Dotyczy zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dotyczących (...)

Dotyczy zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dotyczących otrzymania przedsiębiorstwa w formie darowizny.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 9 listopada 2009 r. (data wpływu 16 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dotyczących otrzymania przedsiębiorstwa w formie darowizny ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 16 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dotyczących otrzymania przedsiębiorstwa w formie darowizny.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Obecnie jest Pan zatrudniony na podstawie umowy o pracę w przedsiębiorstwie prywatnym prowadzonym przez siostrę. Jednakże zamierza Pan zrezygnować z pracy i rozpocząć własną działalność gospodarczą, zarejestrować się jako czynny podatnik podatku od towarów i usług, zaprowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz wybrać 19% podatek liniowy, (nie planuje Pan uzyskiwania przychodów z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy). Ze względu na prywatne plany siostra prawdopodobnie zdecyduje się darować Panu prowadzone przedsiębiorstwo. Na przedsiębiorstwo rozumiane jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej złożą się w szczególności: środek trwały (samochód ciężarowy), wyposażenie (komputery i wyposażenie biura - biurka, regały szafy), towary handlowe, należności i zobowiązania, a także gotówka w kasie i banku. Darowizna zgodnie z art. 751 § 1 ustawy Kodeks cywilny będzie dokonana w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Siostra Pana jest czynnym podatnikiem podatku VAT, prowadzi podatkową książkę przychodów i rozchodów i płaci 19% liniowy podatek dochodowy. Po otrzymaniu darowizny będzie Pan kontynuował działalność gospodarczą przy użyciu otrzymanych składników.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego...


Przedstawiając własne stanowisko w sprawie oceny przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdził Pan, że nie znajduje zastosowania art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Właściwym będzie art. 2 ust. 1 pkt 3, powyższej ustawy, który zwalnia z obowiązku stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym do przychodów opodatkowanych podatkiem od spadków i darowizn.

Na potwierdzenie powołanego przytoczono pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Mielcu, znak US.111-415/6/05, zgodnie z którym m.in. ?Nabycie przez osoby fizyczne na terytorium RP własności rzeczy w formie darowizny podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. Z opisu stanu faktycznego zawartego w złożonym wniosku wynika, że po otrzymaniu przedsiębiorstwa w drodze darowizny zamierza pan prowadzić działalność gospodarczą. W związku z tym, na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów z działalności gospodarczej podatnika zalicza się wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn. Tak więc jeżeli otrzyma pan przedsiębiorstwo od ojca w formie darowizny, to wartość darowizny nie będzie stanowiła przychodu z działalności gospodarczej. Tym samym darowizna przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.?

Ponadto uważa Pan, iż zgodnie z przepisem art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, otrzymane w darowiźnie towary handlowe i wyposażenie nie będą stanowi kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie ? oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.


W myśl art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:


  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Stosownie do treści art. 552 Kodeksu cywilnego czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów. Może więc nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej, w tym na podstawie umowy sprzedaży, zamiany, darowizny.

Stosownie do zapisu art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Celem darowizny jest dokonanie nieodpłatnego przysporzenia na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Może ona polegać zarówno na przesunięciu do majątku obdarowanego określonych przedmiotów majątkowych, jak i na innych formach dyspozycji majątkowych darczyńcy prowadzących do zmniejszenia jego majątku, a po stronie majątku obdarowanego ? do zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów.

Zgodnie z brzmieniem art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768) podatkowi od spadków i darowizn, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. darowizny.

Natomiast zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy od spadków i darowizn.

Skoro zatem nabycie przedsiębiorstwa w drodze darowizny podlega uregulowaniom ustawy o podatku od spadków i darowizn to, na mocy tego przepisu, do opodatkowania tej darowizny nie mają zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Wobec powyższego wskazać należy, iż wartość otrzymanych od siostry w formie darowizny towarów handlowych oraz wyposażenia nie będzie stanowiła dla Pana kosztów uzyskania przychodów bowiem jedną z przesłanek uznania wydatków za koszty uzyskania przychodów jest warunek ich poniesienia, a takowych wydatków Pan nie poniósł. Nie została bowiem spełniona jedna z przesłanek wynikających z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, w świetle opisanego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego i powołanych przepisów prawa, w związku z otrzymaniem w formie darowizny przedsiębiorstwa od siostry nie powstanie u obdarowanego przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika