródła przychodu decyduje rzeczywisty charakter wykonywanej działalności (faktyczny zakres świadczonych usług).

Opierając się zatem na opisie usług, które świadczy Pan na rzecz spółki, należy uznać, że przedmiotowych usług nie można zakwalifikować jako uzyskiwanych w ramach kontraktu menedżerskiego, umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, czy też umowy o podobnym charakterze. W przedstawionym stanie faktycznym w ramach tej umowy, nie zlecono Panu zarządzania cudzym przedsiębiorstwem, a więc umowa ta pozbawiona jest podstawowego elementu charakterystycznego dla wymienionych umów.

Zgodnie z oświadczeniem zawartym we wniosku, ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z zarejestrowaną działalnością gospodarczą, a czynności wykonuje samodzielnie, w miejscu i czasie wyznaczonym przez siebie. Ponosi Pan również odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat i wykonanie czynności w ramach zarejestrowanej działalności gospodarczej.

Stwierdzić zatem należy, iż usługi które Pan wykonuje, w zakresie opisanym we wniosku, w sposób zorganizowany i ciągły, zakwalifikować należy jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na powyższe nie ma wpływu fakt, że obecnie wykonuje Pan usługi na rzecz jednego podmiotu.

W myśl przepisu art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 ? są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f - 3h.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż w przypadku osiągnięcia dochodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług doradczych ma Pan obowiązek wpłacania w trakcie roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Należy przy tym zastrzec, iż przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Jeżeli więc przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Końcowo wskazuje się, że interpretacja odnosi się wyłącznie do zagadnień prawa podatkowego w kontekście zadanych pytań i zaprezentowanego przez Pana stanowiska. Nie rozstrzyga o zgodności opisanych we wniosku czynności z innymi przepisami.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).


Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika