Czy udzielenie oprocentowanej pożyczki przez spółkę z o.o. będącą podatnikiem podatku od towarów (...)

Czy udzielenie oprocentowanej pożyczki przez spółkę z o.o. będącą podatnikiem podatku od towarów i usług, drugiej spółce, również podatnikowi podatku od towarów i usług ? w sytuacji nieprowadzenia przez pożyczkodawcę działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek czy pośrednictwa finansowego i w sytuacji kiedy pożyczki te nie są udzielane w sposób częstotliwy ? jest opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 4 października 2007 r. (data wpływu 24 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki ? jest prawidłowe, o ile czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


UZASADNIENIE


W dniu 24 października 2007 r. (data wpływu) został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W styczniu 2007 r. Spółka otrzymała od innej Spółki z o.o. pożyczkę w kwocie 350.000 zł na bieżącą działalność gospodarczą. Pożyczka jest oprocentowana. Obie strony umowy pożyczki są podatnikami podatku od towarów i usług. Żadna ze spółek będących stronami umowy nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek, tzn. nie posiada w przedmiocie swojej działalności, określonym w umowie spółki i ujawnionym w Krajowym Rejestrze Sądowym, usług pośrednictwa finansowego. Udzielenie przedmiotowej pożyczki miało charakter sporadyczny (jednorazowy).


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy udzielenie oprocentowanej pożyczki przez spółkę z o.o. będącą podatnikiem podatku od towarów i usług, drugiej spółce, również podatnikowi podatku od towarów i usług ? w sytuacji nieprowadzenia przez pożyczkodawcę działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek czy pośrednictwa finansowego i w sytuacji kiedy pożyczki te nie są udzielane w sposób częstotliwy ? jest opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych...


Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionej sytuacji udzielenie oprocentowanej pożyczki przez podatnika podatku od towarów i usług innemu podatnikowi będącemu również podatnikiem podatku od towarów i usług, nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. W uzasadnieniu spółka wskazuje, iż zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowaniu tym podatkiem podlegają umowy pożyczki, jednak zgodnie z art. 2 pkt 4 tej ustawy nie podlegają opodatkowaniu umowy, gdy przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub zwolniona z tego podatku, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze prawo do lokalu, prawo do domu jednorodnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udziału w tych prawach, umowy spółki jej zmiany, umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W świetle powyższego, zdaniem Spółki istotną kwestią jest, czy z tytułu dokonania danej czynności strona jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z tego podatku zwolniona. Spółka wskazuje, iż na mocy art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z art. 8 tej ustawy, odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, które nie stanowi dostawy towarów, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a co za tym idzie, przedmiotowa pożyczka podlega opodatkowaniu tym podatkiem i jako usługa pośrednictwa finansowego jest z tego podatku zwolniona ( zał. Nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług). Wobec powyższego Spółka stoi na stanowisku, iż w ww. sprawie została spełniona przesłanka, o której mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z czym pożyczka, która została udzielona Spółce, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450) umowa pożyczki jako czynność cywilnoprawna podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Zgodnie z art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:


  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
  • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
  • umowy spółki i jej zmiany,
  • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Przepis ten ustanawia zasadę, że podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne podejmowane w ramach obrotu nieprofesjonalnego, natomiast obrót zawodowy (profesjonalny) objęty został podatkiem od towarów i usług. Zatem, nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych te czynności cywilnoprawne, których dokonanie rodzi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.

Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron (pożyczkodawca) z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z tego podatku zwolniona.

W związku z tym podkreślić należy, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania umowy pożyczki podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja podlega regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ww. ustawy.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że Spółka otrzymała od innej Spółki z o.o. pożyczkę na bieżącą działalność gospodarczą. Jeżeli usługa udzielonej spółce pożyczki w świetle przepisów ustawy podatku od towarów i usług zostanie uznana za mieszczącą się w zakresie zwolnienia od tego podatku, pożyczka ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika