Opodatkowanie odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego w zamian za umowę dożywocia, w sytuacji gdy do (...)

Opodatkowanie odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego w zamian za umowę dożywocia, w sytuacji gdy do zbycia doszło po upływie 5 lat, licząc od końca roku w którym nastąpiło nabycie.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 14 sierpnia 2009 r., (data wpływu 17 sierpnia 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 2 listopada 2009 r. (data wpływu 4 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 17 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 2 listopada 2009 r. (data wpływu 4 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W grudniu 1989 r. złożyła Pani do spółdzielni mieszkaniowej wniosek o wykupienie mieszkania spółdzielczego i przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na prawo spółdzielcze własnościowe. W dniu 21 grudnia 1989 r. zarząd spółdzielni wyraził na to zgodę. Po wpłaceniu kwoty pieniężnej, równej, zgodnie z dokonaną wyceną, wartości mieszkania oraz kosztów urzędowych, w dniu 31 stycznia 1990 r. nastąpiło przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa na prawo spółdzielcze własnościowe. Następnie, w dniu 30 listopada 2007 r., sporządzona została w formie aktu notarialnego umowa o ustanowienie odrębnej własności lokalu oraz wydzielenie z nieruchomości lokalu mieszkalnego i założenie księgi wieczystej. Księgę założono w dniu 8 stycznia 2008 r. W dniu 6 listopada 2008 r., sporządzona została w formie aktu notarialnego umowa dożywocia przenosząca odrębną własności lokalu. Dodatkowo podaje Pani, że jest osobą wymagającą stałej opieki osoby trzeciej i nie ma możliwości samodzielnego poruszania się.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy jako datę nabycia przedmiotowego lokalu mieszkalnego, dla celów podatkowych, można przyjąć dzień 31 stycznia 1990 r., czyli dzień ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu...


Zdaniem Wnioskodawczyni, za datę nabycia lokalu mieszkalnego powinna być przyjęta data nabycia lokalu mieszkalnego od spółdzielni mieszkaniowej, tj. dzień 31 stycznia 1990 r. To w tym dniu stała się bowiem w myśl prawa właścicielką mieszkania. Późniejsze przekształcenie i akty notarialne nie kwestionują prawa własności i były potwierdzeniem stanu faktycznego.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie:


  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie


Dożywocie jest instytucją prawną uregulowaną przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z art. 908 § 1 Kodeksu, jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.

Umowa dożywocia ma więc charakter umowy zobowiązującej, odpłatnej i wzajemnej.

Przedmiotem świadczenia ze strony zbywcy (dożywotnika) jest przeniesienie własności nieruchomości. Ustawa nie ogranicza przy tym możliwości przeniesienia własności nieruchomości w zamian za ustanowienie praw dożywocia tylko do nieruchomości gruntowych. Możliwe zatem jest ustanowienie dożywocia na nieruchomości budynkowej lub lokalowej.

Jednocześnie należy zauważyć, że umowa dożywocia nie określa kwoty, za jaką nieruchomość jest zbywana. Nabywca zobowiązuje się jedynie do świadczeń określonych w art. 908 Kodeksu cywilnego, przy czym ich wartość i okres, w którym mają być spełnione, w momencie zawierania umowy nie są znane.

Zbycie lokalu na podstawie umowy dożywocia stanowi więc odpłatne zbycie w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednakże by stwierdzić czy odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego stanowi źródło przychodu wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8, należy określić datę nabycia tego lokalu. W niniejszej sprawie nie ma wątpliwości, że przedmiotowy lokal mieszkalny nabyty został przez Panią w dniu 31 stycznia 1990 r., czyli w dniu ustanowienia na Pani rzecz spółdzielczego własnościowego prawa do tego lokalu. Późniejsze ustanowienie odrębnej własności jest bowiem tylko zmianą formy prawnej faktycznego prawa do lokalu. Oznacza to, że odpłatne zbycie przez Panią ww. lokalu mieszkalnego dokonane zostało po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, a zatem nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika