Czy istnieje możliwość odliczania od przychodów z tytułu najmu ww. mieszkania odsetek od kredytu (...)

Czy istnieje możliwość odliczania od przychodów z tytułu najmu ww. mieszkania odsetek od kredytu hipotecznego zaciągniętego na jego zakup?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 23 listopada 2011 r. (data wpływu 30 listopada 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów z najmu spłacanych odsetek od kredytu mieszkaniowego jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 30 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodu z najmu spłacanych odsetek od kredytu mieszkaniowego.


W ww. wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


W 2009 r. Wnioskodawca zakupił wraz z małżonką mieszkanie, na zakup którego został zaciągnięty kredyt ?rodzina na swoim? z dopłatami z BGK (umowa kredytowa z dnia 3 czerwca 2009 r.). Spłata rat kapitałowo ? odsetkowych kredytu dokonywana jest z rachunku bankowego Wnioskodawcy terminowo, zgodnie z harmonogramem spłat kredytu. Od kwietnia 2011 r. Wnioskodawca rozpoczął wynajmowanie ww. lokalu. Podatek dochodowy od najmu ww. mieszkania Wnioskodawca rozlicza na zasadach ogólnych.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy istnieje możliwość odliczania od przychodów z tytułu najmu ww. mieszkania odsetek od kredytu hipotecznego zaciągniętego na jego zakup?


Wnioskodawca wskazuje, że uzyskał informację z infolinii Krajowej Informacji Podatkowej, że podatnik rozliczający się na zasadach ogólnych ma prawo do pomniejszenia przychodu o wydatki w postaci odsetek od kredytu, który został zaciągnięty na zakup tego mieszkania. Podobny pogląd został wyrażony w licznych artykułach publikowanych na łamach dzienników gospodarczych i zamieszczonych w Internecie. Ww. stanowisko potwierdza również m.in. interpretacja wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB1/415-575/10-2/ES), która stanowi, że prawidłowe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu zaciągniętego w celu zakupu wynajmowanego mieszkania. W związku z powyższym w ocenie Wnioskodawcy wydatki poniesione na spłatę odsetek od kredytu udzielonego na zakup wynajmowanego lokalu mieszkalnego może zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów z najmu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), źródłem przychodu jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Z opisanego zdarzenia przyszłego wynika, że w 2009 r. Wnioskodawca zakupił wraz z małżonką mieszkanie, na zakup którego został zaciągnięty kredyt ?rodzina na swoim? z dopłatami z BGK (umowa kredytowa z dnia 3 czerwca 2009 r.). Spłata rat kapitałowo ? odsetkowych kredytu dokonywana jest z rachunku bankowego Wnioskodawcy terminowo, zgodnie z harmonogramem spłat kredytu. Od kwietnia 2011 r. Wnioskodawca rozpoczął wynajmowanie ww. lokalu. Podatek dochodowy od najmu ww. mieszkania Wnioskodawca rozlicza na zasadach ogólnych.

Zauważyć należy, że w przypadku opodatkowania dochodów z ww. źródła według skali podatkowej (na zasadach ogólnych), podatnik ma prawo do obniżania osiągniętego przychodu o koszty jego uzyskania.

W myśl ogólnej zasady wyrażonej w art. 22 ust. 1 o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Użyty przez ustawodawcę zwrot ?w celu? oznacza, iż aby określony wydatek mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodów, to pomiędzy tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek tego rodzaju, że poniesienie wydatku ma wpływ na osiągnięcie, zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodu.

Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 ww. ustawy i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo - skutkowym z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Jednakże ciężar wskazania owego związku spoczywa na podatniku, która wywodzi z tego określone skutki prawne.


Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:


  • pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • być właściwie udokumentowany.


Odnośnie kwestii zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodu odsetek od kredytu zaciągniętego na nabycie wynajmowanego lokalu mieszkalnego wskazać również należy, że istotny jest moment poniesienia przez podatników takiego wydatku.

Art. 23 ust. 1 pkt 32 i 33 ww. ustawy stanowi bowiem, iż nie uważa się za koszt uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów) oraz odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.

Z treści art. 23 ust. 1 pkt 32 i 33 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika zatem, że wydatki z tytułu odsetek od kredytu o ile spełniają warunek celowości, wynikający z art. 22 ust. 1 ustawy i nie zwiększają wartości początkowej wynajmowanego lokalu mieszkalnego mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu. Z tym jednak zastrzeżeniem - iż zgodnie z powyżej cytowanym art. 23 ust. 1 pkt 32 i 33 - do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć tylko te odsetki, które zostały faktycznie zapłacone.

Reasumując, wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę od momentu przekazania lokalu mieszkalnego pod wynajem z tytułu odsetek od ww. kredytu mogą zostać zakwalifikowane do kosztów uzyskania przychodów z najmu.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika