Czy po wydzieleniu z nieruchomości męża odrębnej działki wraz z częścią domu, Wnioskodawczyni (...)

Czy po wydzieleniu z nieruchomości męża odrębnej działki wraz z częścią domu, Wnioskodawczyni może odkupić tę działkę wraz z częścią domu za pieniądze pozyskane ze sprzedaży lokalu mieszkalnego oraz przeznaczyć pozostałą część pieniędzy na remont całości domu i tym samym uznać te wydatki w całości jako wydatki na cele mieszkaniowe i spełnić w ten sposób wymagania ustawowe do skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2010 r., (data wpływu 2 kwietnia 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 22 czerwca 2010 r. (data wpływu 24 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 2 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem w dniu 24 czerwca 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego.


W przedmiotowym wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W dniu 6 lipca 2001 r. umową w formie aktu notarialnego nabyła Pani ekspektatywę odrębnej własności lokalu mieszkalnego, która obejmowała także wkład budowlany za sumę 60.000 zł. W dniu 2 lutego 2006 r. spółdzielnia mieszkaniowa na podstawie art. 17(4) i art. 21 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych przeniosła na Panią własność lokalu. W tym dniu została założona też księga wieczysta. W dniu 29 stycznia 2010 r. sprzedała Pani wymieniony lokal mieszkalny, który został nabyty przed zawarciem związku małżeńskiego i który stanowił Pani majątek odrębny. Po dokonaniu sprzedaży złożyła Pani oświadczenie we właściwym urzędzie skarbowym, iż przeznaczy uzyskany przychód na własne cele mieszkaniowe.

Pani mąż posiada gospodarstwo rolne wraz z domem, będące siedliskiem, które nabył przed zawarciem związku małżeńskiego w drodze darowizny od rodziców. Za pieniądze pozyskane ze sprzedaży lokalu mieszkalnego, zamierza Pani odkupić od męża wydzieloną, odrębną działkę wraz z częścią domu oraz przeznaczyć pozostałą część pieniędzy na remont całości domu. Dom w którym nabędzie Pani udział posiada status budynku mieszkalnego, natomiast działka którą Pani zakupi będzie obejmowała wyłącznie grunt związany z nabytym udziałem w domu. Nabyta działka nie będzie obejmowała gruntów rolnych, ani nie będzie stanowiła gospodarstwa rolnego, będzie to tylko działka budowlana niezbędna do funkcjonowania i użytkowania domu.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy po wydzieleniu z nieruchomości męża odrębnej działki wraz z częścią domu, Wnioskodawczyni może odkupić tę działkę wraz z częścią domu za pieniądze pozyskane ze sprzedaży lokalu mieszkalnego oraz przeznaczyć pozostałą część pieniędzy na remont całości domu i tym samym uznać te wydatki w całości jako wydatki na cele mieszkaniowe i spełnić w ten sposób wymagania ustawowe do skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego...


Zdaniem Wnioskodawcy, może dokonać zakupu wydzielonej przez męża działki wraz z częścią domu, w celu przeznaczenia uzyskanego przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego na własne cele mieszkaniowe. Ponadto zdaniem Wnioskodawcy, może pozostałą część przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego przeznaczyć na remont całego domu, ze względu na to, że kupując od męża część domu staje się jego współwłaścicielką.

W ocenie Wnioskodawcy, wydatki na wyżej wymienione czynności może w całości zaliczyć jako wydatki na własne cele mieszkaniowe, spełniając przesłanki do zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-d) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:


  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,


  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) ? c) ? przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.


Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588 ze zm.) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w cytowanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednakże zgodnie z art. 7 ust. 1 tej ustawy do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ww. ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.

Stosownie do postanowień art. 28 ust. 1-2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ? w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r. - przychodu ze sprzedaży lub zamiany nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł, a podatek od tego przychodu, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, iż przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczy na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) ustawy.


Stosownie do art. 28 ust. 3 ustawy, jeżeli nie zostaną spełnione warunki, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e), podatek jest płatny najpóźniej następnego dnia po upływie terminów określonych w tym przepisie wraz z odsetkami naliczanymi:


  1. od terminu płatności określonego w ust. 2 do dnia, w którym upłynęły dwa lata, licząc od dnia sprzedaży - w wysokości połowy odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych,
  2. począwszy od następnego dnia po upływie dwóch lat, licząc od dnia sprzedaży, aż do dnia zapłaty - w pełnej wysokości odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych.


W terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację według ustalonego wzoru.


Zgodnie natomiast z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ustawy, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., wolne od podatku dochodowego były przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a:


    1. w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

    1. na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
    2. na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
    3. na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
    4. na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
    5. na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

    1. w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.


Katalog wydatków wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ustawy ma charakter zamknięty, jest to wyliczenie enumeratywne. Niezbędnym zatem warunkiem do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia jest udokumentowane wydatkowanie otrzymanego przychodu na cele mieszkaniowe określone w ww. ustawie.

Stosownie do art. 21 ust. 16 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 32 lit. a), rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takim prawie.

Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego, przedstawionego we wniosku, w dniu 6 lipca 2001 r. umową w formie aktu notarialnego Wnioskodawczyni nabyła ekspektatywę odrębnej własności lokalu mieszkalnego, która obejmowała także wkład budowlany za sumę 60.000 zł. W dniu 2 lutego 2006 r. spółdzielnia mieszkaniowa na podstawie art. 17(4) i art. 21 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r.

o spółdzielniach mieszkaniowych przeniosła na Wnioskodawczynię własność lokalu. W tym dniu została założona też księga wieczysta. W dniu 29 stycznia 2010 r. Wnioskodawczyni sprzedała wymieniony lokal mieszkalny, który został nabyty przed zawarciem związku małżeńskiego i który stanowił Jej majątek odrębny. Po dokonaniu sprzedaży Wnioskodawczyni złożyła oświadczenie we właściwym urzędzie skarbowym, iż przeznaczy uzyskany przychód ze sprzedaży lokalu na własne cele mieszkaniowe.

Mąż Wnioskodawczyni posiada gospodarstwo rolne wraz z domem, będące siedliskiem, które nabył przed zawarciem związku małżeńskiego w drodze darowizny od rodziców. Za pieniądze pozyskane ze sprzedaży lokalu mieszkalnego, Wnioskodawczyni zamierza odkupić od męża wydzieloną, odrębną działkę wraz z częścią domu oraz przeznaczyć pozostałą część pieniędzy na remont całości domu. Dom w którym nabędzie udział posiada status budynku mieszkalnego, natomiast działka którą Wnioskodawczyni zakupi będzie obejmowała wyłącznie grunt związany z nabytym udziałem w domu. Nabyta działka nie będzie obejmowała gruntów rolnych, ani nie będzie stanowiła gospodarstwa rolnego, będzie to tylko działka budowlana niezbędna do funkcjonowania i użytkowania domu.

Odnosząc przedstawione powyżej uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy stwierdzić należy, iż podstawową i wyłączną okolicznością decydującą o zastosowaniu zwolnienia jest fakt wydatkowania (nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży) przychodu ze sprzedaży nieruchomości wyłącznie na wskazane w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) ustawy o podatku dochodowym - w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r. cele mieszkaniowe.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni sprzedała lokal mieszkalny nabyty w 2006 r., a środki uzyskane ze sprzedaży tej nieruchomości zamierza przeznaczyć na zakup od małżonka, udziału w domu mieszkalnym wraz z działką obejmującą wyłącznie grunt związany z nabytym udziałem w domu, oraz na remont domu którego będzie współwłaścicielem.

Stwierdzić zatem należy, iż przychód uzyskany przez Wnioskodawczynię z odpłatnego zbycia w 2010 r. lokalu mieszkalnego w części w jakiej zostanie przeznaczony na zakup udziału w budynku mieszkalnym wraz ze związanym z nim gruntem oraz na remont budynku mieszkalnego którego będzie współwłaścicielem stanowi cel mieszkaniowy określony w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2006 r.

Natomiast, w przypadku nie wydatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości nabytej w 2006 r. na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy, stosownie do treści art. 28 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., podatek jest płatny najpóźniej następnego dnia po upływie terminów określonych w tym przepisie wraz z odsetkami.

Wskazać również należy, iż przychód uzyskany przez Panią ze zbycia lokalu mieszkalnego nabytego w 2006 r. nie może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie wskazanego we wniosku art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. na podstawie przepisu, który został wprowadzony przez ustawodawcę z dniem 1 stycznia 2009 r., gdyż dotyczy on wyłącznie zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), nabytych lub wybudowanych od tego dnia.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika