Czy wartość środków transportowych zakupionych w ramach prowadzonej indywidualnie działalności (...)

Czy wartość środków transportowych zakupionych w ramach prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej, ze środków pomocy udzielonej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach sektorowego programu operacyjnego, w związku ze śmiercią współmałżonki, w 1/2 części, wchodzi do podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 8 października 2007 r. (data wpływu 11.10.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie podstawy opodatkowania - jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 11 października 2007 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 29 października 2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków darowizn w zakresie podstawy opodatkowania.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Jest Pan przedsiębiorcą prowadzącym samodzielnie działalność gospodarczą. W dniu 20 lipca 2005 r. zawarł Pan z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w W. umowę o dofinansowanie projektu w ramach sektorowego programu operacyjnego w kwocie 238 620 zł. Środki te przeznaczył Pan, zgodnie z postanowieniami umowy, na zakup specjalistycznych środków transportu w postaci samochodów izotermicznych z agregatami chłodniczymi. Ponadto, w umowie tej zobowiązał się Pan, między innymi, do nieprzenoszenia prawa własności nabytych dóbr oraz wykorzystania ich zgodnie z przeznaczeniem przez okres 5 lat od dnia dokonania płatności przez ww. Agencję. Jesienią 2006 r. zmarła Pana żona, z którą pozostawał Pan we wspólności majątkowej. Ponadto zaznaczył Pan, że żona nie brała udziału w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej i nie była stroną zawartej z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umowy.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy wartość środków transportowych zakupionych w ramach prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej, ze środków pomocy udzielonej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach sektorowego programu operacyjnego, w związku ze śmiercią współmałżonki, w 1/2 części, wchodzi do podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn...


Zdaniem Wnioskodawcy wartość środków transportowych zakupionych w ramach pomocy udzielonej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie wchodzi do podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, ponieważ własność wskazanych środków transportowych stanowi prawo niezbywalne, a tym samym, zgodnie z art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, wchodzi do majątku osobistego małżonka.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


W myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. jedn. Dz. U. z 2004 r., Nr 142 poz. 1514 ze zmianami) podatkowi od spadków i darowizn, podlega m.in. nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu i polecenia testamentowego.

Podstawę opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, stosownie do art. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn, stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli przed dokonaniem wymiaru podatku nastąpi ubytek rzeczy spowodowany siłą wyższą, do ustalenia wartości przyjmuje się stan rzeczy w dniu dokonania wymiaru, a odszkodowanie za ubytek należne z tytułu ubezpieczenia wlicza się do podstawy wymiaru.

Przedmiotem spadku, w myśl art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami) Kodeks cywilny, są prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzące z chwilą jego śmierci na określoną osobę lub określone osoby, w tym prawo własności rzeczy ruchomych.

Zgodnie z art. 31 § 1 ustawy z dn. 25 lutego 1964 r. kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r., nr 9, poz. 59 ze zmianami) chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). W myśl § 2 wskazanego przepisu, do majątku wspólnego należą w szczególności pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków, dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków, a także środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków. Ponieważ ustawa zawiera katalog otwarty, czyli przykładowy, przedmiotów wchodzących do majątku wspólnego, wejść mogą do niego także inne przedmioty majątkowe, nabyte w czasie trwania małżeństwa.

Stosownie do art. 33 kodeksu rodzinnego do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej; przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił; prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom; przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków; prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie; przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość; wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków; przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków; prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy oraz przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Mając na uwadze powyższe przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stwierdzić należy, że nabyte przez Pana w trakcie trwania małżeństwa specjalistyczne środki transportu weszły do majątku wspólnego Pana i Pana małżonki. Wprawdzie ich nabycia dokonano ze środków uzyskanych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a w umowie zawartej z tą Agencją zobowiązał się Pan do nieprzenoszenia praw, w tym prawa własności lub posiadania nabytych dóbr, wynikających z podpisanej umowy, przez okres 5 lat od dnia dokonania przez Agencję płatności, jednakże fakt ten nie sprawia, że własność przedmiotowych środków transportowych, stanowi prawo niezbywalne, które weszło do Pana majątku odrębnego. Prawo własności stanowi bowiem, z mocy art. 140 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami) Kodeks cywilny, prawo zbywalne i niedopuszczalne jest, w myśl art. 57 § 1 tejże ustawy, ograniczanie kompetencji do przeniesienia, obciążenia, zamiany lub zniesienia prawa, jeżeli wg. ustawy jest ono zbywalne. Dopuszczalne jest jednak zobowiązanie się uprawnionego wobec jakiejś osoby, że nie dokona oznaczonych rozporządzeń prawem zbywalnym i taką właśnie sytuację przewiduje zawarta przez Pana umowa z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W związku z powyższym, udział we współwłasności zakupionych środków transportu, przypadający Pana żonie wejdzie do masy spadkowej i jego nabycie w drodze spadku będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Przedłożone przez Pana przy piśmie z dnia 29 października 2007 r. kserokopie dowodów rejestracyjnych, na których widnieje Pana nazwisko, nie mają znaczenia dla oceny, kto jest wyłącznym właścicielem samochodów. Wskazują one jedynie, kto ma prawo do dysponowania wskazanymi w nich pojazdami, natomiast o prawie ich własności rozstrzygać należy na podstawie przytoczonych wyżej przepisów prawa cywilnego i rodzinnego.

Reasumując, brak jest podstaw prawnych, by podzielić przedstawione we wniosku stanowisko, iż wartość środków transportu, nabytych z funduszy uzyskanych od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, nie zwiększy podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika