Czy czynność cywilnoprawna (udokumentowana umową sprzedaży) polegająca na zakupie używanego sprzętu, (...)

Czy czynność cywilnoprawna (udokumentowana umową sprzedaży) polegająca na zakupie używanego sprzętu, który ma służyć działalności statutowej szkoły wyższej (tj. celom dydaktycznym i naukowym) opodatkowana jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko P., przedstawione we wniosku z dnia 13 listopada 2007 r. (data wpływu 27 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 27 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


P., będąca podatnikiem VAT, zawarła z osobą fizyczną, nie prowadzącą działalności gospodarczej, umowę na zakup używanego urządzenia (mikroskop). Sprzęt, którego wartość przewyższa 1.000 zł, będzie służył do celów dydaktycznych i może być również wykorzystany na potrzeby naukowe.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy czynność cywilnoprawna (udokumentowana umową sprzedaży) polegająca na zakupie używanego sprzętu, który ma służyć działalności statutowej szkoły wyższej (tj. celom dydaktycznym i naukowym) opodatkowana jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych...


Zdaniem Wnioskodawcy czynność cywilnoprawna polegająca na zakupie używanego sprzętu służącego celom statutowym szkolnictwa wyższego (dydaktyce i nauce) zwolniona jest z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 1 lit. f ustawy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (j.t. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450) umowa sprzedaży jako czynność cywilnoprawna podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 2 pkt 1 lit. f) ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne w sprawach nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej oraz zdrowia.


P. jest uczelnią wyższą działającą na podstawie ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2005 r. Nr 164, poz. 1365 ze zm.).


W myśl art. 13 ust. 1 ustawy o szkolnictwie wyższym podstawowymi zadaniami uczelni, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, są:


  1. kształcenie studentów w celu ich przygotowania do pracy zawodowej;
  2. wychowywanie studentów w poczuciu odpowiedzialności za państwo polskie, za umacnianie zasad demokracji i poszanowanie praw człowieka;
  3. prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych oraz świadczenie usług badawczych;
  4. kształcenie i promowanie kadr naukowych;
  5. upowszechnianie i pomnażanie osiągnięć nauki, kultury narodowej i techniki, w tym poprzez gromadzenie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych i informacyjnych;
  6. kształcenie w celu zdobywania i uzupełniania wiedzy;
  7. stwarzanie warunków do rozwoju kultury fizycznej studentów;
  8. działanie na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych.


Ponadto zgodnie z § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 września 1974 r. w sprawie przekształcenia W. w P. (Dz. U. Nr 34, poz. 199) zadaniem P. jest prowadzenie działalności dydaktycznej i naukowo-badawczej w zakresie nauk technicznych.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, P. zawarła z osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej umowę na zakup używanego urządzenia służącego do celów dydaktycznych, które może też być wykorzystywane na potrzeby naukowe. Zgodnie z powyższym umowa sprzedaży, polegająca na nabyciu rzeczy służącej celom dydaktycznym, została zawarta w sprawach nauki, zatem czynność ta nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Zastosowanie w konkretnym przypadku wyłączenia z podatku od czynności cywilnoprawnych określonego w art. 2 pkt 1 lit. f ustawy powoduje, że brak jest podstaw do sięgania do dalszych przepisów ustawy, określających zwolnienia z innych tytułów.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika