Sprzedaż mieszkania. sygn: ITPB2/415-1106/08/TJ

Sprzedaż mieszkania.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 3 grudnia 2008 r. (data wpływu 3 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego - jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 3 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, nabytego częściowo w drodze spadku i częściowo w drodze działu spadku.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W dniu 28 grudnia 2004 r. zmarła Pani Emilia N. Spadek po niej, mieszkanie, nabyli mąż, w 1/2 części, brat i siostra, każde z nich po 1/6 części, a także bratanek i jego córka w udziale wynoszącym 1/12 części każde z nich. Nabycie to stwierdzone zostało postanowieniem Sądu z dnia 4 października 2005 r. W dniu 23 maja 2006 r. zmarł mąż Emilii N., po którym spadek nabyło pięcioro rodzeństwa, w tym Pani, każdy w udziale wynoszącym 1/5 masy spadkowej. Nabycie to stwierdzone zostało postanowieniem Sądu z dnia 11 sierpnia 2006 r. W dniu 15 lutego 2007 r. umiera jeden ze spadkobierców męża Pani Emilii N., po którym spadek nabyła żona oraz troje dzieci. Nabycie to stwierdzone zostało postanowieniem Sądu z dnia 3 kwietnia 2007 r. W dniu 29 kwietnia 2008 r. nastąpił dział spadku, w wyniku którego stała się Pani jedyną właścicielką mieszkania, z jednoczesnym obowiązkiem spłaty pozostałych spadkobierców. W dniu 17 listopada 2008 r. nastąpiła sprzedaż przedmiotowego mieszkania za kwotę 185.000 zł, z której dokonała Pani spłaty wszystkich spadkobierców według wysokości ich udziałów. Ponadto podaje Pani, że mieszkanie to, po śmierci Emilii N. i jej męża, nie było przez nikogo zamieszkane i nikt nie był w nim zameldowany.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży mieszkania, nabytego częściowo w drodze spadku, a częściowo w drodze działu spadku...


Zdaniem Wnioskodawcy, nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku, ponieważ zniesienie współwłasności odbyło się tylko w celu ułatwienia sprzedaży przedmiotowego mieszkania przez jedną, a nie kilka osób. Natomiast w sytuacji obowiązku zapłaty podatku dochodowego pozbawiona zostałaby Pani swojego udziału w spadku.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, innych rzeczy, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w 2006 r. nabyła Pani w drodze spadku udział w lokalu mieszkalnym. Następnie w 2008 r. w drodze działu spadku została Pani właścicielką całego lokalu, stanowiącego przedmiot spadku, z obowiązkiem spłaty na rzecz pozostałych spadkobierców. Sprawia to, że w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdą przepisy obowiązujące zarówno w 2006 r. jak i w roku 2008. Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono bowiem zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2007 r.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., wolne od podatku dochodowego w całości są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Na podstawie tego przepisu przychód uzyskany przez Panią ze sprzedaży przedmiotowego lokalu mieszkalnego, w wysokości odpowiadającej udziałowi, jaki nabyła Pani w spadku, zwolniony więc będzie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Od pozostałej części dochodu, odpowiadającej udziałowi, jaki nabyła Pani w wyniku działu spadku, zobowiązana będzie Pani do zapłaty podatku dochodowego na zasadach określonych w art. 30e ustawy. Zgodnie bowiem z teorią prawa rzeczowego, przyznanie danej osobie na wyłączną własność rzeczy w drodze działu spadku, jest nabyciem tych rzeczy. Stąd wszelkie przypadki gdy udział danej osoby ulega powiększeniu, traktowany być musi w kategorii nabycia, gdyż w ten sposób ulega powiększeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad rzeczą (nieruchomością), jak też stan jej majątku osobistego.

W związku z powyższym dochód ze sprzedaży przedmiotowego lokalu mieszkalnego (o ile wystąpi), w części odpowiadającej udziałowi nabytemu przez Panią w 2008 r., podlegał będzie, zgodnie z art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r., opodatkowaniu podatkiem dochodowym, wynoszącym 19% podstawy obliczenia podatku. W myśl ustępu 2 wskazanego przepisu podstawą obliczenia podatku, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest natomiast, stosownie do art. 19 ust. 1 ww. ustawy, ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), stanowią natomiast udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Podatek ten jest płatny w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45, za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie (art. 30e ust. 4).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika