Czy w związku z tym, że od momentu nabycia przez Wnioskodawcę spadku nie minęło jeszcze 5 lat, (...)

Czy w związku z tym, że od momentu nabycia przez Wnioskodawcę spadku nie minęło jeszcze 5 lat, Wnioskodawca będzie musiał zapłacić podatek dochodowy od przekazanego żonie w wyniku podziału majątku mieszkania?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. Nr 8, poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 grudnia 2013 r. (wpływ do tutejszego organu 10 grudnia 2013r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych podziału majątku wspólnego małżonków - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 10 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych podziału majątku wspólnego małżonków.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Wnioskodawca jest z żoną po rozwodzie i planuje podział majątku w skład którego wchodzi spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego o powierzchni 32 m. kw. oraz działka rolna o powierzchni 1,47 ha. Ponadto 2 lata temu Wnioskodawca odziedziczył w spadku po ojcu spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego o powierzchni 48 m. kw., które nie wchodzi w skład majątku wspólnego. Wnioskodawca uzgodnił z żoną, że w wyniku podziału majątku wspólnego ona otrzyma odziedziczone przez Wnioskodawcę mieszkanie, a w zamian za to zrzeknie się na jego rzecz przysługującej jej połowy wspólnego mieszkania i połowy działki rolnej. Czyli w zamian za przekazanie żonie całego mieszkania odziedziczonego po ojcu, Wnioskodawca otrzyma całe mieszkanie i działkę rolną, stanowiące majątek wspólny.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy w związku z tym, że od momentu nabycia przez Wnioskodawcę spadku nie minęło jeszcze 5 lat, Wnioskodawca będzie musiał zapłacić podatek dochodowy od przekazanego żonie w wyniku podziału majątku mieszkania?


Zdaniem Wnioskodawcy, w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podlegają przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości. W tym przypadku nie jest to odpłatne zbycie, a jedynie rekompensata za przekazaną Wnioskodawcy część przysługującego żonie majątku, w związku z czym nie ma również przychodu. Dlatego też Wnioskodawca uważa, że powinien być ?zwolniony? z konieczności zapłacenia podatku dochodowego.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.), przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich.

Z literalnego brzmienia powołanego przepisu wynika zatem, iż wyłączeniu spod działania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegają przychody z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania małżeńskiej wspólności majątkowej, jak również przychody z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich.

Przychodem z podziału majątku wspólnego jest wartość otrzymanego przez każdego z małżonków majątku, a także wartość spłat (dopłat) otrzymywanych przez małżonków z tytułu podziału majątku. Wartość majątku oraz wartość spłat uzyskanych z tego tytułu przez małżonków nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Kwestie stosunków majątkowych w małżeństwie reguluje ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2012., poz. 788). Na podstawie art. 31 § 1 tej ustawy, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Jest to ich majątek wspólny. Wspólność wynikająca ze stosunku małżeństwa jest współwłasnością łączną. Cechą charakterystyczną tego typu współwłasności jest to, iż niemożliwe jest ustalenie wielkości udziału małżonków we współwłasności (współwłasność bezudziałowa) oraz żaden z małżonków w czasie jej trwania nie może rozporządzać swymi prawami do majątku wspólnego.

Opisany ustrój majątkowy trwa do ustania lub unieważnienia małżeństwa albo orzeczenia separacji, chyba, że w czasie trwania związku małżeńskiego: 1) małżonkowie zawarli małżeńską umowę majątkową, 2) z ważnych powodów na żądanie jednego z małżonków sąd orzekł zniesienie współwłasności, 3) wspólność ustała z mocy prawa na skutek całkowitego lub częściowego ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków lub też ogłoszenia upadłości jednego z małżonków.

Stosownie do treści art. 43 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Art. 46 ww. Kodeksu stanowi, iż w sprawach nieunormowanych w artykułach poprzedzających od chwili ustania wspólności ustawowej do majątku, który był nią objęty, jak również do podziału tego majątku, stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności majątku spadkowego i o dziale spadku.

Ustanie wspólności ustawowej kreuje prawo małżonków do majątku wspólnego na zasadzie współwłasności w częściach ułamkowych, które z reguły jest stanem przejściowym i prowadzi do podziału tego majątku, choć, jak wynika z dyspozycji przepisu art. 211 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. ? Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r., poz. 121) podział ten nie jest obowiązkowy.

Mając na uwadze treść art. 1037 Kodeksu cywilnego w związku z art. 46 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stwierdzić należy, że podział majątku wspólnego może nastąpić bądź na mocy umowy między małżonkami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek z małżonków.

Opisując zdarzenie przyszłe Wnioskodawca wskazał, że jest z żoną po rozwodzie i planuje podział majątku w skład którego wchodzi spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego o powierzchni 32 m. kw. oraz działka rolna o powierzchni 1,47 ha. Ponadto 2 lata temu Wnioskodawca odziedziczył w spadku po ojcu spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego o powierzchni 48 m. kw., które nie wchodzi w skład majątku wspólnego. Wnioskodawca uzgodnił z żoną, że w wyniku podziału majątku wspólnego ona otrzyma odziedziczone przez Wnioskodawcę mieszkanie, a w zamian za to zrzeknie się na jego rzecz przysługującej jej połowy wspólnego mieszkania i połowy działki rolnej. Czyli w zamian za przekazanie żonie całego mieszkania odziedziczonego po ojcu, Wnioskodawca otrzyma całe mieszkanie i działkę rolną, stanowiące majątek wspólny.

Z powyższego wynika zatem, że Wnioskodawca w związku z przekazaniem na rzecz byłej żony lokalu mieszkalnego który nabył w spadku po ojcu do majątku odrębnego, otrzyma w drodze podziału majątku na wyłączną własność składniki majątku wspólnego opisane we wniosku. W konsekwencji zatem uznać należy, że w związku z dokonanymi czynnościami Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych, bowiem w tym przypadku znajduje zastosowanie art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z którego wynika, że z wyłączenia korzystają przychody z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania małżeńskiej wspólności majątkowej.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-561 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika