Opodatkowanie jednorazowej odpłatności otrzymanej z tytułu ustanowienia służebności.

Opodatkowanie jednorazowej odpłatności otrzymanej z tytułu ustanowienia służebności.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 31 grudnia 2010 r. (data wpływu 31 grudnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania jednorazowej odpłatności wypłaconej z tytułu ustanowienia służebności - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 31 grudnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania jednorazowej odpłatności wypłaconej z tytułu ustanowienia służebności.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawczyni wraz z mężem są właścicielami nieruchomości, własność której nabyli aktem notarialnym z dnia 2 marca 1992 r. W dziale III księgi wieczystej prowadzonej dla tej nieruchomości wpisano służebność gruntową na rzecz każdoczesnego właściciela nieruchomości KW polegającą na prawie korzystania z przejazdu i przechodu. Nieruchomość graniczy z nieruchomością sąsiadów, którzy nie mają odpowiedniego dostępu do drogi publicznej, mimo posiadania służebności wpisanej do KW, gdyż jest ona niedogodna. Wystąpili do Wnioskodawczyni i Jej męża o ustanowienie za wynagrodzeniem innej służebności, bardziej dla nich dogodnej. Na prośbę sąsiadów, po uprzednim uzgodnieniu warunków, aktem notarialnym służebność tę ustanowiono. Równocześnie w KW wykreślono uprzedni zapis o służebności gruntowej, a dokonano wpisu o przysługującej nowej służebności gruntowej zgodnie z nowym aktem notarialnym z października 2010 r. Opłata za służebność wyniosła 28.000 zł, którą małżonkowie otrzymali. Wynagrodzenie otrzymane wyczerpuje roszczenia związane z ustanowionym prawem służebności. Od ustanowionej odpłatności za służebność notariusz pobrała 1% podatku od czynności cywilnoprawnych.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy otrzymane wynagrodzenie od ustanowionej służebności gruntowej nie podlega opodatkowaniu, z uwagi na zapis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...


Zdaniem Wnioskodawczyni, art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy opodatkowania zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie. Według Wnioskodawczyni wynagrodzenie z tytułu ustanowienia nowej służebności przejazdu i przechodzenia na rzecz każdoczesnego właściciela nieruchomości sąsiadującej z nieruchomością właścicieli stanowi źródło przychodu. Natomiast fakt jej ustanowienia po upływie 5 lat od nabycia nieruchomości, zdaniem Wnioskodawczyni, wyłącza z opodatkowania otrzymane przez Nią wynagrodzenie. Ponieważ upłynęło 5 lat od nabycia nieruchomości, zatem wszystkie związane z nią prawa też korzystają ze zwolnienia. Przychodu tego nie należy wykazywać w zeznaniu za 2010 r.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:


  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,


  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.


W świetle powyższego odpłatne zbycie nieruchomości stanowi źródło przychodów, jeżeli następuje przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie. Jeżeli odpłatne zbycie nastąpi po upływie tego terminu, uzyskany z tego tytułu przychód, nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

O odpłatnym zbyciu można mówić w każdym przypadku, kiedy nastąpi przeniesienie prawa własności do nieruchomości na nabywcę za wynagrodzeniem.

Natomiast służebność gruntowa, uregulowana została w art. 285 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Stanowi on, że nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności (służebność gruntowa).

Z powyższego wynika, że ustanowienie służebności gruntowej w żadnym wypadku nie oznacza, że dochodzi do utraty prawa własności do nieruchomości przez dotychczasowego właściciela a nowym właścicielem nieruchomości staje się osoba na rzecz której ustanowiono służebność gruntową. Ustanowienie służebności gruntowej na nieruchomości nie jest zatem odpłatnym zbyciem tej nieruchomości.

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym Wnioskodawczyni zgodziła się na ustanowienie za wynagrodzeniem służebności gruntowej. Z umowy zawartej w formie aktu notarialnego w październiku 2010 r. wynika, że na rzecz każdoczesnych właścicieli nieruchomości sąsiadującej ustanowiono służebność gruntową polegającą na prawie przejazdu i przechodu, za jednorazową odpłatnością w kwocie 28.000 zł.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że Wnioskodawczyni otrzymała wynagrodzenie z tytułu ustanowienia służebności gruntowej nie zaś odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem fakt, iż ustanowienie służebności gruntowej nastąpiło po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przedmiotowej nieruchomości, nie wyłącza z opodatkowania otrzymanego przez Wnioskodawczynię z tego tytułu wynagrodzenia.

Wynagrodzenie to nie jest objęte również żadnym ze zwolnień, których katalog zawarty jest w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy uznać, iż wypłacone Wnioskodawczyni wynagrodzenie za ustanowienie służebności gruntowej, stanowić będzie dla Niej przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Jak dowodzi użycie sformułowania ?w szczególności?, definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 ustawy. O przychodzie podatkowym z innych źródeł będziemy mówić zatem w każdym przypadku, kiedy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe.

Zatem otrzymane w 2010 r. wynagrodzenie za ustanowioną służebność gruntową, Wnioskodawczyni winna wykazać w zeznaniu rocznym za 2010 r. wraz z innymi dochodami podlegającymi opodatkowaniu według skali podatkowej.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika