1. Czy ponoszone przez Wnioskodawcę koszty studiów doktoranckich w zakresie ekonomii (faktura VAT za (...)

1. Czy ponoszone przez Wnioskodawcę koszty studiów doktoranckich w zakresie ekonomii (faktura VAT za studia) stanowią koszty uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej?
2. Czy ponoszone przez Wnioskodawcę koszty zakupu materiałów dydaktycznych, koszty koniecznego udziału w tematycznych seminariach naukowych i inne koszty związane bezpośrednio ze studiami stanowią koszty uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 24 sierpnia 2011 r. (data wpływu 26 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu opłat związanych ze studiami doktoranckimi - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 26 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu opłat związanych ze studiami doktoranckimi.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Od czerwca 2011 roku Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie m.in.: działalności związanej z oprogramowaniem (62.01.Z), działalności związanej z doradztwem w zakresie informatyki (62.02.Z), działalności związanej z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi (62.03.Z), działalności usługowej w zakresie technologii informatycznych i komputerowych (62.09.Z), działalności portali internetowych (63.12.Z), pozostałej działalności usługowej w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowanej (63.99.Z).

Jednocześnie Wnioskodawca jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na stanowisku projektanta w firmie z branży IT.

Jednym z podstawowych obszarów działania przedsiębiorstwa będzie tworzenie systemów informatycznych wspomagających działanie firmy - między innymi w dziedzinie zarządzania jej finansami. Z wykształcenia Wnioskodawca jest magistrem inżynierem informatyki w specjalności informatycznych systemów zarządzania. Dzięki temu posiada zalążek wiedzy potrzebnej do tworzenia systemów związanych z zarządzaniem finansami (temat pracy magisterskiej - Modelowanie i ocena płynności finansowej przedsiębiorstwa z wykorzystaniem sieci neuronowych). Aby tworzyć systemy wysokiej jakości niezbędne jest jednak dalsze kształcenie w kierunkach związanych z ekonomią. W związku z tym od dwóch lat Wnioskodawca jest słuchaczem studiów doktoranckich Wydziału Ekonomii i Zarządzania na kierunku Ekonomia. Zdobyta dotychczas wiedza umożliwiła założenie działalności oraz jej prowadzenie, a dalsze kształcenie umożliwi rozszerzenie zakresu działalności i tym samym pozyskanie nowych odbiorców usług. Oprócz tego, dzięki efektywniejszemu wykorzystaniu zasobów, zwiększą się dochody przedsiębiorstwa. Program studiów przewiduje między innymi przedmioty: przedsiębiorczość, ekonomika przedsiębiorstwa, finanse przedsiębiorstw, analiza strategiczna oraz wiele innych związanych zarówno z prowadzeniem przedsiębiorstwa, jak i z ekonomią na poziomie makro. Od nowego roku akademickiego koszty związane ze studiami Wnioskodawca chciałby wliczać do kosztów uzyskania przychodów.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy ponoszone przez Wnioskodawcę koszty studiów doktoranckich w zakresie ekonomii (faktura VAT za studia) stanowią koszty uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej...
  2. Czy ponoszone przez Wnioskodawcę koszty zakupu materiałów dydaktycznych, koszty koniecznego udziału w tematycznych seminariach naukowych i inne koszty związane bezpośrednio ze studiami stanowią koszty uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej...


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, do których zalicza się studia, nie są ujęte w katalogu zawartym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kontynuowanie kształcenia na kierunku ekonomicznym ma pozytywny wpływ na dwa aspekty działalności. Dzięki temu, że kierunek studiów jest zgodny z zakresem wykonywanej działalności (tworzenie systemów informatycznych mających zarządzać ekonomią w przedsiębiorstwie), jakość świadczonych usług będzie rosła, a co za tym idzie, zwiększy się przychód (większa liczba klientów, wyższe ceny usług). Charakter oraz program studiów, wpływa na poprawienie efektywności kierowania firmą i ma istotny wpływ na zwiększenie obecnych i przyszłych przychodów firmy oraz redukcję kosztów. Dodatkowo ewentualny późniejszy tytuł doktora ekonomii stanowić będzie dla obecnych i przyszłych klientów gwarancję wysokiego poziomu świadczonych usług. W związku z powyższym, koszty studiów doktoranckich w postaci czesnego stanowią koszty uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Również inne koszty związane bezpośrednio ze studiami (o ile taki związek da się stwierdzić), na przykład zakup materiałów dydaktycznych, udział w seminariach lub konferencjach, w ocenie Wnioskodawcy stanowią koszty uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.


W świetle powołanego uregulowania, aby dany wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu zaistnieć muszą łącznie trzy warunki:


  • celem poniesienia wydatku (bezpośrednim lub pośrednim) powinno być osiągnięcie przychodu, lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów,
  • wydatek ten nie może być wymieniony w zawartym w art. 23 ust. 1 ww. ustawy katalogu wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,
  • wydatek musi być prawidłowo udokumentowany.


W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w formie studiów doktoranckich nie są ujęte w katalogu zawartym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów. Dla uzyskania takiego statusu konieczne jest również zaistnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem, a celem jakim jest osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Do stwierdzenia, czy poniesione wydatki na studia mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej istotnym jest ustalenie czy takie wydatki związane są ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i mają związek z tą działalnością, czy też wydatki te służą tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością gospodarczą, które co do zasady mają charakter osobisty.

Jako uzasadnione racjonalnie i gospodarczo, koszty których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła jakim jest działalność gospodarcza, uznać należy wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem jest m.in. działalność związana z oprogramowaniem, portalami internetowymi, doradztwem w zakresie informatyki, zarządzaniem urządzeniami informatycznymi, usługami w zakresie technologii informatycznych i komputerowych. Wnioskodawca - magister inżynier informatyki w specjalności informatycznych systemów zarządzania - posiada wiedzę potrzebną do tworzenia systemów związanych z zarządzaniem finansami. Jak podano we wniosku, aby tworzyć systemy wysokiej jakości niezbędne jest jednak dalsze kształcenie w kierunkach związanych z ekonomią. W związku z tym od dwóch lat Wnioskodawca jest słuchaczem studiów doktoranckich na kierunku Ekonomia. Zdobyta dotychczas wiedza umożliwiła założenie działalności oraz jej prowadzenie, a dalsze kształcenie umożliwi rozszerzenie zakresu działalności i tym samym pozyskanie nowych odbiorców usług. Od nowego roku akademickiego koszty związane ze studiami Wnioskodawca chciałby wliczać do kosztów uzyskania przychodów.

Mając na uwadze powyższe, jeżeli program studiów doktoranckich Wnioskodawcy jest bezpośrednio związany z zakresem prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, a zdobyta wiedza będzie miała odzwierciedlenie w powstaniu lub wzroście przychodu (np. poprzez wpływ na zakres oraz jakość świadczonych przez Wnioskodawcę usług), ewentualnie w zachowaniu źródła tego przychodu, nie ma przeszkód prawnych aby zaliczyć wydatki związane z tymi studiami (czesne, zakup materiałów dydaktycznych i inne koszty związane bezpośrednio ze studiami) do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te, jako przydatne do prawidłowego wykonywania działalności gospodarczej mogą stanowić koszt uzyskania przychodu, choć trudno je przypisać konkretnym przychodom, jednak pod koniecznym warunkiem ich należytego udokumentowania.

Jednakże zauważyć należy, iż to na podatniku spoczywa ciężar wykazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami, a osiąganymi przychodami oraz okoliczności, iż ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, bądź na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Wykazanie takiego związku jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu.

Jeśli podatnik nie wykaże ww. związku lub nie przedstawi rzeczowych argumentów wskazujących na celowość wydatków poniesionych na studia z punktu widzenia zachowania lub zabezpieczenia ww. źródła przychodów, to wydatki te nie mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów.

Przy tym podkreślić należy, że interpretację indywidualną wydaje się wyłącznie w oparciu o stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) przedstawione przez Wnioskodawcę, natomiast dopiero w toku prowadzonego postępowania podatkowego lub kontrolnego właściwy organ podatkowy może dokonać ustalenia okoliczności stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), które rzeczywiście zaistniały.

Ponadto, jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe różni się od zdarzenia przyszłego mającego miejsce w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika