Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

1.3.2011

Sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z budynkiem w stanie surowym zamkniętym.

Interpretacja indywidualna sygnatura: ITPB2/415-1106/10/TJ

Typ dokumentu:Interpretacja indywidualna
Sygnatura:ITPB2/415-1106/10/TJ
Autor:Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy
Słowa kluczowe:budynek, nakłady, prawa majątkowe, sprzedaż
Kategoria:
Istota interpretacji:Sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z budynkiem w stanie surowym zamkniętym.

Strona 1 z 2
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 29 listopada 2010 r. (data wpływu 1 grudnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z budynkiem w stanie surowym zamkniętym


  • jest prawidłowe w części dotyczącej przychodu uzyskanego ze sprzedaży prawa użytkowania wieczystego odpowiadającemu udziałowi nabytemu w 2003 r.
  • jest nieprawidłowe, w pozostałym zakresie.


UZASADNIENIE


W dniu 1 grudnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z budynkiem w stanie surowym zamkniętym.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W 1996 r., w drodze spadku, nabył Pan 1/4 masy spadkowej po zmarłym ojcu, w skład której wchodziło prawo użytkowania wieczystego gruntu z budynkiem w stanie surowym zamkniętym (t.j. połową domu w zabudowie bliźniaczej). W 2003 r. na podstawie darowizny otrzymał Pan od matki pozostałe 3/4 działki wraz z budynkiem. Od momentu, w którym stał się Pan właścicielem całej nieruchomości (t.j. prawa wieczystego użytkowania działki oraz połowy domu w zabudowie bliźniaczej) na działce i budowie nie poczynił Pan żadnych nakładów. Nie był tam Pan również zameldowany. Budynek naniesiony był na mapę ewidencyjną jako tereny mieszkalne oraz miał nadany numer (adres). W 2007 r. sprzedał Pan ww. prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z budynkiem w stanie surowym zamkniętym. Podaje Pan ponadto, że nabycie spadku potwierdzone zostało postanowieniem sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, natomiast darowizna dokonana została na podstawie aktu notarialnego.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


W jaki sposób powinien zostać rozliczony podatek dochodowy od dochodu uzyskanego ze sprzedaży ww. nieruchomości...


Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanej sytuacji obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodu otrzymanego ze sprzedaży nieruchomości nie powstanie, ponieważ do 2006 roku obowiązywał przepis, zgodnie z którym przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku lub darowizny są zwolnione z podatku, a prawo własności Wnioskodawca uzyskał w okresie obowiązywania zwolnienia.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe w części dotyczącej przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w prawie użytkowania wieczystego nabytego w 2003 r. oraz za nieprawidłowe w pozostałym zakresie.


W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie:


  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,


  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.


Pojęcie użytkowania wieczystego zawarte zostało w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami) w art. 232. Zgodnie z paragrafem pierwszym powołanego przepisu grunty stanowiące własność Skarbu Państwa położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miasta i przekazane do realizacji zadań jego gospodarki, a także grunty stanowiące własność jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i osobom prawnym.

<>

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 0
  • 2
  • 5
  • 9
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Juliusz

    ocena usługi:

  • Iwona

    ocena usługi:

    Dziękuję za szybką i zrozumiałą odpowiedź. Naprawde polecam!!!
  • ANETA

    ocena usługi:

    Witam. Bardzo jestem zadowolona z Państwa porady. Teraz jestem pewniejsza i bardziej stanowcza. Bardzo szczegółowo opisana sprawa. Dziękuję
  • Anna

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za profesjonalną i czytelną opinię prawną, która wyjaśniła wszystkie moje wątpliwości. Polecam wszystkim !!! Pozdrawiam wszystkich prawników. Anna
  • Janusz Prager

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca opinia,poparta aktami prawnymi.Polecam Janusz
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziekuje za wyczerpujaca opinie.Mam malo czasu na zajmowanie sie swoimi sprawami,a przez internet jest to super sprawa,dostaje wiadomosc do domu bez szukania kancelarii prawnych.Otrzymalam odpowiedz na poziomie jakiego oczekiwalam,jeszcze raz bardzo dziekuje. Z powazaniem. Jolanta
  • Daniela

    ocena usługi:

    Rzeczowa opinia, będę polecać innym usługi e-prawnik
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .
  • Wanda

    ocena usługi:

    Dziękuję , opinia bardzo rzetelna . W pełni profesjonalna ! Będę polecać wszystkim potrzebującym . Wanda
  • Justyna

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    Otrzymana opinia jest dokładna, jestem zadowolony. Polecam. Marek

Porady prawne

  • Umowa sprzedaży pawilonu

    Przedsiębiorstwo państwowe sprzedało kilku właścicielom pawilon handlowy na mocy aktu notarialnego. W akcie notarialnym wzmiankowano, że w cenie pawilonu zawierała (...)

  • Darowizna domu a użytkowanie wieczyste

    Czy sprzedając lub przekazując w formie darowizny córce dom mieszkalny, położony na gruncie należącym do gminy z prawem wieczystego użytkowania, jednocześnie przenoszę (...)

  • Hipoteka na prawie wieczystego użytkowania

    Wspólnota mieszkaniowa X posiada budynek oraz dwie działki, jedną pod budynkiem natomiast drugą wokół niego stanowiącą podwórko z dojściem do budynku. Wszyscy członkowie (...)

  • Charakter prawa użytkowania wieczystego

    Czy w związku z brzmieniem art. 235 § 2 Kodeksu cywilnego, który stanowi: Przysługująca wieczystemu użytkownikowi własność budynków i urządzeń na użytkowanym (...)

  • Uznanie zakupu użytkowania wieczystego za koszt

    Prowadzę działalność gospodarczą i na tę działalność zakupiłam nieruchomość - budynek i prawo użytkowania wieczystego gruntu. Prawa wieczystego użytkowania gruntu (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane