Czy podatnik ma prawo złożyć oświadczenie o zastosowaniu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (...)

Czy podatnik ma prawo złożyć oświadczenie o zastosowaniu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zgodnie z pismem o odmowie stosowania karty podatkowej, mając na uwadze fakt, iż nie mógł go złożyć we wcześniejszym terminie ponieważ nie mógł jednocześnie ubiegać się o zastosowanie dwóch form opodatkowania oraz fakt, iż nie zachodzą sytuacje wyłączające możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wymienione w art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i spełnia warunki umożliwiające opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 września 2010 r. (data wpływu 28 września 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 listopada 2010 r. (data wpływu 19 listopada 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ? jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 28 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 i § 4 oraz w art. 14f § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z powyższym, pismem z dnia 29 października 2010 r. znak ITPB1/415-914/10-2/AD wezwano Pana do usunięcia ww. braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 16 listopada 2010 r. (data wpływu 19 listopada 2010 r.).


W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Dokonał Pan zgłoszenia działalności gospodarczej zakwalifikowanej według PKD 2007 ? 6201Z ? działalność związana z oprogramowaniem. W dniu 22 czerwca 2010 r. złożył Pan wniosek do urzędu skarbowego o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej. W dniu 15 września 2010 r. otrzymał Pan decyzję o odmowie zastosowania ww. formy opodatkowania z informacją o obowiązku opłacania:


  • ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych albo
  • podatku dochodowego na ogólnych zasadach.


W okresie od 18 czerwca 2010 r. do 7 września 2010 r. opłacany był terminowo podatek wynikający z wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej oraz uzyskany był pierwszy przychód. Jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług i przychód i w związku z tym przychód uzyskany przez Pana jest w całości ewidencjonowany.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy ma Pan prawo złożyć oświadczenie o zastosowaniu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zgodnie z pismem o odmowie stosowania karty podatkowej, mając na uwadze fakt, iż nie mógł go złożyć we wcześniejszym terminie ponieważ nie mógł jednocześnie ubiegać się o zastosowanie dwóch form opodatkowania oraz fakt, iż nie zachodzą sytuacje wyłączające możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wymienione w art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i spełnia warunki umożliwiające opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym...


Przedstawiając własne stanowisko Wnioskodawca wskazuje, iż będąc podatnikiem podatku od towarów i usług wypełnia obowiązek ewidencji przychodów, na podstawie której naliczenie wstecz należnego podatku z tytułu opodatkowania w formie ryczałtu jest wykonalne, a tym samym spełniony zostałby warunek prawidłowego naliczenia podatku zryczałtowanego od uzyskanych przychodów zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W związku z powyższym zdaniem Pana z uwagi na brak możliwości ubiegania się jednocześnie o zastosowanie dwóch form opodatkowania: w formie karty podatkowej oraz w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, po odmowie zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej - powinien Pan prowadząc ewidencję przychodów, pomimo wykonania pierwszej sprzedaży - mieć prawo do złożenia oświadczenia o zastosowaniu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 9a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego i niezłożenia w określonym terminie oświadczenia (wniosku), o którym mowa w ust. 1 lub w art. 29 ust. 1, podatnik jest obowiązany do założenia właściwych ksiąg i opłacania podatku na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym (art. 9 ust. 3 ww. ustawy).

W myśl art. 29 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej, według ustalonego wzoru, za dany rok podatkowy, podatnik składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a jeżeli podatnik rozpoczyna działalność w trakcie roku podatkowego - przed rozpoczęciem działalności. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że prowadzi nadal działalność opodatkowaną w tej formie. W przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej składa jeden ze wspólników.

Naczelnik urzędu skarbowego, uwzględniając wniosek o zastosowanie karty podatkowej, wydaje decyzję ustalającą wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej, odrębnie na każdy rok podatkowy (?), o czym stanowi art. 30 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.


Jeżeli jednak naczelnik urzędu skarbowego stwierdzi brak warunków do zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej, to w myśl art. 30 ust. 2 ww. ustawy, wydaje decyzję odmowną. W tym przypadku podatnik jest obowiązany płacić:


  1. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli spełnia warunki określone w rozdziale 2, albo
  2. podatek dochodowy na ogólnych zasadach.


Podatnicy, o których mowa w ust. 2, korzystający dotychczas ze zwolnienia od obowiązku prowadzenia ksiąg albo ewidencji, o której mowa w art. 15 ust. 1, są obowiązani do założenia i prowadzenia właściwych ksiąg albo ewidencji, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została doręczona decyzja odmawiająca im zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej (30 ust. 3 ww. ustawy).

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że przed rozpoczęciem działalności gospodarczej złożył Pan, do właściwego miejscowo naczelnika urzędu skarbowego wniosek o zastosowanie karty podatkowej, tym samym wskazując, że chce Pan rozliczać podatek dochodowy w sposób zryczałtowany. Decyzją naczelnik urzędu skarbowego odmówił Panu prawa zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej.

Zgodnie z cytowanym art. 30 ust. 2 o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w sytuacji, gdy naczelnik urzędu skarbowego wydaje decyzję odmawiającą zastosowanie karty podatkowej i jednocześnie spełnione są warunki określone w rozdziale 2 ww. ustawy ? istnieje możliwość opłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, pod warunkiem spełnienia pozostałych przesłanek umożliwiających opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym.

Reasumując, mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, iż w sytuacji przedstawionej we wniosku ? jeżeli nie zachodzą wyłączenia, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - ma Pan prawo do opodatkowania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Nadmienić należy, iż w takiej sytuacji nie ma Pan obowiązku złożenia oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Tym samym opierając się na przedstawionym we wniosku opisie zdarzenia przyszłego należy uznać, iż stanowisko Pana jest nieprawidłowe. W niniejszym przypadku przysługuje Panu prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Prawo to nie jest zależne od złożenia oświadczenia o zastosowaniu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, więc nie można zaakceptować zawartego we własnym stanowisku stwierdzenia, iż ma Pan prawo do złożenia tego oświadczenia po uzyskaniu decyzji o odmowie zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej.

Jednocześnie podkreślenia wymaga, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Niniejsza interpretacja nie dotyczy zasadności wyboru przez Pana formy opodatkowania. Przedstawione stanowisko oparte zostało na założeniu, iż zostały przez Pana spełnione warunki określone w art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, umożliwiające opłacanie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika