1. Czy datą nabycia nieruchomości, do celów rozliczenia podatku dochodowego dla Wnioskodawcy jest (...)

1. Czy datą nabycia nieruchomości, do celów rozliczenia podatku dochodowego dla Wnioskodawcy jest data faktycznego nabycia gruntu, t.j. 2 maja 1991 r., czy też data zawarcia umowy o zniesieniu współwłasności tej nieruchomości ? 12 czerwca 2006 r.?
2. Jakie metody (i druki) należy wykorzystać do rozliczenia dokonanych przez Wnioskodawcę transakcji sprzedaży nieruchomości?
3. Czy opisane przez Wnioskodawcę rozliczenie sprzedaży nieruchomości jest prawidłowe?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 3 grudnia 2010 r. (data wpływu ? 9 grudnia 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 lutego 2011 r. (data wpływu ? 14 lutego 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 9 grudnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości. Wniosek uzupełniono w dniu 14 lutego 2011 r.


W przedmiotowym wniosku oraz w piśmie uzupełniającym przedstawiono następujący stan faktyczny.


Na podstawie zawartej w formie aktu notarialnego umowy sprzedaży z dnia 2 maja 1991 r. nabył Pan z rodzicami działkę gruntu nr 107 o powierzchni 0,8685 ha. Opisana działka została nabyta na zasadzie współwłasności w ten sposób, że rodzice nabyli udział wynoszący 1/2 części nieruchomości, zaś Pan ? udział również wynoszący 1/2 części. W dniu 12 czerwca 2006 r. zawarł Pan z rodzicami umowę o zniesieniu współwłasności ww. nieruchomości, podzielonej uprzednio na mniejsze działki o numerach: 107/2, 107/3, 107/4, 107/6, 107/8, 107/9, w taki sposób, że:


  • rodzice w zostali wyłącznymi właścicielami działek nr 107/6, 107/8 i 107/9,
  • Pan został wyłącznym właścicielem działek nr 107/2, 107/3 i 107/4.


Umowa zniesienia współwłasności nie spowodowała żadnego przysporzenia obu stronom, t.j. nie wystąpiły tu żadne dopłaty dla żadnej ze stron. Natomiast wartość otrzymanych na wyłączną własność działek mieściła się w udziale jaki przysługiwał Panu przed dokonaniem tej czynności prawnej. Była to jedynie czynność prawna porządkująca stosunki własnościowe w Pana rodzinie.


Po zawarciu umowy o zniesieniu współwłasności obie strony (rodzice i Pan) dokonały odrębnych sprzedaży będących w ich wyłącznym posiadaniu działek gruntu:


  • Pan w dniu 18 października 2007 r. i 31 marca 2008 r.,
  • rodzice w dniu 22 listopada 2010 r.


Nie mając całkowitej pewności, co do ustalenia faktycznego terminu nabycia nieruchomości, t.j. czy nabycie nastąpiło w dniu 2 maja 1991 r. czy też w dniu 12 czerwca 2006 r., do rozliczenia ww. transakcji wykorzystali Państwo deklaracje PIT-23 o osiągniętych przychodach z odpłatnego zbycia nieruchomości objętych zryczałtowanym podatkiem dochodowym wraz z oświadczeniem o zamiarze wydatkowania uzyskanych ze sprzedaży kwot na cele mieszkaniowe. Ma Pan jednak wątpliwość, czy podany sposób rozliczenia był prawidłowy.


W związku z powyższym zadano następująca pytania.


  1. Czy datą nabycia nieruchomości, do celów rozliczenia podatku dochodowego dla Pana jest data faktycznego nabycia gruntu, t.j. 2 maja 1991 r., czy też data zawarcia umowy o zniesieniu współwłasności tej nieruchomości ? 12 czerwca 2006 r....
  2. Jakie metody (i druki) należy wykorzystać do rozliczenia dokonanych przez Pana transakcji sprzedaży nieruchomości...
  3. Czy opisane przez Pana rozliczenie sprzedaży nieruchomości jest prawidłowe...


Zdaniem Pana, faktyczną datą nabycia nieruchomości jest 2 maja 1991 r. i w związku z tym, że minął pięcioletni okres od jej nabycia, dokonana przez Pana sprzedaż działek jest zwolniona z podatku dochodowego i w związku z tym nie zaistniał obowiązek złożenia w urzędzie skarbowym jakichkolwiek deklaracji podatkowych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Pana w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Natomiast w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:


  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów


  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.


W świetle powyższego, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub ww. prawa następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec wyżej powołanych regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dla powstania obowiązku zapłaty podatku dochodowego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości istotne znaczenie ma data ich nabycia.

Celem postępowania o zniesienie współwłasności w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego jest nowe ukształtowanie prawa własności rzeczy, która stanowi przedmiot współwłasności.

Zgodnie z art. 195 Kodeksu cywilnego współwłasność polega na tym, iż własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom. Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną (art. 196 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego). Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy Działu IV Księgi drugiej.

Natomiast w myśl art. 210 Kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Przez zniesienie współwłasności rozumie się likwidację łączącego współwłaścicieli stosunku prawnego, która następuje w drodze umowy lub orzeczenia sądu. Natomiast na podstawie art. 211 i art. 212 Kodeksu cywilnego zniesienie współwłasności może nastąpić przez podział rzeczy wspólnej, a gdy rzeczy nie da się podzielić, przez przyznanie rzeczy jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych bądź przez podział cywilny, polegający na sprzedaży rzeczy wspólnej i podziale uzyskanej ceny stosownie do wielkości udziałów współwłaścicieli.

Mając zatem na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia rzeczy tylko wówczas, jeżeli mieści się w ramach udziału jaki przypadał byłym współwłaścicielom w rzeczy wspólnej i odbył się bez spłat i dopłat. Natomiast jeżeli udział danej osoby ulega powiększeniu (nawet bez spłat i dopłat) to traktowany jest w kategorii nabycia, ponieważ w ten sposób ulega powiększeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad rzeczą (nieruchomością), jak i stan jej majątku osobistego.

Tak więc co do zasady, zniesienie współwłasności jest formą nowego nabycia wówczas, gdy w wyniku tego zniesienia podatnik otrzymuje nieruchomość, która przekracza udział jaki pierwotnie podatnikowi przysługiwał.

Z analizy zaistniałego stanu faktycznego wynika, że Pan wspólnie z rodzicami nabył w dniu 2 maja 1991 r. na zasadzie współwłasności w drodze umowy sprzedaży działkę gruntu nr 107 o powierzchni 0,8685 ha w ten sposób, że Pan nabył udział wynoszący #189; części w ww. nieruchomości, zaś rodzice ? również udział wynoszący #189; części. W dniu 12 czerwca 2006 r. zawarł Pan z rodzicami umowę o zniesieniu współwłasności ww. nieruchomości, podzielonej uprzednio na mniejsze działki o numerach: 107/2, 107/3, 107/4, 107/6, 107/8, 107/9, w ten sposób, że rodzice w zostali wyłącznymi właścicielami działek nr 107/6, 107/8 i 107/9, zaś Pan ? wyłącznym właścicielem działek nr 107/2, 107/3 i 107/4.

Umowa zniesienia współwłasności nie spowodowała żadnego przysporzenia obu stronom, t.j. nie wystąpiły tu żadne dopłaty dla żadnej ze stron. Natomiast wartość otrzymanych na wyłączną własność działek mieści się w udziale jaki przysługiwał Panu przed dokonaniem tej czynności prawnej. Z kolei po zawarciu ww. umowy dokonał Pan w dniu 18 października 2007 r. i 31 marca 2008 r. sprzedaży będących w jego wyłącznym posiadaniu działek gruntu.

Dokonując zatem oceny skutków prawnych przedstawionego w sprawie stanu faktycznego, należy wskazać, że datę nabycia działek nr 107/2, 107/3 i 107/4 stanowi dzień, w którym nabył Pan udział w działce nr 107 (z której wydzielono następnie ww. działki), t.j. 2 maja 1991 r. Natomiast wydzielenie działek z nabytej w 1991 r. działki nie stanowi ich nabycia w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stąd też czynność ta nie miała wpływu na określenie początku biegu terminu, o którym mowa w tym przepisie.

Wobec czego przychód uzyskany ze sprzedaży w 2007 r. i 2008 r. ww. działek nie podlegał opodatkowaniu zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy, gdyż od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, do dnia sprzedaży upłynęło 5 lat.

Z tego również powodu nie ciążył na Panu obowiązek złożenia jakichkolwiek deklaracji podatkowych we właściwym dla siebie urzędzie skarbowym.

Jednocześnie wskazuje się, iż załączone dokumenty nie były brane pod uwagę przy rozpatrywaniu przedmiotowej sprawy, bowiem organ podatkowy związany jest stanem faktycznym przedstawionym we wniosku.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika