Czy w związku ze sprzedażą przychówku pytona królewskiego istnieje obowiązek opłacania podatku (...)

Czy w związku ze sprzedażą przychówku pytona królewskiego istnieje obowiązek opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 31 sierpnia 2011 r. (data wpływu 19 września 2011 r.), uzupełnionym w dniu 4 listopada 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskiwanych z hodowli pytona królewskiego ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 19 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskiwanych z hodowli pytona królewskiego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawczyni prowadzi amatorską hodowlę zwierząt egzotycznych ? pytona królewskiego (Python regius), z której doczekała się przychówku. Wnioskodawczyni zamierza sprzedać młode, jako nadwyżkę hodowlaną, po upływie 2 miesięcy od dnia wyklucia. Wszystkie zwierzęta zarejestrowane są w Urzędzie Miasta oraz posiadają dokumenty potwierdzające ich legalne pochodzenie.

Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej, ani działalności rolniczej. Hodowla nie jest prowadzona w celu zarobkowym, lecz w celach hobbystycznych i obserwacyjnych (amatorskich). Jakikolwiek dochód uzyskany ze sprzedaży młodych przeznaczany jest na utrzymanie hodowli, tj. na zakup sprzętu, karmy, podłoża, pokrycie kosztów rejestracji zwierząt, dokumentów, ogrzewania, obsługi weterynaryjnej.

Wnioskodawczyni wskazuje, że sprzedaż przychówku pytona królewskiego nie może nastąpić wcześniej niż 2-3 miesiące od daty wyklucia lub nawet później, co związane jest z procesem ?rozkarmiania?. Środki uzyskane ze sprzedaży młodych osobników (nadwyżki hodowlanej) przeznaczane są na utrzymanie hodowli. W związku z tym, Wnioskodawczyni nie uzyskuje żadnej korzyści majątkowej.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w opisanej sytuacji istnieje obowiązek opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych...


Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż przychówku pytona królewskiego nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Prowadzona przez Wnioskodawczynię hodowla ma charakter hobbystyczny (niezarobkowy), nie jest prowadzona w ramach działalności gospodarczej, ani rolniczej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), co do zasady, dotyczą opodatkowania wszelkich dochodów osób fizycznych. Jednakże przepisów tej ustawy, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1, nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Działy specjalne produkcji rolnej stanowią źródło przychodu określone w art. 10 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy.


Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:


  1. miesiąc ? w przypadku roślin,
  2. 16 dni ? w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
  3. 6 tygodni ? w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  4. 2 miesiące ? w przypadku pozostałych zwierząt


  • licząc od dnia nabycia.


Działami specjalnymi produkcji rolnej ? w myśl art. 2 ust. 3 tej ustawy ? są natomiast uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin ?in vitro?, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Ponadto, jak wynika z przepisu art. 2 ust. 3a wyżej cytowanej ustawy, nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nie przekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy, zwanym ?załącznikiem nr 2?.

Należy zauważyć, iż załącznik Nr 2 ?Tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego? określa jakie uprawy, hodowla i chów zwierząt z uwagi na ich rozmiary nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej, a także normy szacunkowe dochodu rocznego odnoszące się do jednostek powierzchni upraw i innych jednostek poszczególnych rodzaj ów produkcji zwierzęcej.

Do działów specjalnych produkcji rolnej nie zalicza się hodowli pytona królewskiego, bowiem w Tabeli, o której mowa powyżej, w specyfice rodzajowej tego typu hodowla nie została wymieniona.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni prowadzi amatorską hodowlę zwierząt egzotycznych ? pytona królewskiego. Wnioskodawczyni zamierza sprzedać młode, jako nadwyżkę hodowlaną, po upływie 2 miesięcy od dnia wyklucia. Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej.

Na podstawie przeanalizowanych powyżej regulacji prawnych stwierdzić należy, że ? wbrew twierdzeniom zawartym we wniosku ? hodowla pytona królewskiego jest działalnością rolniczą. Działalność Wnioskodawczyni ma bowiem polegać na sprzedaży młodych zwierząt, pochodzących z własnej hodowli. Z uwagi na taką kwalifikację, dochody uzyskiwane ze sprzedaży przychówku pytona królewskiego nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawczyni, zgodnie z którym sprzedaż przychówku pytona królewskiego nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ? należało uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika